Pirmoji ergonomikos taisyklė virtuvėje – padalinti interjerą į 5 zonas, kurios turėtų būti išdėstytos viena šalia kitos pagal laikrodžio rodyklę (dešiniarankiams). Jų dėka judėti virtuvėje ruošiant maistą bus lengva ir patogu. Funkcionalioje virtuvėje reikia kuo mažiau vaikščioti, pasisukti ir lenktis, taip pat pakelti ir ištiesti rankas. Virtuvės baldai Vilniuje siūlo platų virtuvės baldų pasirinkimą, o mes patarsime kaip juos išdėstyti.

Ergonomika virtuvėje, padalijimas į 5 zonas

  • Tiekimo zona – šaldytuvas, šaldiklis ir spintelė produktams, kuriems nereikia šaldymo. Ši zona turėtų būti kuo arčiau įėjimo, kad galėtumėte išpakuoti pirkinius neperėję per visą kambarį.
  • Sandėliavimo zona – spintos puodams, indams ir stalo įrankiams bei smulkiai buitinei technikai. Šioje zonoje galite naudoti pakabinamas spinteles, kurios leis laisvai išdėstyti lėkštes, taures ir puodelius. Šiuolaikinės spintos gali turėti atvartų pakėlimus, o ne varstomas duris. Sandėliavimo zonoje geriau vengti apatinėse spintelėse esančių lentynų, kurias norint pasiekti reikia pasilenkti ar atsitūpti. Jų vietoje verta įsirengti pilnai ištraukiamus stalčius.
  • Plovimo zona – kriauklė, indaplovė, šiukšliadėžės. Indaplovė taupo laiką ir dėl aukštos plovimo temperatūros užtikrina didesnę higieną. Atliekų rūšiavimo dėžes geriausia dėti į spintelę su ištraukiamu stalčiumi. Šalia kriauklės taip pat pravartu pastatyti stalčių skalbimo ir valymo reikmenims – indų plovikliui, šluostėms, šluostei ir šluotai arba šiukšlių maišams.
  • Maisto ruošimo zona – virtuvės stalas arba sala. Tinkamas stalviršio aukštis ir plotis yra būtina sąlyga norint patogiai pjaustyti ir maišyti ingredientus. Virš stalviršio verta turėti virtuvės bėgelį, t. y. specialų bėgelį, skirtą reikalingiausiems aksesuarams, pvz., kaušams ar puodeliams, pakabinti. Paruošimo zonoje taip pat turėtų būti stovas su peiliais, lentomis ir indeliais su prieskoniais.
  • Kaitinimo zona – viryklė, orkaitė, mikrobangų krosnelė. Be įprastų dujinių ar elektrinių viryklių, vis labiau populiarėja indukcinės viryklės, leidžiančios patiekalą paruošti per daug trumpesnį laiką. Norint išvengti nemalonių kvapų, virš krosnelės būtina įrengti tylų gartraukį.

Ergonomika virtuvėje – darbo trikampis

Antras labai svarbus ergonomikos principas virtuvėje yra vadinamasis darbinis trikampis. Tai taisyklė, kuri lemia trijų svarbiausių buitinių prietaisų išdėstymą virtuvėje – šaldytuvą, viryklę ir kriauklę. Svarbu, kad jie būtų kuo arčiau vienas kito, trikampio pavidalo. Optimalus atstumas tarp jų turėtų būti:

Šaldytuvas ir kriauklė: 120-210 cm

Kriauklė ir viryklė: 120-210 cm (mažose virtuvėse mažiausiai 90 cm)

Šaldytuvas ir viryklė: 120-270 cm

Kalbant apie klausimą, kiek virtuvėje turi būti stalviršio, atsakymas yra toks: kiek įmanoma daugiau. Norint išpakuoti bakalėjos prekes, atitirpinti, išplauti daržoves, pjaustyti, maišyti ir sudėti paruoštus patiekalus, reikia maksimaliai daug vietos.

Užs. Nr. 319.