Jau šiais metais Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) iškils modernus tekstilinių kanapių stiebelių apdorojimo fabrikas, kurio statytoja – bendrovė „Natūralus pluoštas“ – tikisi atgaivinti gilias tradicijas Lietuvoje turinčią tekstilinių kanapių auginimo tradiciją.

Tradicijas atkurs moderniai

Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje šiemet prasidės modernaus kanapių stiebelių apdorojimo fabriko statybos.

„Siekiame atgaivinti tekstilinių kanapių auginimo tradiciją, kuri turi ilgą istoriją Lietuvoje, tačiau buvo primiršta“, – teigia 2017 metais įkurtos bendrovės „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius Raimondas Petreikis.

„Natūralus pluoštas“ Kėdainių LEZ‘e statys modernų kanapių stiebelių apdorojimo fabriką, į kurį investuoja 8 mln. eurų. Numatyta, kad fabrikas, kurio statybas vykdys kompanija „Axis Technologies“, bandomąją eksploataciją pradės 2018 metų spalio mėnesį. Planuojama, kad visu pajėgumu fabrikas pradės dirbti nuo 2019-ųjų sausio mėnesio.

Fabriko plotas sudarys apie 7000 kv. metrų, gamykla kuriama 2,5 ha teritorijoje.

„Kanapių pluošto apdorojimo fabrike prireiks iki 20 darbuotojų. Visus reikalingus darbuotojus tikimės rasti Kėdainių rajone“, – pabrėžė R. Petreikis.

Modernus fabrikas, kaip tvirtinama, išsiskirs gamyba be atliekų. Surinkti kanapių šiaudeliai gamykloje bus apdorojami į pluoštą, likusios  medžiagos – spaliai ir smulkiosios pluošto dalelės – taip pat bus panaudotos įvairiose žemės ūkio ir pramonės šakose.

Produkcijos pirkėjams bendrovė siūlys apdirbtą pluoštą, tinkamą tekstilės, popieriaus, statybų pramonei, iš spalių dulkių pagamintas granules, tinkamas kurui ir išvalytus kanapių spalius.

Naujos galimybės ūkininkams

„Planuojame, kad žaliavų tiekėjais taps Lietuvos ūkininkai, gamykloje apdorosime iš jų supirktas tekstilines kanapes, – atsakydamas į klausimą, ar bendrovė jau yra numačiusi, kas tieks žaliavas, sakė „Natūralaus pluošto“ generalinis direktorius. – Ūkininkams suteiksime palankių galimybių tam, kad jie pagrindine ar viena iš sėjomainos kultūrų rinktųsi pluoštines kanapes. Bendrovė ūkininkams tieks specialiai Lietuvos mokslininkų išvestos sertifikuotos AUSTA SK pluoštinių kanapių veislės sėklas ir įsipareigos supirkti jų derlių.“

Pluoštinės kanapės laikomos tvaria ir ekologiška žemės ūkio kultūra, dėl dirvožemio ir aplinkos tausojimo, taip pat piktžolių nustelbimo savybių itin tinkama sėjomainai. Ši kultūra patraukli ūkininkaujantiems ekologiškai ir gali būti pripažinta žalinimo programoms tinkamu augalu.

Produkcija – įvairioms pramonės sritims

„Gamyklai pradėjus veikti visa galia per metus planuojame perdirbti iki 50 000 tonų stiebelių. Žaliavos pirkėjams užtikrinsime kokybiškos produkcijos tiekimą, nes patys kontroliuosime visą procesą nuo sėklų ruošos, tiekimo ūkininkams iki jų perdirbimo“, – planais pasidalino bendrovės vadovas.

Bendrovė taip pat yra numačiusi rinkas, kuriose realizuos Kėdainių LEZ‘e iškilsiančiame fabrike pagamintą produkciją. Iš kanapių paruoštą pluošto žaliavą planuojama tiekti Lietuvos ir užsienio šalių rinkoms.

Pluoštinės kanapės įvairioms reikmėms Lietuvoje auginamos nuo senų laikų. Ši žemės ūkio kultūra, kaip ir linas, yra laikoma istoriškai neatsiejama žemdirbystės dalimi. Pluoštinės kanapės yra plačiai naudojamos tekstilės, statybinių medžiagų, maisto pramonės, biokuro gamybos srityse. Pasak šią tradiciją besiimančios atgaivinti bendrovės generalinio direktoriaus, itin sparčiai auga pluoštinių kanapių panaudojimas tekstilės pramonėje, kur kanapių pluoštas šiandien yra paklausi žaliava.

„Mūsų misija – prisidėti prie tekstilinių kanapių auginimo atgimimo Lietuvoje, skatinti žemės ūkio pažangą mūsų krašte bei garsinti savo šalį vietine produkcija visame pasaulyje“, – ambicingų planų neslėpė bendrovės „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius R. Petreikis.