Temą publikacijai padiktavo Kėdainių mokyklų auklėtinių tėvai, prašydami paaiškinti šiomis dienomis miesto ugdymo įstaigose susidariusią situaciją, kai nustačius teigiamus koronaviruso atvejus sustabdytas kontaktinis mokymas dviejų Kėdainių mokyklų moksleiviams.

Laikinoje izoliacjoje atsidūrė Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ auklėtiniai. Taip pat dalis Kėdainių „Ryto“ progimnazijos ugdytinių. Visais atvejais šiose mokyklose viruso židiniai nustatyti po to, kai buvo atlikti greitieji PGR testai. Priminsime, kad tyrimas atliekamas, paimant tepinėlį iš nosiaryklės ir nuo žiočių lankų. Jo metu laboratorijoje yra ieškoma viruso dalelių.

Izoliuoti mokyklos – darželio „Obelėlė“ auklėtiniai mokosi nuotoliniu būdu

Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ direktorės pavaduotoja ugdymui Danutė Navajauskienė teigė, kad visi kontaktą su užsikrėtusia bendramoksle turėję mokiniai šiuo metu izoliuojasi namuose. Jiems esą sudarytos sąlygos mokytis nuotoliniu būdu. Į mokyklą trijų izoliacijoje esančių klasių moksleivai turėtų sugrįžti iki rugsėjo 27dienos. Kol kas hibridinis mokymas šioje mokykloje netaikytas, kadangi visi izoliacijoje atsidūrę mokiniai turėjo artimą kontaktą su juos užkrėsti galėjusiais bendraklasiais. Mokykloje mokosi 88 mokiniai, iš jų testuotis sutiko didžioji dalis – 79. Visų užsikrėsti galėjusių vaikų tėvai gauna žinutes iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, iki kada jų vaikai turi izoliuotis.

Vos paskelbus apie nustatytą viruso atvejį atsirado tėvų, kurie pareiškė norą sutrumpinti numatytą saviizoliacijos laiką. „Tokiems tėveliams paaiškinome, kad šiuo atveju jie turėtų mums pristatyti testą, patvirtinantį, kad jų atžalos turi reikiamą antikūnų kiekį. Šiuo metu mūsų mokymo įstaigoje dirbanti atsakinga sveikatos priežiūros specialistė užpildo žinias apie kiekvieną atvejį ir rizikingus kontaktus. Sukauptos žinios perduodamos atsakingoms institucijoms“, – tvirtino
D. Navajauskienė.

Ryto“ progimnazijoje sustiprintos sveikatos priežiūros specialistų pajėgos

Kėdainių „Ryto“ progimnazijos direktoriaus Albino Stankevičiaus teigimu, gavus raštiškus tėvų ar globėjų sutikimus greitaisiais antigeno testais atsparumą virusui tikrinosi trečdalis iš 913 jo vadovaujamos mokyklos mokinių. Po praėjusią savaitę operatyviai atliktų tyrimų paaiškėjo, kad mažos rizikos kontaktą su bendraklasiu turėję moksleiviai privalo būti stebimi.

Tiesiogiai už šį darbą atsakinga Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Auksė Variakojienė, vykdanti sveikatos priežiūrą Kėdainių „Ryto“ progimnazijoje, teigė, jog situacija kone kas dieną keičiasi. Šeštadienį gautas pranešimas iš Nacionalinio sveikatos centro apie naujus užsikrėtimo atvejus. Tad praėjusį savaitgalį saviizoliacijoje atsidūrė 56 mokiniai: izoliuotos trys klasės.

„Jeigu savitestavimo būdu atrandame teigiamą testą, pranešame tėvams, jie pasiima vaiką ir patys atlieka PGR testą. Tada laukiame rezultatų patvirtinimo. Jei testas teigiamas, vaikas izoliuojamas ir gydomas. Jei vaikas turėjo didelės rizikos sąlytį su bendraklasiais ir mokytojais, tai ir jie izoliuojasi. To išvengia paskiepyti ir persirgę, jei po sirgimo nepraėjo 210 dienų, ir turintys antikūnų, jei nepraėjo 60 dienų nuo tyrimo atlikimo“, – patikslino A. Variakojienė, pastebėjusi, kad vis atsiranda pageidaujančių testuotis moksleivių.

Šiuo metu Kėdainių „Ryto“ progimnazijos vadovo sprendimu atlikti testavimą padeda trys atsakingi darbuotojai, taip pat kovido situaciją koordinuoja direktoriaus pavaduotojai. Pasak A. Variakojienės, sveikatos priežiūros specialistams krūvis pastebimai padidėjęs, nes, anot jos, vienas specialistas per dieną atlikti testavimo pagal keliamus reikalavimus yra nepajėgus. Pristinga darbuotojų. Esą šis procesas užtrunka ir atima daug laiko, dėl to nukenčia tiesioginiai darbai. A.Variakojienės teigimu, testavimas – ne vienintelė su kovidu susijusi veikla. Jos atliekamos pareigos aprėpia testavimo procesą, taip pat ji privalo teikti pirmąją pagalbą ar, iškilus poreikiui, priimti sunegalavusius mokinius. „Kartu vykdome Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbą, atlikdami susirgusių moksleivių apklausą“, – teigė A. Variakojienė. Pasak specialistės, ypač sunku šį darbą dirbti kolegoms, kurie prižiūri kelias mokyklas, mat kai kuriems jų tenka vykti į tris–keturias rajone esančias mokyklas.

Izoliuoti Kėdainių ugdytiniai sudaro tik 9,7 proc.

Kėdainių Visuomenės sveikatos biuro specialistė Aida Butkienė, paklausta, ar tai vienintelės Kėdainių mokyklos, kuriose imtasi tokių atsargumo priemonių, paaiškino, kad praėjusios savaitės duomenimis, iš Kėdainių rajone esančių 29 ugdymo įstaigų devyniose yra izoliuotų moksleivių, turėjusių didelės rizikos sąlytį su sergančiais bendramoksliais. Izoliuoti 327 vaikai iš 3357, besimokančių 9 ugdymo įstaigose. Tai, atsakingos specialistės teigimu, sudaro tik 9,7 proc.

Kėdainių krašte ugdomi ir mokomi 7070 vaikų, iš kurių 327 šiuo metu yra izoliuoti.

„Labai didelis krūvis tenka mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, nes jie turi surinkti informaciją apie asmenis, turėjusius didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju. Visuomenės sveikatos specialistas turi atlikti ne tik individualų vaiko sąlyčio rizikos vertinimą, priskirdamas jį  didelės ar mažos rizikos sąlytį turėjusių vaikų grupei, bet  ir pildyti skaitmenizuotą anketą. Tokiu būdu didelės rizikos sąlytį turėję vaikai patenka į izoliaciją”, – sakė A. Butkienė. Taip pat, įvertindama nemenkas darbų apimtis, ji konstatavo, kad didinti mokyklas aptarnaujančių specialistų pajėgas nėra galimybės.


Nuo šiol mokyklose izoliuotis turės tik sergantys mokiniai, atlikę testus sveiki vaikai galės mokytis klasėse.
Nuo šiol turės izoliuotis tik koronaviruso infekcija sergantys mokiniai, o jų izoliacija truks ne 14, o 10 dienų.

Izoliacijos tvarka ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose:

  • Izoliuojamas mokinys, kuriam patvirtintas koronaviruso infekcijos atvejis.
  • Kiti mokiniai dalyvauja ugdymo procese.

Izoliacijos tvarka pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo įstaigose:

  • Izoliuojami mokinai, kuriems patvirtintas koronaviruso infekcijos atvejis, arba mokiniai, esantys teigiamame kaupinyje. Izoliuotis nereikia gavus neigiamą PGR tyrimo atsakymą.
  • Neizoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai.
  • Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais (GAT). Pirmas testas atliekamas iškart, paskui kartojamas per 48-72 val., vėliau kartojamas dar po 48 val. (Testai gali būti atliekami artimiausią darbo dieną, jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo.)
  • Darbuotojams taikomas 10 dienų izoliacijos laikotarpis.

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Panašios naujienos