Premjerė Ingrida Šimonytė įdomiu vadina profesinės sąjungos „Solidarumas“ siūlymą nacionalizuoti AB „Lifosą“, tačiau, pasak jos, šioje įmonėje klausimai yra susiję ne tik su akcininku, kuris yra sankcionuojamų asmenų sąraše, bet taip pat ir su žaliavomis. Dėl šios priežasties, anot ministrės pirmininkės, įmonę perėmus valstybei, situacija iš esmės nepasikeistų.

Į premjerę su pasiūlymu nacionalizuoti „Lifosą“ kreipėsi „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė. Anot jos, toks žingsnis padėtų išsaugoti darbo vietas, valstybės ir savivaldybės biudžeto pajamas, o dalį gauto pelno būtų galima skirti Ukrainai remti.

„Yra klaidinga įsivaizduoti, kad, valstybei nacionalizavus įmonę, ji kažkokiu būdu turės kitas sąlygas būtinai veikti, ypač jeigu jos žaliavų šaltinis yra Rusijos Federacija. Manau, kad įdomus pasiūlymas, bet plačiau jo nekomentuosiu“, – antradienį Seime žurnalistams teigė I. Šimonytė.

ELTA primena, kad Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę, ragindama nacionalizuoti AB „Lifosą“, kurios sąskaitos yra įšaldytos dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų šios įmonės savininkui. Kreipimosi kopija skiriama ir prezidentui Gitanui Nausėdai.

K. Krupavičienės teigimu, „Lifosos“ nacionalizavimas padėtų šiai įmonei, kuri gali dirbti be tiekimo iš Rusijos ir Baltarusijos, toliau veikti, gaminant svarbų žemės ūkiui produktą – fosforo trąšas, kurių šiais metais trūks visame pasaulyje, būtų išsaugotos darbo vietos, valstybės ir savivaldybės biudžeto pajamos. Dalį nacionalizuotos AB „Lifosa“ įmonės pelno siūloma skirti karo siaubiamai Ukrainai ir jos gyventojams paremti.

„Lifosos“ atstovas N. Vilkevičius sako, kad galimybė atšaldyti lėšas sąskaitose yra: „Europos Tarybos reglamentas numato, kad valstybės kompetentingos institucijos gali leisti nutraukti tam tikrų lėšų arba ekonominių išteklių įšaldymą ir sudaryti sąlygas šiais ištekliais naudotis. Tikimės, kad sprendimai, leisiantys bendrovei funkcionuoti, bus priimti artimiausiu metu.“

Pirmadienį „Lifosa“ pranešė, kad negali vykdyti įsipareigojimų Ji kreipėsi į valstybės institucijas prašydama padėti užtikrinti jos veiklos tęstinumą. Bendrovės generalinis direktorius Rimantas Proscevičius nurodė, kad valstybės pagalba šiuo metu yra gyvybiškai svarbi.

Panašios naujienos