Nuo lapkričio 7 dienos, visoje šalyje įvedus karantiną, lankytojams užsidarė ir kultūros įstaigos. Vakar nacionalinę žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Lietuvos muziejų asociacija pakartotinai kreipėsi į Prezidentą, esamos ir būsimos Vyriausybės atstovus, siekdami atkreipti dėmesį į perteklinį ribojimą uždaryti muziejus.

Kėdainiuose veikiančių muziejų atstovai taip pat pritaria nuomonei, kad muziejai, parodų salės ir karantino metu gali veikti saugiai.

Gerina emocinę sveikatą

Muziejų asociacijos kreipimosi rašte pabrėžiama, kad muziejai, skirtingai nuo masinių renginių, nėra masinio susibūrimo vietos. Be to, Pasaulio sveikatos organizacija yra pripažinusi, kad muziejų ir galerijų lankymas gerina žmonių emocinę sveikatą. Taigi, tai galėtų padėti sumažinti žmonių patiriamą stresą izoliacijos metu.

Gali veikti saugiai

Kėdainiuose veikiančių muziejų atstovai taip pat sako, kad muziejai, parodų salės ir karantino metu gali veikti saugiai. Tiek Lietuvos, tiek Kėdainių muziejininkai pabrėžia nežinantys tokių atvejų, kad koronavirusine infekcija būtų užsikrėsta lankantis muziejuje. Muziejuose lankytojų srautas gerokai mažesnis nei prekybos centrų lankymas. Daugelyje muziejų ir galerijų įmanoma užtikrinti visus COVID-19 saugumo reikalavimus: reguliuojami lankytojų srautai, lankytojai registruojami, užtikrinamas 10 kv. m plotas vienam žmogui, patalpų vėdinimas, kaukių dėvėjimas.

 „Nuoširdžiai pritariame nuomonei, kad muziejai yra saugūs apsilankymui juose. Lankytojai muziejuose tikrai laikosi saugaus atstumo, dėvi apsaugines kaukes ir jaučiasi saugūs. O kiek daug gerų emocijų žmonės patiria apsilankę muziejuose! Mes manome, kad tai tikrai perteklinis ribojimas“, – sakė Kėdainiuose veikiančio Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos generalinė direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė.

J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos generalinė direktorė D. Minkevičienė-Jazdauskienė pabrėžia – lankymasis muziejuose suteikia daugybę gerų emocijų. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Išnaudoja pauzę

Nuo lapkričio 7 d., įvedus karantiną, lankytojų neaptarnauja ir Kėdainių krašto muziejus bei jo padaliniai: Senamiestyje įsikūrę Kėdainių krašto muziejus bei Tradicinių amatų centras Arnetų name, Daugiakultūris centras bei 1863 m. sukilimo muziejus Paberžėje.

Tiesa, šią pauzę muziejus išnaudoja būtiniems atsinaujinimo darbams. „Žinoma, kad mes pritariame asociacijos kreipimuisi, bet taip sutapo, kad Krašto muziejuje dabar vyksta naujų ekspozicijų montavimo, vidaus sienų remonto darbai, todėl šiame savo padalinyje lankytojų kol kas negalėsime priimti“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Pasak R. Žirgulio, kol kas negalima aplankyti ir Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejaus, nes jis yra lankytojams uždarytoje rajono savivaldybėje. „Dėl karantino nutrūko neformalaus vaikų švietimo programos, bet lankytojams mielai atvertų duris Tradicinių amatų centras Arnetų name bei likę muziejaus padaliniai“, – minėjo muziejaus vadovas.

Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis sakė, kad Krašto muziejuje dabar vyksta naujų ekspozicijų montavimo, vidaus sienų remonto darbai. (Kėdainių krašto muziejaus „Facebook“ paskyros nuotr.)

Po karantino – ir sekmadieniais

Beje, pasibaigus karantinui, Kėdainių krašto muziejus ir Daugiakultūris centras primena lankytojų laukiantys nauju laiku – apsilankyti bus galima ir sekmadieniais. Socialiniuose tinkluose skelbiamas muziejaus ir Daugiakultūrio centro lankymo laikas: trečiadieniais–penktadieniais 10.00–17.00 val., šeštadieniais 10.00–17.00 val., sekmadieniais 10.00–15.00 val.

Keliasi į virtualią erdvę

Audronė Pečiulytė, Daugiakultūrio centro vadovė, sako puikiai suprantanti situacijos dėl koronaviruso plitimo rimtumą, vis tik apgailestaujanti, kad prieš pat karantiną centre atidarytą žinomos peizažų meistrės Gražinos Vitartaitės tapybos parodą „Šiapus ir anapus paveikslo“ kėdainiečiai gali aplankyti tik virtualiai. „Mūsų centro salė didžiulė, tad parodas, kaip ir ekspozicijas muziejuose, galima apžiūrėti pavieniui, išvengiant srautų, eilių. Nesame tokie žmonių susibūrimo taškai, kuriuose kiltų didelis pavojus užsikrėsti“, – mano A. Pečiulytė.

Pašnekovė atkreipė dėmesį ir į muziejų, parodų lankymo naudą stiprinant emocinę ir psichinę žmonių sveikatą šiuo sudėtingu laikotarpiu.

„Nesame tokie žmonių susibūrimo taškai, kuriuose kiltų didelis pavojus užsikrėsti“, – mano Daugiakultūrio centro vadovė A. Pečiulytė. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

O kol kas, laukdami naujų sprendimų ar bent jau karantino pabaigos, muziejai ir parodos persikėlė į virtualią erdvę: socialinių tinklų paskyrose eksponuoja paveikslus, dalijasi muziejaus fondų įdomybėmis, senomis fotografijomis, pateikia įvairių klausimų ir užduočių.

Panašios naujienos