Kėdainiuose, Skongalio–Sodų gatvių gale, pastatytas ženklas, draudžiantis maudytis. Tai pavojinga vieta, kur skęsta daug žmonių. Tačiau policijos pareigūnų vykdomų reidų metu ten vis dar sutinkama asmenų, kurie šioje vietoje, nepaisydami pavojų, maudosi. Už perspėjimo nepaisymą gresia baudos.

IMG_6908Šiemet šioje vietoje jau skendo du jaunuoliai. „Kėdainių mugė“ jau rašė, kad gegužės pabaigoje, Nevėžio užtvankoje vos nepaskendo alkoholiu „pasivaišinę“ vaikinai. Juos spėjo išgelbėti ugniagesiai gelbėtojai, kuriuos iškvietė dvi, po pakrantę vaikštinėjančios vienuolikametės mergaitės.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratoriai perspėja, kad Lietuvoje per 2014 metus paskendo 229 asmenys.

Pagal statistiką, šis rodiklis – vienas didžiausių Europoje.

Lietuvoje dažniausiai paskęsta jauni, darbingo amžiaus vyrai. Jie paskęsta 5 kartus dažniau nei moterys ir 4 kartus dažniau nei vaikai

Apsvaigę alkoholiu asmenys yra linkę rizikuoti, pavyzdžiui, šokti į vandenį iš didelio aukščio ar varžytis tarpusavyje, kuris nuners toliau ar giliau, dėl ko įvyksta didžioji dalis paskendimų. Dažnai įkaušę poilsiautojai užmiega atviroje vietoje esant tiesioginiams saulės spinduliams, o nubudę šoka į vandenį atsivėsinti. Dėl didelio temperatūrų skirtumo organizmas gali patirti šoką, neretai raumenis sutraukia mėšlungis ir dalis tokių poilsiautojų nebeišneria. IMG_6909

Apsvaigę nuo alkoholio gerokai dažniau skęsta vyrai: paaugliai, kurie dar neįvertina tikrojo alkoholio poveikio, bei jauni vyrai. Moterys, apsvaigusios nuo alkoholio, skęsta retai. Suaugusieji, kurie vartoja alkoholį šalia vandens telkinių ir prižiūri savo atžalas, plaukiojančias vandenyje, taip pat labai rizikuoja: išgėrus sumažėja dėmesingumas, ilgėja reakcijos laikas, todėl išauga galimybė laiku nepastebėti skęstančio vaiko. Maži vaikai skęsta tyliai, todėl jiems reikalingas ypač didelis dėmesys.

Lietuvoje ne ką mažiau aktuali ir vaikų paskendimų problema. 2014 metais nuskendo 8 vaikai iki 14 metų amžiaus. Berniukai skendo dažniau nei mergaitės. Ypač pavojinga prie atvirų vandens telkinių be suaugusiųjų priežiūros palikti mažamečius vaikus. Taip pat negalima palikti jų prižiūrėti vyresniems draugams, broliams ar sesėms. Vaikai, kurie nemoka plaukti, paprastai būna atsargesni, nemokėjimas plaukti dažnai juos apsaugo, nes jie nelenda į vandenį. Vis dėlto viena iš sėkmingiausių skendimų prevencijos priemonių yra vaikų mokymas plaukti.

IMG_6914Prevencinės priemonės Lietuvoje įgyvendinamos neseniai, o kitose Europos šalyse skendimų prevencija turi gilias šaknis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vaikystėje pradėjus mokyti atsargaus ir atsakingo elgesio vandenyje bei išmokius plaukti, ateityje galima išvengti daugybės skaudžių netekčių.