Anksčiau žmonės tiesiog sakydavo – taupom pinigus juodai dienai arba kokiam nors dideliam pirkiniui, sakykim, būstui ar automobiliui. Dabar efektyvus taupymas tiesiog vadinamas finansiniu raštingumu. O nereikalingų daiktų pirkimas yra užtikrintai įtrauktas į priklausomybių ligų sąrašą. Visame pasaulyje atliekami tyrimai apie šią dar gana jauną maniją. Atsakymas priimtas aiškus ir paprastas – didžiąją dalį pinigų mes iššvaistome niekniekiams, prisipirkdami daiktų, kurių net neturime kur dėti, kurie namuose užima vietą ir nė karto nepanaudojami. Taigi, kaip išmokti efektyviai taupyti pinigus? Finansų analitikai teigia, jog ir mažas pajamas gaunančiam žmogui tą padaryti įmanoma. Tiesiog reikia išmokti planuoti.

Taupymas turi tapti kasdieniniu įpročiu

Su laiku taupymas tampa įpročiu. Tačiau, jeigu priklausote pirkimo maniakų grupei, reikėtų griebtis kai kurių gudrybių. Pažįstamas jausma, kai vos tik įžengę į parduotuvę ir pamatę, jog prekei taikoma nuolaida, tuoj pat ją dedate į pirkinių krepšelį? Planuokite pirkinius. Tiesiog telefone ar ant lapelio namuose surašykite ką jums reikia nusipirkti. Nesidairydami į šonus tvirtu žingsniu žingsniuokite tik prie šių daiktų ar maisto produktų. Patikėkite su laiku tai taps įpročiu.

Vienas iš svarbiausių taupymo principų yra 24 val. taisyklė. Kas tai yra? Ogi atidėkite jums labai patikusio, bet lyg ir nebūtinai reikalingo daikto pirkimą parai. Pamatysite, grįžus namo atlėgs emocijos ir ateis suvokimas, jog tos prekės jums visai nereikia.

Tikslo nustatymas

Tyrimai parodė, jog vieni žmonės taupo tam, kad nusipirktų kažkokį vertingą daiktą. Kiti taupo vien dėl taupymo proceso. Žinoma, turėti pinigų juodai dienai tikrai protingas sprendimas. Tik ar netaps tas taupymas ir vis didėjanti sąskaita banke savotiška manija? Finansų ekspertai komentuoja, jog geriausia ir netgi smagiausia yra taupyti, kai turi konkretų tikslą. Sakykim pirmas įnašas už butą ar namą, automobilis ar generalinis remontas namuose. Taigi nusistatykite finansinius tikslus ir jų siekite.

Išlaidų analizavimas ir išvadų darymas

Kartais išties nenutuokiam, kaip skirtingai išleidžiame pinigus kievieną mėnesį. Kodėl gi nepabandžius, sakykim, tris mėnesiu kruoščiai rašyti, kiek išleidžate maistui, mokesčiams, drabužiams ar buities prekėms. Tuomet bus visiškai nesunku padaryti išvadas, kada tiesiog pasidavėte pirkimo manijai, o kada praktikuojate racionalų pirkimą. Atidžiai peržvelgus išlaidas ir sudarius išvadas pastebėsite, kaip lengvai galite sutaupyti.

Tobulinkite derybų įgūdžius

Be abejonės, puikiausia vieta derėtis – turgus. Tačiau savotiškas derybas galite pritaikyti ir prekybos centre. Pirkdami maistą ar daiktus, ieškokite prekių su nuolaida. Pradžioje minėjome, jog nereikia pernelyg žavėtis nuolaidomis, bet, sakykim, jums būtinai reikia sviesto ir aliejaus. Tuomet tokių prekių skyriuje ieškokite nuolaidų. Ypač tai aktualu perkant didesnes prekes. Sakykim, pirkdami televizorių ar šaldytuvą galite sutaupyti iki 200 eurų.

Nebijokite ieškoti pagalbos bankuose ar kredito įmonėse

Kai kurie žmonės, pasiėmę paskolas ir iškilus sunkumams tiesiog nemoka to mėnesio įmokos. Taip auga delspinigiai ir klimstama į dar didesnes skolas. Nebijokite kreiptis į tą įmonę, kuriose skolinotės pinigus. Jums tikrai laikinai bus suteiktos kažkokios lengvesnės sąlygos mokėti kelių mėnesių įmokas. Problemos ignoravimas – pats blogiausias sprendimas.

Taigi, tiems, kurie galvoja, kad norint sutaupyti reikia gyventi tik minimaliomis išlaidomis, tikrai klysta. Reikia paprasčiausiai tų pinigų nešvaistyti ir pirkti tik tai, kas yra būtina. Taupymas prasideda nuo sumanaus pinigų leidimo. Tiesiog išsikelkite sau pagrindinius tikslus:

  • Sukurkite taupymo tikslą;
  • planuokite išlaidas;
  • atsiribokite nuo emocijų – taikykite 24 val. taisyklę;
  • sudarykite dienos ir mėnesio būtinų pirkinių sąrašą;
  • analizuokite išlaidas ir keiskite negerus įpročius.

Užs. Nr. 262.