Iki penktadienio, gruodžio 10-tos dienos, Kėdainių rajono savivaldybė, kaip ir visos kitos šalies savivaldybės, Lietuvos Respublikos sveikatos ministerijai (SAM) turi pateikti rajono sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkos planą.
Pirmadienį įvyko pristatymas, išprovokuotas dėl medicinos paslaugų mažinimo nuogąstaujančių kėdainiečių, kuris tiesiogiai per feisbuką buvo transliuojamas taip pat pačių pristatyme dalyvavusių miestiečių.
Ligoninės likimas – pačių rankose
SAM informavo kad, „<…> Sveikatos apsaugos ministerija paprašė savivaldybių pateikti argumentuotus atsakymus dėl savivaldybių pasiryžimo dalyvauti reformoje ir planuojamų vykdyti pokyčių bei pateikti preliminarų numatomų investicinių lėšų infrastruktūrai ir specialistų pritraukimui poreikio pagrindimą.
Įvertinus savivaldybių nurodytus planuojamus paslaugų organizavimo, įstaigų tarpusavio bendradarbiavimo pokyčius bei pokyčiams reikalingas preliminarias investicijas, bus parengti regioniniai sveikatos priežiūros įstaigų tinklo vystymo bei modernizavimo planai.“
Planas
Pirmadienį savivaldybėje buvo pristatytas pokyčių VšĮ Kėdainių ligoninėje ir Pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) planas, kuris keliaus ministerijon.
Kėdainių PSPC taptų Sveikatos centru, struktūra nepasikeistų, žadama daugiau paslaugų ir didesnių procedūrų kabinetų. Savivaldybės skelbia, kad investicijų PSPC planuojama apie 4,67 mln. eurų (2,87 mln. – infrastruktūrai, 1,2 mln. – įrangai ir automobiliams paslaugoms paciento namuose teikti bei 600 tūkst. – gydytojams ir slaugytojų pritraukimui).
Kėdainių ligoninę siekiama išlaikyti daugiaprofiline ligonine. Ją pertvarkant numatyta įsisavinti beveik 7,3 mln. eurų (5,2 mln. – infrastruktūrai, 1,9 mln. – įrangai, 106 tūkst. – gydytojų ir slaugytojų pritraukimui bei perkvalifikavimui).
Akušerijos skyrius – pasmerktas
Akušerijos-ginekologijos skyrius pertvarkomas į Moters sveikatos centrą, kuriame bus teikiamos gydytojo akušerio-ginekologo konsultacijos, dienos stacionaro paslauga, dienos chirurgijos paslauga.
Dėl mažo gimdymų skaičiaus (nesiekia 300 per metus) valstybinė ligonių kasa nutraukia šio skyriaus finansavimą. Kėdainietėms gimdyvėms teks vykti gimdyti į Jonavos ar kitų miestų ligonines. Ir tai įvyks jau labai greitai – nuo kitų metų gegužės.
Jei bus reanimacija, bus ir chirurgija
Sveikatos apsaugos ministerija teigia: „<…> Pritariame stacionarinių terapijos, chirurgijos, pediatrijos profilių paslaugų teikimui VŠĮ Kėdainių ligoninėje.“
Tačiau, pagal keliamus reikalavimus intensyviosios terapijos (t. y. reanimacijos) ir skubios pagalbos priėmimo skyriams, Kėdainių ligoninei ir savivaldybei tenka rinktis: investuoti į privalomą turėti įrangą ar šio skyriaus atsisakyti. Vien reanimacijoje privalomas turėti hemodializės aparatas kainuotų apie 100 tūkstančių eurų.
Intensyviosios terapijos skyriaus nebuvimas reikštų, kad ligoninėje neįmanoma atlikti sudėtingesnių chirurginių operacijų, visą parą negalėtų dirbti ir skubios pagalbos priėmimo skyrius.
VšĮ Kėdainių ligoninė laikinai einančios direktoriaus pareigas Ritos Kuodienės pristatytame plane numatytos lėšos iš ES investicinių fondų medicinos įrangai įsigyti.
Planuose ir – išplėstas psichiatrijos skyrius, o vaikų ligų skyrius, jei nebus pasiektas 1000 pacientų per metus skaičius, taps vaikų dienos stacionaru.
Investicijoms ministerija įtakos neturės
“Investiciniai projektai apims 2021−2027 m. periodu tinklo vystymo reformoje dalyvaujančias įstaigas”, – teigiama SAM rašte merui. „Tai atsisakome pinigų ar dalyvaujame pertvarkoje?!“, – retoriškai klausė V. Tamulis, neslėpdamas, kad pats nežino, kaip bus toliau.
Tačiau, pertvarkos iniciatorių pozicijai atstovavusi LR Seimo sveikatos komiteto narė Jurgita Sejonienė neslėpė, kad lėšoms gauti SAM įtakos neturės.
„Ne ministerija spręs, – teigė Seimo narė. – Jeigu esate susipažinę su tarptautinių fondų finansavimu, tai žinote, kad atskirų šalių ministerijos negali tam turėti įtakos. Yra tų fondų tarybos, agentūros, kurios vertina pateiktų projektų efektyvumą, ir patys sprendžia, kokį finansavimą kuriai priemonei skirti.“
Nerimą kelia nežinia
Prieš dvi savaites įvykusiame savivaldybės tarybos posėdyje tarybos nariai neišgirdo, kas rengiama, nes mero vadovaujama darbo grupė dar tebuvusi susirinkusi vos kartą. Nors dėl pertvarkos plano SAM į savivaldybę kreipėsi dar šių metų spalio 25 d.
Nelabai ką susitikimuose gyventojams gali paaiškinti ir kėdainiečiai Seimo nariai, esą informacijos trūksta ir jiems.
VšĮ Kėdainių ligoninės ir Pirminės sveikatos priežiūros centro pertvarkos planas – parengtas pačių medikų. Susitikime gyventojams iškilo klausimas, kas tvirtins Kėdainių rajono medicinos įstaigų pertvarkos planą? Meras atsakė, kad savivaldybės tarybos sprendimo tam nereikia.
„Savivaldybė iki gruodžio 10 dienos turi planą pateikti sveikatos apsaugos ministerijai, – sakė V. Tamulis. – Lygiagrečiai jį pateiksime ir savivaldybių asociacijai. <…> Kaip viskas toliau vyks ministerijoje, kai gaus visų rajonų planus, aš nežinau.“
Kaimynai sprendžia kolegialiai
„Mūsų matymas yra kitoks – sveikatos priežiūra yra viešoji paslauga, už kurią mes visi mokesčių mokėtojai susimokame. Todėl aš norėčiau, kad egzistuotų ne tik ekonominis atsipirkimo rodiklis „kaip būtų naudingiau“. Mes savo pasiūlymus paruošime, juos pateiksime, bet abejoju, kad jie sutaps su ministerijos lūkesčiais“, – rajono tarybos poziciją išreiškė Jonavos rajono meras, savivaldybių asociacijos pirmininkas Mindaugas Sinkevičius. Jonavos savivaldybės taryba dėl pertvarkos svarstė tiesiogiai diskutuodami su SAM viceministre Danguole Jankauskiene.
Radviliškio rajono savivaldybėje tarybos nariams pristatė pokyčius ir reformas sveikatos apsaugos srityje sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, viceministrė D. Jankauskienė bei LR Seimo narė, Sveikatos reikalų komiteto narė J. Sejonienė.
Pirmadienį Kėdainiuose J. Sejonienė patikino, kad sveikatos ministras A. Dulkys dar iki Šv. Kalėdų vis dėlto atvyks į Kėdainius.