Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinės mokyklos ir Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos Surviliškio skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Jekaterina Karmelavičienė – tikras vietos šviesulys. Už savo nuopelnus ir atsidavimą profesinei veiklai 2018-aisiais Jekaterina buvo pripažinta „Metų kultūros darbuotoja“.

Biblioteka – ne knygų išduotuvė, o bendruomenės lopšys

„Būti vertinamam ir įvertintam, žinoma, visada yra malonu. Vis dėlto mes, kultūros darbuotojai, savo veiklą pirmiausia vykdome iš pašaukimo, o ne vaikydamiesi titulų. Svarbiausia, kad pasirinkta veikla teiktų džiaugsmą. Ir tikrai ne viskas sukasi aplink pinigus“, – akcentuoja J. Karmelavičienė.

Nuo 2006 m. „knygų fėja“ Jekaterina į biblioteką žvelgia ne kaip į knygų išdavimo, bet kaip į gyventojų kultūrinio lavinimo ir edukacijos vietą.

Tradicija jau tapo Jekaterinos atrakcija seniūnijos vaikams – „Naktis bibliotekoje“. Vyresnieji tuo tarpu į Surviliškio biblioteką renkasi dalyvauti protmūšiuose.

Be to, vasarą Jekaterinos iniciatyva miestelyje buvo įrengta daili lauko bibliotekėlė. Šią idėją stipriai palaikė ir Surviliškio seniūnijos seniūnė.

Kai šiltąjį sezoną pakeičia dargana, ilgais rudens ir žiemos vakarais Jekaterina bibliotekoje senjorams veda kompiuterinio raštingumo kursus ir moko pažinti melagingą informaciją, kurios apstu internete bei spaudoje.

„Kartais pasigirsta, kad kultūros įstaigų poreikį reikėtų matuoti jų finansiniu atsiperkamumu. Toks požiūris – neracionalus. Kultūros grąžos pamatuoti finansine išraiška tiesiog neįmanoma.

Ir štai šviežias pavyzdys: bibliotekos Ukrainoje – vienos iš tų vietų, kuriose slepiasi žmonės. Bibliotekose veikia elektros generatoriai, internetas. Biblioteka tampa ta vieta, iš kurios galima susisiekti su pasauliu ar paprasčiausiai susišildyti“, – pastebi J. Karmelavičienė.

Jekaterina nuoširdžiai viliasi, kad visai kaip ir Kėdainiuose, taip ir juos supančiose kaimiškose vietovėse kultūros židiniai ir toliau rusens sėkmingai:

„Visiškai nepriklausomai nuo to, didelis kaimas ar mažas, bet bibliotekos – kultūros centriukai – turi išlikti. Infliacijai iškėlus kainas, įskaitant ir knygų, žmonėms biblioteka tapo dar svarbesnė.“

Stebina politikų nusiteikimas prieš mokyklas ir bibliotekas

Mielos, šiltos ir optimizmu spinduliuojančios asmenybės tonas sugriežtėja, kuomet diskusijų objektu tampa švietimo įstaigų uždarymo tema.

„Per pastaruosius dešimtmečius mokyklų renovacijai iš biudžeto buvo skirtos įspūdingos sumos. Kokia tuomet mūsų valdančiųjų strategija? Investuoti į mokyklas, įskaitant ir kaimiškose vietovėse, didžiulius pinigus, o po kelerių metų tiesiog uždaryti jas su dar dažais kvepiančiomis sienomis?“ – apmaudo neslepia J. Karmelavičienė.

Giliai į širdį kraštietei smigo ir vieno žinomo Kėdainių rajono politinio veikėjo žodžiai viešint 102 auklėtinius turinčioje Surviliškio pagrindinėje mokykloje.Tąkart vietos politikoje ilgai aktyviai veikiantis žmogus be užuolankų perspėjo: „Pasirinkite patys, kaip norite žlugti.“

„Mes renkamės. Ir renkamės ne žlugti, o išlikti, – pabrėžia J. Karmelavičienė. – Kėdainiuose turime politikos atstovų, kurie akivaizdžiai nusiteikę prieš mokyklas ir bibliotekas. Griauti, ardyti yra lengviausia, tačiau tarybą mes juk ir renkame tam, kad kompetentingi žmonės vienoje vietoje ieškotų geriausių Kėdainių kraštui sprendimų.“

Pasak Jekaterinos, garsiai džiaugiamasi tvarkoma infrastruktūra, asfaltuojamais keliais, įrengiamu vandentiekiu, kanalizacija, rekreacijos zonų naujinimu, tačiau šis įdirbis ir investicijos neteks prasmės, jeigu politikai palaimins mokyklų naikinimą Kėdainių rajone.

„Mano nuomone, tai prilygtų paties rajono griovimui. Štai Surviliškio atveju į seniūnijos kaimus gyventi sugrįžo daugybė jaunimo. Natūralu, kad, nelikus darželio ir mokyklos, tie žmonės išsikraustys į Kėdainių miestą arba kitą rajoną. Švietimo ir kultūrinę infrastruktūrą išsaugoti būtina, jeigu norime, kad jaunos šeimos kaimiškose vietovėse gyventų, kad mūsų kaimai, o kartu – ir Kėdainiai nesitrauktų“, – teigia J. Karmelavičienė.

Pasak Jekaterinos, norint, kad kaimiškosios vietovės gyvuotų, būtina skatinti ir naujų darbo vietų su oriu atlyginimu už žmogaus gerai atliktą darbą kūrimą.

Patirties atstovaujant bendraminčių interesams Jekaterina yra sukaupusi nemažai. Ji ne vienus metus pirmininkauja Kėdainių krašto mokyklų bibliotekininkus ir Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos filialų bibliotekininkus vienijančioms organizacijoms.

„LVŽS komanda pasitikiu pirmiausia dėl to, kad ji palaiko kaimiškųjų mokyklų išsaugojimą. Be to, būtent valstiečiai iniciavo kelionių į darbą švietimo įstaigų darbuotojams kompensavimo mechanizmo sukūrimą. O ir apskritai, mane tenkino valstiečių darbas, kai jie buvo valdžioje. Taip, jų reitingus numušė su koronavirusu susiję ribojimai, kurie, kaip parodė laikas, buvo būtini. Taip pat LVŽS – vienintelė partija, remianti jaunuosius rašytojus“, – pabrėžia J. Karmelavičienė.

Politinė reklama. Bus apmokėta iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Politinės kampanijos sąskaitos. Užs. Nr. 74.

Titulinė nuotrauka:  Jekaterina Karmelavičienė.