Bonsai medeliai yra ištisa japonų kultūros plejada. Štai tokie pareiškimai dažnai ir atgraso nuo  minties namuose turėti bonsų. Tas tiesa, priežiūros šiems augalams tikrai reikia nemažai. Tačiau tikrieji augmenijos garbintojai tikrai neturėtų atsisakyti savo svajonės, jeigu jose mato savo namuose besipuikuojančius bonsus. Taigi, ką turime žinoti jeigu svajojame apie bonsai medelį?

Puoselėkite medelius namuose ar lauke

Išsiaiškinti šį klausimą yra išties svarbu, nes renkantis augalus svarbu atsižvelgti tiek į jų rūšį, tiek į priežiūros ypatumus. Kaip žinia, bonsai medeliai yra tiesiog kruopščiai prižiūrimi savo aukštųjų giminaičių antrininkai. Tai reiškia, jog gali būti, sakykim,  bonsai persikas, bonsai sakura ir bonsai obelis bei bonsai kaštonas. Kaip matote, vieni yra tropiniai, o kiti augantys mūsų šalyje mažieji medžiai. Kodėl užsiminėme, jog reikia į tai atkreipti dėmesį? Ogi todėl, kad lauke verta rinktis mūsų šalies medelius, o kambaryje – tropinius. Nes pastariji mėgsta šiltą klimatą. Tik prižiūrėti  visus  reikia pagal gana griežtas japonų bonsai tradicijas. 

Kas liečia priežiūrą, jos yra išties daug, tačiau ji jau netokia sudėtinga. Tiesiog būtų privalumas gerai žinoti, kokia priežiūra reikalinga naminiams bonsams, o kokia lauko medeliams. 

Bonsų priežiūros svarba

Tikriausiai namuose ar sode turite augalų, kuriems reikalinga labai minimali priežiūra? Tereikia retkarčiais palaistyti ir jie žaliuoja ištisus metus. Apie bonsai medelius to nepasakysi. Kuo daugiau patarimų  apie bonso priežiūrą, tuo geriau. Tuomet ir jūs nepatirsite bereikalingo streso bei nusivylimo, jog negalite džiaugtis savo augalu ir pats bonsas patirs mažiau problemų. Taigi, jeigu nutarėte įsigyti bonsai, nusiteikite, jog teks šiek tiek pasidomėti Japonijos kultūra. Bonsai medelių augintojai pasakoja, jog to tikrai nereikia išsigąsti, nes Rytų filosofija yra labai užkrečiama ir įdomi. Kad tai užtikrintume, pateiksime kokių rezultatų galima tikėtis tinkamai prižiūrint šiuos medelius:

  • bonsai medelio šaknys bus sveikos,
  • be vargo sukursite tokią augalo formą, kokios pageidaujate,
  • bonsai lapai ar spygliai bus stori ir sodrios spalvos,
  • medelis galės išgyventi ne vieną dešimtmetį.

Įdomus Faktas – Japonijos šeimoje bonsai medeliai perduodami iš kartos į kartą, kaip labai vertingas palikimas. 

Bonsų formavimo ypatumai

Kaip formuojami bonsai medeliai? Atsakymas toks – niekas to geriau nežino už jus. Klasikinis variantas – formuoti tai, ką matote gamtoje. Tačiau bonsų formavimo filosofija yra labai įvairiaspalvė. Taigi, galima sukurti savo vaizduotėje matytą formą arba atkartoti tai, ką kažkur jau matėte. Svarbu vienas dalykas – tą reikia daryti nuolat,  nes medelis praras formą ir per daug išaugs. 

Reikia žinoti, jog kambariniai bonsai medeliai gali būti formuojami ištisus metus. Tuo tarpu, lauko bonsai – nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Žiemą augalai paprastai kieme žiemoja, kitaip tariant lyg ir miega. Todėl geriau jų šaknų  nejudinti. Tačiau tai nereiškia, jog jų visiškai nereikia prižiūrėti. Svarbu apkarpyti ūglius ir išskerojusias šakeles, kurios keičia visą medelio formą.  Jeigu bonsai medeliai yra lapuoti, tuomet genėjimui geriau naudoti specialius įrankius. Jeigu medelis yra spygliuoti,  naudokitės rankomis. 

Kaip kruopščiai prižiūrėti bonsai medelius jums tikrai patars specialistai, pas kuriuos įsigysite šiuos augalus arba rekomenduos reikiamą literatūrą. Visgi, nusiteikite, jog kartu su bonsai teks įsigyti ir kai kurių reikalingų įrankių: žirklutes genėjimui, kablių šaknų valymui, replių, plieninių ar plastikinių šepetėlių, tiesiog tvirtų žirklių ir kitokių priemonių. Jie padės ne tik apsaugoti medelius nuo sužalojimų, bet ir jums smarkiai palengvins darbą.

Užs. Nr. 343.

Panašios naujienos