Nuo birželio mėnesio gydytoja akušere ginekologe pradėjusi dirbti VšĮ Kėdainių PSPC ir Kėdainių ligoninėje Akvilė Esmantienė gali pagirti kėdainietes, kad didžioji dauguma rūpinasi savo sveikata ir ateina pas specialistą ne tik tuomet, kai turi nusiskundimų, bet ir pasitikrina profilaktiškai.

IMG_3222Savo pacientes ji vertina už tai, kad jos gerbia gydytoją, yra kantrios ir supratingos, nepaisant to, kad ji dar jauna specialistė.

  • Ar Kėdainiai jūsų pirmoji darbo vieta?
  • Tai jau ne pirma mano darbovietė. Dar rezidentūros metais dirbau Radviliškyje. Šiuo metu dar dirbu Krikščioniškuose gimdymo namuose Kaune.
  • Kaip ir dauguma naujų specialistų, šiemet pradėjusių dirbti Kėdainių gydymo įstaigose, tikriausiai irgi važinėjate iš Kauno?
  • Esu gimusi ir augusi Vilniuje, porą metų pasimokiusi medicinos Vilniaus universitete, nusprendžiau pakeisti gyvenamą vietą ir tuo pačiu studijas, todėl nutariau toliau mokytis dabartiniame LSMU. Kaune dar baigiau karo medikų kursus, kurie truko tris metus. Jaučiau poreikį vykti į misijas. Šiuo metu negaliu tuo užsiimti, nes auginu dvi mažametes dukrytes, bet neatmetu galimybės tai daryti ateityje po kokių dešimties ar penkiolikos metų. Nors jau esu buvusi stažuotėse Italijoje, dalyvavusi įvairiose konferencijose, savanoriavusi. Būti karo medike mane skatina didelis medicinos poreikis ir supratimas, kad maksimaliai galėčiau išnaudoti savo galimybes ir būčiau ten labai reikalinga. Labai ramiai iškeičiau Vilnių į Kauną ir visiškai tuo nesigailiu.
  • Kodėl pasirinkote akušerės ginekologės specializaciją?
  • Internatūrą atlikus Ukmergės ligoninėje, mane paskatino rinktis akušerės ginekologijos specializaciją. Kaip ir daugeliui ji pasirodė labai patraukli, dėl to gimimo stebuklo, kuris kaip gydytojui ,,kainuoja“ ne vieną žilą plauką, bet iš tikrųjų tai yra šios specialybės pats didžiausias grožis.
  • Pačios patirtis būti mama, tikriausiai jūsų darbui suteikia tam tikrų privalumų?
  • Tikrai taip. Mano patirtis buvo šiek tiek kitokia – buvau apdovanota greitais ir sklandžiais gimdymais, bet virsmo – moteriai tampant motina patyrimas ir pati motinystė man yra labai patraukli, moteriška ir smagu moteris palydėti ir jas matyti tame virsme.
  • Turbūt jau galite palyginti kuo skiriasi Kauno ir Kėdainių pacientės?
  • Mano įžvalgos turbūt bus labai panašios į gydytojų, kurie dirba ir didmiesčiuose, ir mažesniuose miestuose. Vienareikšmiai galiu sakyti, kad mažesnių miestų žmonės nuoširdesni, paprastesni, labiau įsiklauso į gydytojų patarimus, nuomonę. Didmiesčių žmonės yra labiau apsiskaitę, išsilavinę, bet iš kitos pusės, jie visuomet ieško kelių nuomonių, kas nėra blogai, kartais per daug įkyriai bando kažką sužinoti, ko nėra. Patinka man žmonės, kurie gyvena šiame mieste. Čia jaučiasi didesnė pagarba gydytojui, nepaisant to, kad dar esu jauna specialistė, bet pacientai yra kantrūs ir supratingi.
  • O gimdyvių amžius ar skiriasi? IMG_3224
  • Pastebiu, kad rajone gyvenančios moterys pirmą kartą gimdo anksčiau, nei didmiesčių gyventojos, bet tai tikrai nėra blogai. Nemanau, kad reikia laukti 35-erių metų, kad pagimdytum pirmą vaiką.
  • Ar Kėdainiuose teko susidurti su nepilnametėmis nėštukėmis?
  • Šiuo metu kaip tik viena tokia ir lankosi pas mane. Tai labai maloni jauna moteris, kuri savo supratimu apie nėštumą ir atsakingumu nenusileidžia vyresnėms moterims. Ne Kėdainiuose esu turėjusi devyniolikos metų moterį, gimdančią ketvirtą kartą. Pirmojo vaiko ji susilaukė keturiolikos penkiolikos metų.
  • Nesantuokoje gimę vaikai šiais laikais jau nebestebina, ar jūs, kaip gydytoja ginekologė, pasisakote už šeimą kaip vertybę?
  • Man visą laiką atrodo vertybė gimti vaikui susiformavusioje šeimoje. Bet jeigu tai yra esminis klausimas dėl nėštumo nutraukimo, manyčiau, kad ir vieniša mama gali puikiai išnešioti ir užauginti savo vaiką. Niekas nedraudžia netekėjusiai moteriai gimdyti, tačiau daug smagiau matyti, kai vaikas gimsta pilnoje šeimoje.
  • Ar dažni, ar pavieniai atvejai, kuomet moteris nori nutraukti nėštumą?
  • Deja, pasitaiko. Neįkyriai visais atvejais stengiuosi išklausti ar tai galutinis sprendimas, galbūt yra pagalba, kuri gali būti suteikta, kuri pakeistų tą sprendimą, bet dažniausiai moterys, kurios ateina tai pranešti, jau būna apsisprendusios. Tokias moteris visuomet skatinu atsakingai žiūrėti į šeimos planavimą ir galvoti apie ateitį, kad tokie dalykai nenutiktų.
  • Tačiau planuoti nėštumą šiais laikais kiekviena moteris turi galimybių ir žinoma – informacijos?
  • Deja, nemaža visuomenės dalis taiko tokį šeimos planavimo būdą kaip nutrauktas lytinis aktas, kuris iš principo yra visai neefektyvi šeimos planavimo priemonė. Kai aš išgirstu apie tai kalbant moterį, siūlau pagalvoti apie efektyvesnius būdus. Tačiau tikrai nemažai jaunų moterų ateina apsiskaičiusios, žinančios ko nori ir kreipiasi norėdamos gauti tik patarimų.
  • Tikriausiai retai moteriai esate pirmoji, kuri praneša žinią: „Jūs esate nėščia“?
  • Nemažai moterų ateina, kurios jau būna pasidariusios nėštumo testą, kuo aš nuoširdžiai džiaugiuosi ir jos tik nori patvirtinimo. Būna moterų, kurios dėl nėštumo patvirtinimo pasitiki tik ginekologu. Ateina moterys ir su vyrais, būsimais tėčiais, kurie taip pat labai džiaugiasi išgirdę gydytojo pranešimą apie šeimos pagausėjimą, jie kartu stebi ultragarso tyrimą.
  • Gimdymas šalia būnant ir vyrui irgi jau nebestebina. Ar jus už vyro dalyvavimą gimdyme?
  • Pagal galimybes vyrai dalyvauja moterų gimdyme, palaiko, padeda ir aš tokiu reiškiniu labai džiaugiuosi. Nors vyrui galbūt sunku suprasti patį gimdymą, bet moteriai jaukiau gimdyti, kai yra bent vienas žmogus, kurį pažįsta ir kuriuo pasitiki, kuris padrąsina. Pasitaiko atvejų, kai dalyvauja mamos ar seserys, visa tai gerai. Tik tais atvejais, kai mamos labai išgyvena dėl savo dukterų, kai joms sunku susikaupti ir išbūti su savo vaiku, reikia pasverti buvimo šalia naudą.
  • Ar moterys ateina pas ginekologą tik tuomet, kai turi nusiskundimų, bet ir pasitikrina profilaktiškai?
  • Profilaktiškai pasitikrinti daugiau ateina tos, kurios gyvena užsienyje ir atvyksta neturėdamos rimtų nusiskundimų, o vietinės moterys daugiau kreipiasi dėl esamų kažkokių tai negalavimų. Yra buvę atvejų, kai moteris profilaktiškai atėjo pasitikrinti po dvidešimties metų. Reikia džiaugtis, kad bent po tiek metų prisiminė, jog reikia nueiti pas ginekologą. Daugiau ateina jaunesnio ir vidutinio amžiaus moterys, nors brandesnio amžiaus moterys, turėdamos daugiau laiko, irgi nevengia ginekologo.
  • Ar moterys noriai dalyvauja ne vienerius metus VšĮ Kėdainių PSPC vykdomoje gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje?
  • Jaučiu šios programos naudą ir matau periodiškumą, kai po trijų metų moterys ateina pakartotinai pasitikrinti, o sulaukusios 25-erių metų jau žino, kad gali dalyvauti programoje. Kai kurioms, atėjusioms dėl nusiskundimų, tenka priminti kad jau laikas pasidaryti citologinio tepinėlio tyrimą. Ši programa jau duoda rezultatus.
  • Ar dažnai moterims tenka pranešti ne visiškai gerą šio tyrimo atsakymą?
  • Tyrimo rezultatai, kuriuos galime gauti poliklinikoje nėra lygūs gimdos kaklelio vėžio diagnozei. Dažniausiai mes stebim pakitimus ir rekomenduojam tolimesnius žingsnius. Didesnių pakitimų, kurie reikalautų tikslesnės diagnostikos ir operacinio gydymo buvo ne vienas atvejis. Deja, jų pasitaiko moterims, kurios neturėjo jokių nusiskundimų ir net neįtarė, kad gali būti kažkas negerai. Tai dar kartą įrodo, kad tokia programa labai reikalinga ir nebe reikalo yra vykdoma. Suprantama, kad ne visoms moterims malonūs vizitai pas ginekologą, kaip ir pas odontologą, bet didžioji dauguma moterų randa laiko ir prisiverčia pasirodyti. Ir tai labai džiugina. Galima drąsiai tvirtinti, kad beveik 90 proc. moterų jau žino apie šią prevencinę programą.
  • Pakalbėkime apie darbo sąlygas, kurias radote atvykusi dirbti į Kėdainius.
  • Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre visa įranga, kuri reikalinga ir būtina, visa yra. Nieko kito kitoje poliklinikoje nerasi. Kėdainių ligoninės akušerijos-ginekologijos skyriuje moterims sudarytos puikiausios sąlygos. Ir kalbant apie medicinos įrangą, ir apie kolektyvą, kuris yra nuoširdus ir draugiškas. Yra surinkta tikrai profesionalių gydytojų komanda. Mane labai džiugina, kad visi akušeriai ginekologai yra atviri naujovėms, jie atsižvelgia į tavo nuomonę, yra labai geranoriški.
  • O ko palinkėtumėt savo esamoms ir būsimoms pacientėms?
  • Rūpintis savo sveikata. Nepamiršti kelio pas ginekologus, pasitikrinti ir profilaktiškai, ne tokie mes baisūs tie gydytojai, stengiamės labai nenuskriausti (šypsosi).Visuomet galime patarti ir atsakyti į rūpimus klausimus, nors šiais laikais informacijos yra daug, bet teisingą sunku atsirinkti. Geriau jau kreiptis teisiai į gydytoją, nei atsakymo ieškoti įvairiuose internetiniuose forumuose ar pas draugę.

Asta Raicevičienė, VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

Panašios naujienos