Su šiuolaikiniais vaikais kalbėti apie verslą ne tik svarbu, bet ir labai įdomu. Tuo įsitikino bendrovės „Daumantai LT“ Marketingo vadovas Domas Grinkevičius, ankstų trečiadienio rytą dalinęsis patirtimi ir patarimais su žvaliais pradinukais, kurie mokosi Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros” progimnazijoje.

„Daumantai LT“ atstovas moksleiviams trumpai pristatė Kėdainiuose daugiau kaip 30 metų veikiančios pagardų gamybos įmonės veiklą. Jis papasakojo, kad įmonėje dirba apie 100 darbuotojų, kurie rūpinasi net puspenkto šimto produktų – padažų ir pagardų – gamyba ir pardavimais ne tik Lietuvoje, bet ir dar 27 užsienio šalyse. Į kiekvieną šalį – o jų geografija plati (JAV, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Izraelis, Taivanas, Saudo Arabija ir daug kitų) – gaminami vis kitokios receptūros pagardai skirtingose pakuotėse. Tad darbo, rūpinantis tuo, kad ši produkcija būtų žinoma, parduota, o pardavimai didėtų, yra daug.

4a ir 2a klasių pradinukams buvo įdomu, ką veikia marketingo vadovas, tad svečias paaiškino paprastai: Marketingo skyrius rūpinasi ne tik reklamomis, rinkos tyrimais, vartotojų apklausomis, bet ir kartu su komanda kuria naujus produktus. „Šis darbas turi daug privalumų – jis yra kūrybiškas, lankstus darbo laikas, tenka nemažai keliauti ieškant naujų rinkų ir idėjų. Tad jeigu esate kūrybiški, mėgstate piešti, turite idėjų, noriai mokotės užsienio kalbų, vadinasi, reikiamas savybes jau turite“, – pasakojo Domas Grinkevičius, taip pat patardamas būsimiems verslininkams susitelkti į anglų kalbos, matematikos mokymąsi.

O ketvirtokai taip pat pasirodė esantys „nepėsti“ – ne tik uždavė nustebinusių klausimų, pademonstravo savo žinias, bet, priminus mokytojai Audronei Gailiūnienei, netgi pasidalijo savo pačių verslo planais! Vaikai drąsiai planavo, kaip įsteigs kavines, kepyklas, kirpyklas. Juos domino, koks darbas gali būti pelningiausias, ar sunku sukurti savo verslą, kaip reklamuoti produktus, kaip keičiamos produktų reklamos artėjant Kalėdų šventėms.

Pasak įmonės atstovo, tai pirmasis kartas, kai tenka surengti tokią improvizuotą verslo įgūdžių pamokėlę mokykloje. „Žinoma, kad jaudinausi, nes vaikai – nuoširdžiausi ir nemeluojantys klausytojai. Reikia mokėti juos sudominti, nekalbėti per daug rimtai ir vartoti jiems suprantamus terminus. Labai smagu, kad vaikų klausimai šaunūs, jų komentarai nuoširdūs. Maloniai nustebino, kad vaikai domisi sveika mityba, renkasi sveikus produktus, bando surasti balansą tarp to, kas skanu, ir kas sveika. Mes, pagardų gamintojai, irgi atsižvelgiame į tai, kad pastaruoju metu pirkėjai ieško sveikesnių maisto produktų, tad siūlome daug ekologiškos, sveikos, kuo natūralesnės produkcijos. Ši patirtis ir man buvo labai naudinga, manau, kad tokius susitikimus kartosime.“

Pasak Linos Adomaitienės, LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijos direktorės, tokie susitikimai – tai tam tikras verslumo įgūdžių pradmenų formavimas mokiniams. Kartu tai ir profesinio orientavimo veiklos, per kurias vaikai susipažįsta su įvairiomis profesijomis, sužino, į kokius mokomuosius dalykus atkreipti dėmesį, ties kuo susitelkti. Progimnazija ateityje planuoja įdiegti antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programą „Junior Achievement“.