Šėtos bibliotekoje eksponuojama Lančiūnavoje gyvenančios, Šėtos gimnazijos dvyliktokės Radvilės Bikelytės netradicinių piešinių paroda ,,Jos“. Kūrybiškos merginos, išsiskiriančios iš bendraamžių, darbai kai kam gali patikti, kai kam nepatikti, bet abejingų nepalieka.

Radvilė sako: ,,Save labai mėgstu išreikšti piešimu, labiausiai patinka piešti grafiškai.
Esu didelė graikų mitologijos mėgėja, taip pat fantastinių ir siaubo istorijų klausytoja, tai man kartais suteikia įkvėpimo piešiniams.
Tačiau didžiausias įkvėpimas man yra mano visiškai beribė fantazija.“
Mūsų pokalbis su Radvile apie jos polinkį mitologijai, norą savo vaizduotę išreikšti ant popieriaus lapo ir ateities planus.
Kaip save galėtumėt pristatyti?
Save pristatau kaip menininkę. Mėgstu išsiskirti iš visumos, nes manau, kad būti panašia į visus yra įžeidimas pačiai sau ir manau, jog savo išvaizda visiškai neatspindžiu savo labai spalvingų ir ryškių piešinių.
Gyvenate suprantu ypatingai įtemptą laikotarpį – esate dvyliktokė. Egzaminai čia pat, pasiruošimui laiko maža, laukia išleistuvės, išsiskyrimas su mokykla, klasiokais, savo kelio pasirinkimas… Tai beprotiškai sunku…
Paskutiniai metai mokykloje be galo sunkūs, tačiau labiau psichologiškai nei fiziškai. Spaudimas mokykloje, mažai laisvo laiko ir nedaug poilsio kartais labai nuvargina. Be abejo, dar prisideda tai, kad visi aplinkui klausia: ,,Ką studijuosi baigusi mokyklą?“. O atsakymas dar ir pačiai neaiškus.
Nors dėl savo pasirinkimo kol kas neapsisprendėte, bet manau jaučiate, kur linksta širdis?
Jau užsiminiau, kad tiksliai nežinau, ką studijuoti noriu, bet labai tvirtai žinau, kad studijuoti rinksiuosi vieną iš meno sričių. Savo tolesnį gyvenimą, be abejo, siesiu su menu, ten save geriausiai išreiškiu ir manau negalėčiau gyventi be kūrybos, nes būtų labai nuobodu.
Šėtos bibliotekoje eksponuojama netradicinė jūsų kūryba – grafika, kuri turi kiek mistinę temą: darbuose vyrauja mitologiniai motyvai. Kodėl būtent mitologija?
Mistika, fantastika ir bet kas, kas yra nesusiję su realybe, man patiko jau nuo mažens. Labai mėgstu siaubo istorijas, graikų ir kitų šalių mitus bei legendas. Netikroviški pasakojimai visada mane traukė tuo, kad yra beribiai ir iš principo galima kurti bet ką, ką širdis geidžia, o man kaip sutapimas visad patikdavo svajoti, todėl manau, kad mano meno stilius ir yra toks, koks yra.
Kaip seniai domitės mitologija ir kuo konkrečiai?
Mitologija turbūt pradėjo mane traukti nuo tada, kai pirmąkart išgirdau apie tokį dalyką. Man tai buvo nauja, nežinoma ir aš norėjau sužinoti daugiau. Labai patinka pasakojimai, jų reikšmės ir, be abejo, graikų deivės. Vienas mėgstamiausių mano mitų yra ,,Orfėjas ir Euridikė“, kuriame pasakojama tragiška meilės istorija.
Piešinių paroda vadinasi ,,Jos“. Suprantama, kad tos mitinės ar fantastinės būtybės yra moteriškos giminės. Kodėl būtent jos?
Na, parodos pavadinimas turbūt viską ir pasako. Visada piešdavau moteris, vyrų niekad nemėgdavau vaizduoti. Visos moterys man savotiškai labai gražios, todėl noriu jų grožį perteikti netradiciškai.
O tos būtybės įprastai vadinamos gerosios ar blogosios?
Yra visokių, dažnai matosi iš veido išraiškos, na bent jau jų emocijas bandau perteikti per veido išraišką.
Pakomentuokite savo darbus, kokia technika jie atlikti, kelių metų darbai, ar ši paroda pirmoji?
Ši paroda man yra pirmoji. Niekada nemaniau, kad kažkada mano darbus norės kas nors eksponuoti, todėl labai džiaugiuosi, kad piešiniai gavo tiek dėmesio. Piešti pradėjau jau darželyje, namo parsinešdavau pluoštus lapų, bet parodoje eksponuojami naujausi darbai, kurie daryti šiais metais. Darbai atlikti grafiškai ir yra išryškintos tam tikros detalės. Dauguma darbų yra atlikti tokia technika.
Gal kuriate ir kitomis technikomis?
Be abejo, kaip menininkė mėgstu eksperimentuoti ir darbų stilius labai priklauso nuo to, kaip jį įsivaizduoju. Be grafikos dar mėgstu tapyti, piešti pilku pieštuku, spalvotais pieštukais ir dirbti akvarele. Be moterų su ragais dar tapau kraštovaizdžius, tik šiek tiek rečiau.

Esate fantastinių ir siaubo istorijų klausytoja, papasakokite apie tai?
Kaip jau minėjau, esu visiška mistikos fanatikė, man tai ne tik suteikia įkvėpimo darbams, bet ir yra labai įdomu.
Nuo dvasių, kurios naktį palieka savo apatinę dalį ir klaidžioja miškais ieškodamos grobio iki gyvių, imituojančių žmones, norint juos suklaidinti.
Kaip į jūsų gyvenimą atėjo piešimas?
Kodėl pradėjau piešti, atsakyti negaliu, nes nežinau. Bet man tai patiko nuo mažens. Dabar kuriu todėl, nes labai mėgstu save išreikšti ant popieriaus lapo. Labai mėgstu visą kūrybos procesą – nuo paprasto eskizo iki ryškaus ir detalaus darbo finišo.
Galbūt lankote Kėdainių dailės mokyklą?
Dailės mokyklos niekada nelankiau, esu savamokslė. Visada labai bijojau, kad dailės mokykloje būčiau prasčiausiai kurianti, todėl niekad nebuvo didelio noro ją lankyti.
Kokią žinutę savo darbais siunčiate žmonėms, aplinkai, pasauliui?
Savo darbais noriu parodyti, kad kūryba nebūtinai turi atspindėti realybę. Kūryba yra beribė ir graži. Kurti reikia apie tai, kas atspindi patį asmenį. Manau kurti gali bet kas ir ne tik su pieštuku ir lapu, menas turi daug sričių, kurios irgi yra savotiškai gražios.
O kaip jūsų darbus vertina klasės draugai, mokytojai, bibliotekos lankytojai?
Labai nesitikėjau dėmesio, nes ilgą laiką darbus piešiau tik sau. Kol kas visiems labai patinka ir visiems įdomu.
O kas paskatino surengti parodą?
Šėtos bibliotekininkė Rasa Taujanskienė. Pamačiusi pora darbų paprašė atnešti daugiau, kad galėtų padaryti parodą.
Koks turi būti žmogus, kuriantis tokius darbus?
Manau, kad tokius darbus kuriantis žmogus turi turėti lakią vaizduotę ir išlavintą ranką, o be to dar žinoti, kas su kuo dera. Pažiūrėjus į darbą ne visada matoma ir suprantama, kiek darbo ir pastangų į jį įdėta.
Kiek parodoje eksponuojama darbų ir kiek laiko veiks paroda?
Kol kas eksponuojami tik 8 darbai, jei neklystu, o kiek veiks paroda, nežinoma. Darbus bibliotekoje palikau neribotam laikui.
Viršelio nuotr.: Radvilė Bikelytė: ,,Mitologija ir piešimas traukia nuo mažens“. (Kristinos Petrošiūtės nuotr.)