Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai pranešime spaudai primena, kad tuberkuliozė kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau ji gali būti įveikta, jei bus imtasi konkrečių veiksmų.

COVID-19 pandemija pakeitė ne tik daugelio žmonių gyvenimą, įpročius, bet ir pristabdė kovą su tuberkulioze. Tolimesnės nuolatinės pastangos ir finansavimas  siekiant įveikti pandemiją gali sutrukdyti pasaulinei pažangai kovojant su tuberkulioze. Tad 2022 m. Pasaulinės tuberkuliozės dienos, kuri minima kovo 24-ąją  tema – „Investuokite į tuberkuliozės pabaigą“. Išsaugokite gyvybes.“

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai informuoja, kad  2021 m. Kėdainių rajone buvo užregistruoti 5 nauji susirgimai atvira plaučių tuberkulioze. Liga diagnozuota 2 miesto ir 3 kaimo gyventojams.

Tuberkuliozė – oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis atvira plaučių kvėpavimo takų tuberkuliozės forma ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas.

Kaip užsikrečiama? Sergančiojo paskleistos bakterijos ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Sveikas žmogus užsikrečia įkvėpęs bakterijomis užteršto oro.

Daugumos žmonių organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Tai vadinama infekuotumu. Daugelis infekuotų tuberkuliozės bakterijomis žmonių niekada nesuserga tuberkulioze. Šių žmonių organizme tuberkuliozės bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia. Tačiau kai kurių žmonių organizme, ypač jei jų imuninė sistema silpna, bakterijos dauginasi ir sukelia ligą.

Viena pagrindinių profilaktikos priemonių – ankstyva ligos diagnostika.

Vaikams atliekamas tuberkulino mėginys, kuris padeda nustatyti ar asmuo yra infekuotas.  Kėdainių rajone teisės aktų nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai 7 m. amžiaus vaikams ir vaikams priklausantiems rizikos grupėms: bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze, dažnai sergantiems kvėpavimo takų ligomis, iš socialinės rizikos šeimų, sergantiems lėtinėmis ligomis, gyvenantiems vaikų globos namuose ir kt. Pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigų duomenis 2021 m. Kėdainių rajone tuberkulino mėginiai buvo atlikti 1074 rajono vaikams. Deja, tuberkulino mėginiu patikrinta net 19 proc. mažiau vaikų nei ankstesniais metais.

Suaugusieji profilaktiškai dėl tuberkuliozės tikrinami atsižvelgiant į rizikos susirgti tuberkulioze grupę ar pagal  darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis sveikatos patikrinimų tvarką.

Viena iš svarbių tuberkuliozės profilaktikos priemonių – skiepai. Jie apsaugo vaikus, ypač kūdikius, nuo sunkių tuberkuliozės formų.

Sėkmingai kovoti su tuberkulioze padeda ir nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas bei savalaikis kreipimasis į medikus atsiradus užsitęsusiam nežymiam karščiavimui, kosuliui 3 ir daugiau savaičių, bendram silpnumui ir nuovargiui, nepaaiškinamam svorio kritimui, prakaitavimui naktį.

Šiais metais akcentuojama  būtinybė skubiai investuoti išteklius, siekiant paspartinti kovą su tuberkulioze ir įvykdyti pasaulinių lyderių prisiimtus įsipareigojimus iki 2030 m. įveikti šią klastingą infekciją bei užtikrinti lygias galimybes gauti sveikatos priežiūros ir profilaktikos paslaugas atsižvelgiant į Pasaulio Sveikatos Organizacijos siekį pasiekti visuotinę sveikatos apsaugą. Didesnės investicijos padės išsaugoti milijonus gyvybių ir paspartins tuberkuliozės epidemijos pabaigą.

Panašios naujienos