Net tris dienas vyko Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC) organizuojama mokslinė ataskaitinė konferencija, kurios metu savo sričių specialistai pristatė per metus pasiektus tyrimų rezultatus bei inovatyvius sprendimus. Centrui priklausančiame Žemdirbystės institute, įsikūrusiame Akademijos miestelyje, buvo duotas startas trijų dienų konferencijai.

Kitą dieną konferencija persikėlė į Miškų institutą, įsikūrusį Girionyse (Kauno raj.), paskutinę dieną – penktadienį – vyko Sodininkystės ir daržininkystės institute Babtuose (Kauno raj.). Kiekviename institute tyrimų kryptys skiriasi pagal tyrimo objektą.

Žemdirbystės instituto direktorius Gintaras Brazauskas (sėdi kairėje), teigė, kad institutui praėję metai buvo itin sėkmingi. „Labiausiai pabrėžčiau, kad vis aktyviau bendradarbiaujame su užsienio kolegomis – taigi žvelgiame ne tik į šio regiono, mūsų šalies problemas, bet ir stengiamės įsitvirtinti ir perimti užsienio šalių kolegų patirtį“, – teigė G. Brazauskas.

Renginyje sulaukta ne tik mokslininkų, bet ir praktikų, studentų, įmonių ir organizacijų atstovų, žemės ūkyje dirbančių žmonių dėmesio.

Pasiektais rezultatais galima didžiuotis

Konferencijos pradžioje Akademijoje, centro direktorius prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius džiaugėsi, kad, nepaisant to, jog dirbta mokslo ir studijų reformų kontekste, pasiekti geri praėjusių metų veiklos rezultatai (paskelbta virš 80 mokslinių publikacijų su citavimo indeksu, vykdyta beveik 90 projektų, daugiau nei 100 Lietuvos ir užsienio ūkio subjektų užsakymų).

„Tradicinėje konferencijoje buvo pristatyti pasiekti rezultatai bei mūsų veikla visuomenei. Kiekvieni metai skirtingi, rezultatai – irgi. Buvo džiugu, kad salėje buvo pilna žmonių – tikiu, kad ne tik konferencija buvo gera, bet ir kavos pertraukėlės, kurių metu buvo pasikeista nuomonėmis, kurios gali būti vertingos ateičiai“, – pažymėjo centro direktorius Z. Dabkevičius.

Jis pridūrė, kad centras šiuo metu veikia keliomis kryptimis – ne tik Lietuvos žemės ūkyje, bet ir vykdomi darbai tarptautinėje plotmėje: yra ruošiamos įvairios tarptautinės publikacijos, knygos, monografijos. „Be abejo, mus domina ir pokyčiai, kurie vyksta studijų plotmėje. Universitetai jungiami, vertinami institutai. Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai teigė, kad LAMMC, tarp jų ir Žemdirbystės institutas, yra įvertinti gerai. Ir kokių nors grėsmių nėra. Tiesa, gauname iš komisijos pastabų – labiau vystyti tarptautinį bendradarbiavimą, labiau skleisti publikacijas, kviesti mokslininkus iš užsienio“, – kalbėjo Z. Dabkevičius.

Tęsia inovatyvius tyrimus

„Žemdirbystės institutui praėję metai buvo išties sėkmingi, – teigė dr. Gintaras Brazauskas, Žemdirbystės instituto direktorius. – Turėjome daug veiklų, atlikome įdomių eksperimentų, o atliktus rezultatus publikavome užsienio mokslo spaudoje. Taip pat ypač sėkmingi metai dar ir tuo, kad laimėjome nemažai projektų, kuriuos su partneriais žadame įgyvendinti.“
Pasak direktoriaus, Žemdirbystės institute įgyvendinami projektai, turėsiantys apčiuopiamos naudos visuomenei.

„Yra kuriamos naujos augalų veislės, tinkamos naujiems technologiniams perdirbimams: sieksime kurti naujas kviečių veisles su skirtinga krakmolo struktūra, kuri bus labiau tinkama techniniam perdirbimui – popieriaus pramonei, kitiems technologiniams perdirbimams. Taip pat toliau tyrinėjame energinius augalus, įvairų jų panaudojimą. Tęsime ir tradicinius tyrimus – derlingumo, klimato kaitos pokytį žemės ūkio augalams, taip pat visuomet ieškome ir naujų technologinių iššūkių, kad turimas žinias pritaikytume naujiems tikslams. Labiausiai pabrėžčiau, kad vis aktyviau bendradarbiaujame su užsienio kolegomis – taigi žvelgiame ne tik į šio regiono, mūsų šalies problemas, bet ir stengiamės įsitvirtinti ir perimti užsienio šalių kolegų patirtį“, – pasakojo G. Brazauskas.

Mokslinių tyrimų ataskaitų metu diskutuota apie augalų žiemojimą, ligas, energinius augalus, naujas augalų veisles, sėjomainų poveikį derliui ir dirvožemiui, skirtingas žemės dirbimo sistemas, įvairias organines trąšas ir kitas aktualias temas. Iš viso buvo perskaityta apie 20 pranešimų.

Iššūkiai žemės ūkyje

Jis pridūrė, kad instituto komanda nuolat susiduria su iššūkiais žemės ūkyje, nuolat konsultuoja žemdirbius jiems rūpimais klausimais.

„Praėję metai buvo išties nelengvi žemdirbiams, tačiau pažiūrėjus į statistinius duomenis matome, kad derlius buvo neprastas. Daugiausiai iššūkių kilo dėl sėjos, dėl lietingo sezono buvo sudėtinga pasiekti žiemkenčius. Ne visi jie sėkmingai sudygo, suformavo pasėlį ir pasiruošė žiemojimui. Dabar su šiokiu tokiu nerimu laukiame pavasario, matysime, kokia pasėlių būklė. Žinoma, dalį laukų teks atsėti. Tai – tam tikri iššūkiai, tačiau mūsų instituto komanda pasiruošusi dirbti kartu su žemdirbiais ir tuos kylančius klausimus spręsti kartu“, – tikino G. Brazauskas.

Visi svarbiausi praėjusių metų pasiekimai paskelbti Centro veiklos ataskaitoje.

Leidinį galite rasti adresu: www.lammc.lt /Mokslo žurnalai ir leidiniai /Veiklos ataskaitos

Panašios naujienos