Nuo lapkričio 1 dienos rajono mokiniai, tarybos sprendimu, į mokyklas važiuoja nemokamai – jų keliones kompensuojamos iš savivaldybės biudžeto. Jau pirmosios nemokamų kelionių dienos moki­niams ir jų tėvams sukėlė tam tikrų problemų, susijusių su grynaisiais pinigais ir lėšų už bilietus grąžinimu.

Šių metų rugsėjo 25 dieną Kėdainių rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad nuo lapkričio 1 dienos Kėdainiuose įsigaliotų nauja lengvata − visi rajono mokiniai vietinio susisiekimo maršrutais galėtų važiuoti nemokamai.

Sandra Barzdienė. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Tikrai idėja labai puiki. Jai pritarė visi posėdyje dalyvavę tarybos nariai. Lengvata jau galioja besinaudojantiems ir miesto, ir priemiesčio reguliariais autobusų maršrutais, kuriais veža bendrovė „Kėdbusas“.
Prieš patvirtindami naują tvarką buvome užtikrinti, kad tvarka nepanaikina kompensacijos, kuria naudojosi tarpmiestiniais autobusais važinėjantys mokiniai.

Tačiau praktikoje atsirado svarbus niuansas, kurį skubiai reikia taisyti. Bendraujant su tėvais ir kai kuriais mokiniais, gyvenančiais kaimiškosiose vietovėse, važinėjančiais į pamokas tarpmiestiniais autobusais, sužinojau, kad iki šiol nusistovėjusi tvarka, kai mokykla išperka nuolatinius bilietus, nuo lapkričio 1 dienos keičiasi, vaikams teks bilietus pirkti grynaisiais bei pirktus bilietus pateikti mokymo įstaigai.

Pirmiausia, esant pandemijai, visur akcentuojama, kad reikia vengti atsiskaitymo grynaisiais pinigais, todėl, manau, labai svarbu, kad ir organizuojant moksleivių pavežėjimą tam turėtume teikti prioritetą. Taip pat, mano nuomone, švietimo įstaigoms atsiranda papildomi administraciniai kaštai, nes vaikų sukauptus bilietus kažkas turi apskaičiuoti, susisteminti, išmokėti kompensacijas.

Kitas labai svarbus niuansas – tam tikroms šeimoms dėl patiriamos socialinės atskirties yra sudėtinga pačioms apmokėti kelionės išlaidas ir tik vėliau gauti kompensaciją. Manau, kad kai kurie vaikai tam tikromis dienomis tiesiog neis į mokyklą, nes paprasčiausiai tėvai neturi pakankamai lėšų apmokėti kelionės išlaidoms, o turėdami nuolatinius keleivių bilietus visi mokiniai būtų lygūs.

Todėl tarybos posėdžio metu kreipiausi į merą ir Švietimo skyriaus vedėją su prašymu, jog moksleiviams, kurie į švietimo įstaigas vyksta priemiestiniais autobusais, ir toliau būtų perkami nuolatiniai keleivių bilietai.

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė Sandra Barzdienė