Vėstant orams, kai kurie individualių namų savininkai jau pradeda šildytis būstą, užkurdami krosnis, židinius ar kietojo kuro katilus. Būna situacijų, kai dėl to tenka kviestis ugniagesius.

Šiąnakt, apie pusę penktos ryto, Bendruoju pagalbos telefonu sulaukta pranešimo, kadJosvainių mstl., Ariogalos g. namuose užkaito katilas, kūrenamas malkomis, baimintasi, kad jis gali sprogti.

„Į įvykio vietą atskubėję ugniagesiai konstatavo, kad sandėliuke, esančiame prie namo, buvo užkaitęs katilas. Iš pakuros buvo išvalytos žarijos, pro galinį katilo vožtuvą išleisti garai. Budėta, kol katilas atvėso“, – apie gyventojams išgąstį sukėlusį įvykį pasakojo ugniagesių atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.

Šis įvykis baigėsi laimingai, tačiau, kaip rodo statistika, atvėsus orams padaugėja gaisrų dėl netinkamai prižiūrimų ir eksploatuojamų kūrenimo įrenginių, nevalytų dūmtraukių. Kadangi šildymo sezonas artėja, ugniagesiai ragina jau dabar remontuoti krosnis, išvalyti ir palėpėse nubalinti dūmtraukius bei valyti suodžiais apskretusius kaminus.

Laikas imtis darbų

„Prieš pradedant kūrenti būtina apžiūrėti, ar įrangoje nėra jokių matomų defektų, įtrūkimų, nesandarumų. Taip pat būtina išvalyti ne tik kietojo kuro katilą ar krosnį, bet ir visus dūmtakius bei dūmtraukį. Jeigu pastebimi defektai arba pradėjus kūrenti matomi nesandarumai, būtina nedelsiant juos remontuoti,“ – pataria specialistai.

Pagal Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, suodžius iš dūmtraukių ir krosnių privalu valyti prieš šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per ketvirtį, tad jei to dar nepadarėte, suskubkite, kol nėra kūrenama.

Dūmtraukiai privalo būti tvarkingi, iš išorės išbalinti, kad matytųsi aprūkę įskilimai. Būtina patikrinti, ar dūmtraukių ir krosnių sienelės nesiliečia prie degių sienų ar lubų, o gal palėpėje prie pat kamino yra pripilta spalių ar kitų šiltinamųjų medžiagų. Svarbu žinoti, kad namo perdangoje nuo išorinės kamino sienelės iki degių konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 40 cm nedegios medžiagos tarpas, o tarp kamino išorinės sienelės ir namo stogo degių konstrukcijų privalo būti ne mažesnis kaip 25 cm nedegantis intarpas. Be to, reikia žinoti, kad į vieną dūmtraukį negali būti jungiamos daugiau kaip dvi krosnys.

Remonto ypatumai

„Pasitaiko, kad remontuodami senus pastatus savininkai vietoje krosnių stato židinius, o kaminus palieka senus. Tačiau pamirštama, jog kamino skylė židiniui turi būti kur kas didesnė negu krosniai. Jeigu į vieną dūmtraukį sujungti keli šildymo įrenginiai, juos kūrenant kaminas labai įkaista, o jei dar ir dūmtraukis blogai įrengtas, galima tikėtis gaisro.

Dar vienas dalykas, apie ką pamirštama remontuojant namus – neretai tapetai priklijuojami prie pat krosnių ir dūmtraukių, o kartais netgi ir jie apklijuojami. Užkūrus krosnį, tapetai nuo karščio kaista, gelsta, o po kurio laiko ir užsidega“, – apie galimą grėsmę įspėja Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.

Svarbios ir kitos detalės

Grindys prieš pakurą turėtų būti uždengtos nedegiomis medžiagomis, kad iškritusios žarijos ar kibirkštys jų neuždegtų. Tam galima panaudoti skardos lakštą (50×70 cm), keramines plyteles ar kitas nedegias medžiagas.

Jei po ilgo nekūrenimo laiko užkūrus krosnį ar židinį dūmai ima rūkti į patalpas, privalote nedelsdami išvalyti krosnį ir dūmtraukį. Suodžiai nevalytuose dūmtraukiuose dažniausiai užsidega vėjuotą dieną. Tokiam gaisrui būdingas ūžesys kamine, iš kamino besiveržiančios kibirkštys ar net liepsnos. Jeigu taip atsitiko, kuo skubiau užgesinkite ugnį, sandariai uždarykite krosnies ir peleninės dureles, kad nebūtų traukos ir ugnis negautų šviežio oro, tada kvieskite ugniagesius.

Per vasarą dūmtraukius gali būti užkimšę paukščiai (įrengę lizdus). Taip nenutiktų, jei kamine įtaisytumėte retą tinklą, groteles ar stogelį. Pastarasis reikalingas dar ir tam, kad nenaudojamas dūmtraukis neprimirktų nuo lietaus.

„Kėdainių rajone, kaip ir visoje šalyje, gaisrų būna išties nemažai. Nerizikuokite savo turtu ar gyvybe. Pasirūpinkite saugumu nelaukdami, kol įvyks nelaimė“, – į gyventojus kreipiasi ugniagesiai, tuo pačiu primindami, kad patalpose būtina įsirengti dūmų detektorius.

„Kėdainių mugės“, PAGD ir Kauno PGV inf.

Viršelio nuotr.: Ugniagesiai pastebi, kad dalis gyventojų kūrenimo įrenginius eksploatuoja ne pagal reikalavimus, todėl ir kyla gaisrai. (Asociatyvi nuotr.)