Siekiant iš šalies gyventojų išvilioti pinigus pasinaudojant žinomų portalų, žmonių vardais ir „Ignitis“ pavadinimu, iki spalio vidurio socialiniuose tinkluose nusikaltėlių žinutės buvo ištransliuotos daugiau nei 7,5 mln. kartų.

Dezinformacijos analizės centro „Debunk.org“ teigimu, tai viena didžiausių dezinformacijos ir sukčiavimo atakų Lietuvoje.

„Tai – iki šiol didžiausio masto mums žinoma dezinformacinė ir finansinio sukčiavimo ataka. Apgauti gyventojus sukčiai siekia kurdami netikras naujienų svetaines ir kviesdami žmones greitai pralobti investavus į iš tiesų neegzistuojančias investavimo platformas, kurias pristato neva kaip „Ignitis grupės“ ar kitos įmonės“, – pranešime žiniasklaidai sakė „Debunk.org“ vadovas ir dezinformacijos analizės ekspertas Viktoras Daukšas.

Šios atakos tyrimą atlikęs centras aptiko net 93 netikras paskyras „Facebook“ socialiniame tinkle, kurias sukčiai naudojo dezinformacijai ir klaidinančiam turiniui skleisti.

Specialistai pažymi, kad dauguma jų bando apsimesti žiniasklaidos kanalais „LRT“, „LNK“, „Delfi“, „InfoTV“ arba „Ignitis“ ar „Orlen Lietuva“ įmonėmis.

Per sukurtus apsimetėliškus profilius sukčiai skelbia ir intensyviai reklamuoja netikras naujienas su skandalingomis antraštėmis. Kad sudomintų vartotoją, remiamasi rezonansiniais įvykiais. Pavyzdžiui, istorijomis kai Neryje, kaip įtariama, motina nuskandino dvi dukras arba kai sostinėje dingo penkiolikmetis.

Gerai apgalvota sukčių ataka

Ekspertų vertinimu, ši sukčių ataka yra gerai suplanuota ir parengta, buvo įdėta daug pastangų, sukurtos identiškos naujienų portalų kopijos. Taip pat veikiama smūginiu būdu – greitai ir intensyviai reklamuojami klaidinantys, melagingi įrašai.

„Debunk.org“ tyrimas atskleidė, kad iki spalio vidurio socialiniuose įrašuose buvo paleisti daugiau kaip 568 reklamuojami įrašai, kurie transliuoti milijonus kartų ne tik „Facebook“ socialiniame tinkle, bet ir per „Instagram“ bei „Messenger“ platformas.

Vien apgaulingai pasinaudojant „Ignitis“ vardu, buvo sukurta mažiausiai 14 netikrų paskyrų „Facebook“, iš kurių buvo leidžiamos 22 melagingos reklamos, o bendrai su „Ignitis“ vardu buvo ištransliuotos net 122 reklamos, kurios parodytos 1,33 mln. kartų.

Debunk.org duomenimis, šias reklamas jau pamatė apie pusė Lietuvos „Facebook“ vartotojų, o vienam žmogui jos vidutiniškai buvo parodytos apie tris kartus.

Anot dezinformacijos eksperto, apie neteisėtus nusikaltėlių veiksmus buvo pranešta institucijoms, tačiau kovoti su tokiomis atakomis – sudėtinga.

„Pirmieji netikri profiliai „Facebook“ socialiniame tinkle buvo sukurti paskutinėmis gegužės dienomis. Liepos ir spalio mėnesiais LR Vyriausybės atstovai kreipėsi į „Meta“ atstovus dėl šių netikrų puslapių ir reklamų pašalinimo, tačiau socialinio tinklo atstovai nesiima reikiamų veiksmų.„Facebook“ valdančios bendrovės „Meta“ aplaidumas leidžia toliau kurti naujus netikrus profilius ir platinti dezinformaciją bei vilioti pinigus iš Lietuvos piliečių“, – sakė V. Daukšas, ragindamas šalies gyventojus būti budriais naršant internete.

Socialinė iniciatyva „Stop portalų klonams“

Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA) pirmininkė Lina Bušinskaitė pažymi, kad dar vasarą IŽA kreipėsi į atsakingas šalies institucijas kviesdama imtis priemonių ir užkirsti kelią sparčiai plintančiai internetinių piktavalių praktikai „klonuoti“ naujienų portalus ir jų paskyras socialiniuose tinkluose. „(…) ypač didelis suaktyvėjimas pastebėtas šią vasarą, kai už Lietuvos sienos Baltarusijoje pradėjo kurtis karinė grupuotė „Wagner“.

Tai reiškia, kad negalima atmesti to, jog taip Lietuvai nedraugiškos jėgos tikrina ne tik šalies institucijų pasirengimą hibridinėms, kibernetinėms atakoms, bet ir šalies žiniasklaidos pasirengimą jas atremti.

Vadinasi, tai jau nebėra tik žiniasklaidos problema, o ji jau seniai tapo nacionaline ir būtini teisiniai pakeitimai, kurie suteiktų pilnus įgaliojimus atsakingoms institucijoms blokuoti tokius portalų ir jų paskyrų socialiniuose tinkluose plagiatus“, – pranešime žiniasklaidai sakė IŽA pirmininkė L. Bušinskaitė.

IŽA pirmininkė nurodo, kad agentūra siūlo Seimo Kultūros komitetui inicijuoti Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimus, kuriuose būtų numatyta, jog suteikiami įgaliojimai Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui (NKSC) blokuoti portalų ir jų paskyrų soc. tinkluose klonus, gavus Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos, Lietuvos policijos patvirtinimus, kad tai netikra žiniasklaidos priemonė.

Be to, nelaukiant teisinių pakeitimų ir siekiant kovoti su šiuo reiškiniu kuo veiksmingiau, IŽA ir NKSC paskelbė pirmą Lietuvoje socialinę iniciatyvą „Stop portalų klonams“, kurios tikslas – kviesti gyventojus pranešti apie įtartinus portalus į „vieną langelį“ – užpildant specialią formą www.nksc.lt, pranešant el. paštu cert@nksc.lt arba telefonu 1843, skelbiama pranešime.

ELTA