Kėdainių miestą, kaip ir kasmet, puošia tūkstančiai gėlių žiedų. Tiesa, miestelėnai pastebėjo, kad ne visi miesto gėlynai džiugina akį. Gėlynus prižiūrinčios bendrovės atstovai tikina, kad dėl to kalta didžiulė kaitra, kuri tiesiog svilina augalus. Nepadeda joks laistymas.

Pavasarį džiugino našlaitės, krokų, narcizų ir tulpių laukeliai, po to skirtingas miesto vietas papuošė įvairios vasarinės gėlės, daugiamečiai augalai. Kaip teigė Kėdainių miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Samantė Mituzaitė-Palubinskienė, iš viso gėlynų priežiūrai šiais metais yra skirta 73 977,58 Eur (su PVM).

Abu konkursus laimėjo UAB „Josvainių gėlės“. Buvo parengtos gėlynų schemos, jos buvo derinamos su rajono savivaldybės vadovais, savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriumi bei miesto seniūnija. Kiekviename gėlyne turi būti tiek gėlių, kad jis būtų užpildytas, vizualiai atrodytų ne tuščias.

Gėlynų vietos yra tradicinės. Daugiau dėmesio yra skiriama miesto centrui ir jo prieigoms, senamiesčiui. Taip pat stengiamasi, kad miesto parke esantis rožynas džiugintų žmonių akis.

UAB „Josvainių gėlės“ darbą kontroliuoja gėlynų priežiūros komisija. Patikrinimas vyko birželį. Šis mėnuo buvo labai nedėkingas orų atžvilgiu, dėl sausros, todėl tuo metu keliose vietose dar trūko gėlių žydėjimo. Į išsakytas pastabas bendrovė reaguoja, stengiamasi glaudžiai bendradarbiauti, kad rezultatas gerėtų ir gyventojai galėtų džiaugtis žydinčiais žiedais.

Gyventojai ir giria, ir peikia

„Žinote, miesto apželdinime yra ir teigiamų, ir neigiamų dalykų. Mano nuomone, turėtume geriau reprezentuoti miestą, ypač tokiose vietose, kaip įvažiavimai į miestą arba stotys. Labai gaila, kad nėra jokio gėlyno ties autobusų stotimi (išskyrus picerijos vazonus), o prie traukinių stoties gėlynas toks, kad graudu žiūrėti. Augalai visiškai nublukę, išsekę. Ir tokį vaizdą pamato iš kitur atvykstantys žmonės. Manyčiau, reikėtų atkreipti į tai dėmesį.

Bet negaliu sakyti, kad mieste viskas tik blogai. Pavyzdžiui, tikrai gėrėjausi miesto centre pasodintomis daugiažiedėmis tulpėmis, buvo ir tokios pilnavidurės, į bijūnus panašios, jų spalvos labai derėjo. Bravo tiems, kurie sugalvojo tokį derinį. Dar džiugino ir krokai, tiesa, jie buvo mažučiai, bet irgi gražiai atrodė“, – savo pastebėjimais dalijosi Viktorija.

„Viskas gerai atrodo, žydi gėlytės. Man labiausiai patinka tie rutuliai Smilgos g. Ten kasmet būna gražu. Ir prie geležinkelio viaduko tie rutuliai yra. Tikrai neblogai atrodo miestas, lyg ir visur prižiūrėta“, – sako Živilė.

„Aš atvykusi iš Raseinių. Pastebėjau Kėdainiuose gėlynus, bet pas mus yra gražiau. Visumoje, Kėdainiuose yra daug žalumos, daugiau medžių, o gėlynai beveik nepastebimi. Tiesa, viso miesto neapžiūrėjau.

Man atrodo, kad miesto išvaizda yra labai svarbi žmogui. Išeini, jei yra gėlių, žmogus jautiesi daug linksmiau. Aplinka daug ką daro“, – šypsosi pasisvečiuoti į Kėdainius atvykusi raseiniškė Nijolė.

„Žydi tai žydi gėlės, bet gal daugiau spalvų reikėtų. Pačių gėlynų kaip ir pakanka, bet norėtųsi įvairovės, ryškesnių spalvų“, – teigia su šeima po senamiestį vaikštinėjanti Rasa.

„Gražu buvo ir prie savivaldybės, ir prie gaisrinės, miesto parke rožynai irgi gražūs, tik naujuose rajonuose trūksta tų gėlynų, bet centre jų yra pakankamai. O kad ir būna tarp gėlių kokia žolelė, ką padarysi, tokiame karštyje ravėti yra nesąmonė. Dabar svarbiau yra laistyti“, – savo nuomonę dėsto Juozas.

„Viskas, gražu, nuostabu, tik man labai nepatiko, kai rudenį priešais savivaldybę tie „badiliai“ stovėjo. Prisodino tų smidrų, o jos sudžiuvo ir stovėjo taip. Reikėtų kitus augalus sodinti arba laiku nupjauti tuos, kurie nebepuošia miesto.

O kai žydėjo narcizai ir tulpės, tikrai buvo labai gražu ir miesto centre, ir Didžiojoje g. Dar patinka gėlių kompozicijos Smilgos g.“, – sako senjorė Marytė.

„Pavasarį labai gražu buvo prie savivaldybės. Prie geležinkelio viaduko tuos rutulius tik vėliau pastatė, tai jau buvau jų pasiilgusi. Sakyčiau, kad lyg ir užtenka tos priežiūros. Šiemet labai žmonės vargsta, juk tokia sausra, daug laistyti reikia, sunku išlaikyti tą gėlių grožį. Tiems, kurie prižiūri miesto gėlynus, palinkėčiau lengvesnio darbo“, – su užuojautos gaidele kalba Laima.

„Aš pati auginu visokias gėles ir žinau, kad tik nuravi, po kelių dienų ir vėl želia žolė. O miesto gėlynai tai dideli, gal ir sudėtinga visur sužiūrėti. Bet, man atrodo, kad mieste tvarka tikrai yra.

Anksčiau prie parko įėjimo būdavo krūmeliai, tai jie vaikams ir suaugusiems atstodavo tualetą, o dabar panaikino krūmus, pasodino gėlių, tai net kvapas kitas. Žinot, grožis auklėja žmogų, tvarka bus, jei auklėsime vaikus, mokysime nešiukšlinti“, – tikina Romualda.

„Kiek pasižiūriu feisbuke, tai mūsų miestas yra labai gražus. Aišku, pas mus nėra to, kas yra Vilniuje, o Vilniuje – to, kas yra pas mus. Manau, visi miestai turi savitumą.

Aš, pavyzdžiui, tik ir laukiu, kada Didžiojoje g., parkelyje ties „Kėdainių butais“ pražys narcizai. Ateinu, pasėdžiu ant suoliuko, pasigrožiu žiedais, net pauostau juos. Dar labai patinka tie kupolai, arba kai žydi tulpės. Tiesa, bekalbant, prisiminiau vieną minusą. Tulpės tokios gražios buvo, bet, kai peržydėjo, liko sausi stabarai, turėjo matyti, kad laikas juos nupjauti. Bet, gal darbuotojai tuo metu daug darbų turėjo, nesuspėjo, pateisinu tuo, o daugiau viskas gerai, džiaugiuosi miesto vaizdu“, – sakė Gitana.

„Gal norėtųsi daugiau tvarkos gėlynuose. Matyti, kad net miesto centre, priešais savivaldybę, tarp augalų prikritę lapų, medžių šakų. Yra tekę matyti gėlynuose ir piktžolių. Arčiau priėjus, jos tikrai matosi ir gadina vaizdą. Prastai atrodo ir prie įėjimo į miesto parką esanti gėlių juosta, augalai stadiono stotelėje tarsi praradę spalvas. Jei sausra, tai visur sausra, tačiau vienur gėlynai atrodo gražiau, kitur – visai nekaip“, – savo nuomonę išsakė Elija.

Saulė degina augalus

„Šie metai tikrai sudėtingi. Viskas skrunda, nuo svilinančios saulės tiesiog nudega gėlių žiedai ir lapai, nepadeda joks laistymas. Jei gėlynas yra netinkamoje vietoje, po medžiais, tai išvis yra tragedija. Medžių šaknys nutraukia vandenį nuo gėlių.

Pavyzdžiui, prie geležinkelio stoties šiemet jau net 3 kartus keitėme augalus, sodinome tai vienus, tai kitus, bet norimo rezultato nėra. Kai pamačiau vaizdą, gavau šoką. Vėl teks iš naujo atsodinti, nes į tokį gėlyną negaliu žiūrėti.

Darbuotojai tikrai stengiasi, turime dvi laistytojų komandas, kurios net ir savaitgaliais lieja gėles, ypač tas, kurios auga pakabinamuose vazonuose. Juose telpa mažai žemių, tai reikia laistyti kasdien. Nuo šalia esančio metalo šaknys tiesiog dega.

Vandens laistymui išties reikia daug. Pavyzdžiui, prie Nevėžio, kur yra užrašas KĖDAINIAI iš gėlių, vien šiam gėlynui, norint jį gerai prilieti, reikia maždaug 4 tonų vandens! Labai reikėtų gausesnio lietaus, kad lytų kokias 3 paras, tada ta išdžiuvusi žemė įmirktų.

Norėdami išlaikyti gėlių grožį, naudojame ne tik trąšas, bet ir specialias priemones šaknų sistemai, kad jos „nuimtų stresą“. Gėlėms, kaip ir žmonėms, toks karštis tikrai kenksmingas. Jei šalia gėlynų yra trinkelės ar asfaltas, tai tas karštis dar labiau juntamas“, – sako patyrusi gėlininkė, bendrovės „Josvainių gėlės“ bendrasavininkė Lina Marmaitė.

Kėdainiuose pokyčių yra, bet jų reikėtų daugiau

Kaip pasakojo L. Marmaitė, „Josvainių gėlės“ apželdina ne tik Kėdainius, bet ir visą Kauną, Palangą, Panevėžį, Anykščius, Trakus, Druskininkus, taip pat Babilono sodus, šalies Prezidentūrą ir daug kitų objektų.

„Esame gavę padėkų ir iš Kauno, ir iš Prezidentūros, gyrė, kad užsienio svečiams labai patiko mūsų pasodintos gėlės. Tai tikrai malonu. Kėdainiuose irgi stengiamės – dirbame, tvarkomės, ravime, laistome, atsodiname. Tikrai neskaičiuojame tų augalų, norime kad mieste būtų gražu, juk tai – savas miestas.

Sodiname tai, kas yra numatyta sutartyse. Džiaugiuosi, kad savivaldybė parengė svogūninių augalų sodinimo projektą, manau, žmonėms patiko tie tulpių, narcizų laukeliai. Gerai, kad buvo parengti projektai, pagal kuriuos pertvarkyti gėlynai prie savivaldybės ir kitapus gatvės. Gražiai žiūrisi ir tas Kėdainių ženklas prie Nevėžio, daug žmonių prie jo fotografuojasi. Gerai, kad ir daugiamečių augalų mieste atsirado daugiau.

Žodžiu, judame gera linkme, einame į šiuolaikiškumą, tiesa, pokyčių Kėdainiams dar tikrai reikia.

UAB „Josvainių gėlės“ bendrasavininkė L. Marmaitė. (Asmeninio albumo nuotr.)

Mes išreikšime nuomonę, kur ir kas dar galėtų atsirasti naujo mieste, pavyzdžiui, galima būtų pasodinti poetinius narcizus, kurie žydi labai ilgai, bet viską spręs savivaldybė.

Tikiuosi, kad ji dar labiau pasitemps, o mūsų galimybės tikrai leis tai įgyvendinti“, – sako netoli Josvainių įsikūrusio didžiulio gėlių ūkio šeimininkė.

Panašios naujienos