Dainius Šepetys

Turinys: Agroeta.lt

Prasidėjęs saldžiųjų šaknų kasimo sezonas cukrinių runkelių augintojams optimizmo nekelia. Pasak žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ (KKCR) vadovo Algimanto Šleževičiaus, pirmieji runkeliai ne tik savo dydžiu gerokai nusileidžia pernykščiams, bet ir cukraus kiekiu.

„Pernai cukringumas buvo 17 proc. ir didesnis, o šiemet šis dydis nesiekia nė 16“, – portalui dėstė A. Šleževičius. Jei prasidėjęs spalis bus šiltas, pašnekovas viliasi, kad runkeliai dar paaugs, bet jei ne – augintojams teks nusivilti.
Čia verta prisiminti ūkininkų kalbas apie tai, kad gerai, jei per sezoną hektaras dirbamos žemės duoda apie 300 eurų pelno. Anksčiau žemdirbiai sakydavo, kad priklausomai nuo sezono rezultatų: miežių ha – minus 200 eurų, kviečių – minus 250, rapsai – „ant savų“, o va cukrinių runkelių ha davė net 750 eurų pliuso. Iš čia ir bendras norimas ūkio veiklos metinis rezultatas.

Jei prasidėjęs spalis bus šiltas, A. Šleževičius viliasi, kad runkeliai dar paaugs, bet jei ne – augintojams teks nusivilti.

Tačiau didžiulių pelnų iš cuk­rinių runkelių auginimo laikai baigėsi su jų kvotų panaikinimu.

„Jei sausas ar itin karštas mėnuo gali žymiai sumažinti ar visiškai sunaikinti grūdinių kultūrų derlių, tai cukriniai, neaugę tuo laikotarpiu, gali pasivyti per kitą mėnesį“, – apie saldžiųjų šaknų auginimo privalumus kalbėjo A. Šleževičius. Tačiau kooperatyvo vadovas kalba ir apie didžiules rizikas.

„Padaryta viena auginimo klaida gali niekais paversti visas viltis, pavyzdžiui, nusprendus cukrinius auginti toliau nuo gero kelio“, – sako vadovas.

Pasak kooperatyvo KKCR pirmininko, didžiausia problema yra runkelių nukasimas ir išvežimas.

„Čia, suprantama, didelį vaid­menį turi tai, ar ūkininkas šiems darbams naudoja savo techniką, ar viską samdo, ar ta technika nauja, ar nuolat genda“, – apie cukrinių auginimo subtilybes kalbėjo A. Šleževičius. Be to, pašnekovas užsimena ir apie prastas galimybes cukrinius atsėliuoti, nes tada viskas pabrangsta dėl reikalingo didelio chemijos bei trąšų kiekio.

Portalo kalbinti ūkininkai teigia matantys augančius cukrinių runkelių supirkėjo AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ cukraus fabriko pelnus, tačiau savo pajamų didėjimo, augindami saldžiąsias šaknis, nejaučia.

„Šią dieną savo pelningumu cukriniai nusileidžia net salykliniams miežiams, jau nekalbant apie kviečius ar rapsus“, – kalba ūkininkų atstovas, akcentuodamas aukštą cukrinių runkelių sėklos kainą, brangius cheminius preparatus ir itin rizikingą derliaus dorojimo bei išvežimo procesą.

„Matom kaip pabrango fabriko parduodamos cukrinių išspaudos ar melasa, o mūsų įkainiai nekyla“, – kalbėjo nepanoręs būti įvardintas ūkininkas, sakydamas, kad dabar cukriniai naudingi tik tuomet, jei iš ha gauni 100 tonų ir cukringumas būna 19 proc.

Kėdainių rajone šiemet auginama apie 5 000 ha saldžiųjų šaknų.

Panašios naujienos