Praėjęs šeštadienis pašykštėjo gero oro, tačiau nepaisydami periodiškai nušniokščiančio lietaus ir vėjo kraštiečiai skubėjo į tradicinę Rudens gėrybių mugę Kėdainių senamiestyje. Tiesa, šįkart tiek prekiautojų rudens derliumi ir kitomis gėrybėmis, tiek pirkėjų atrodė mažiau nei įprasta.

Greta Kėdainių senamiestyje prekiavo pirmąkart – ji smaližius viliojo pačios virta pieniška karamele.

Populiariausi – sodinukai

Didžiausio populiarumo sulaukė sodinukai ir dekoratyvūs augalai, kuriais prekiauta Senosios Rinkos aikštėje bemaž dešimtyje vietų. Obelų, kriaušių, slyvų sodinukai kainavo apie 10 eurų, aviečių krūmelis – 2,5 euro, o nesuspėjusieji anksčiau pasirūpinti braškių daigais, galėjo tądien jų įsigyti po 50 eurocentų už vienetą. Kasmet į Kėdainius iš Žagarės atvažiuojantis sodininkas Giedrius Labanauskas nesistebėjo, kad pirkėjų – mažiau. Anot jo, rudenį tai įprasta, o pavasarį prekyba būnanti gyvesnė.

Namų ar kapaviečių aplinką tvarkantys kraštiečiai galėjo įsigyti įvairiausių puošnių dekoratyvinių augalų. Na, o mūsų akiai įprastos tujos, priklausomai nuo rūšies ir paskirties, kainavo nuo 80 eurocentų iki 4 eurų, kukmedžiai – nuo 4,5 euro, kėniai – po 7 eurus.

O nustojus lyti ir suskleidus skėčius, mugės lankytojų dėmesį traukė iš toli šviečiantys didžiuliai jurginų žiedai.
„Taip taip – čia mano pačios užauginti jurginai, ir jie, beje, šiuo metu grįžta į madą! Šiomis senovinėmis gėlėmis savo namų aplinką puošia ir jauni žmonės. O žiedus perka ir vestuvėms, ir kitoms progoms”, – šypsojosi Irena iš Paobelės. Kupstelį baltų ar rausvų aukštaūgių jurginų ji siūlė įsigyti už 4–5 eurus.

Kainos stebino ne visus

Tradicinio renginio nepraleidžiantys kėdainiečiai pasirinkimu taip pat nesiskundė. „Yra ką pirkti, bet mugė šiandien mažesnė – gal lietus, gal kas kita sugadino. Bet pasirinkimas gausus, labai gražūs augalai, na, o kainas irgi suprantame. Kas augina, tas nori uždirbti… Pavyko ir nuderėti – vienoje vietoje eurą nuleido už koloninę slyvą, o ši obelis labai graži, tai net neprašėme, negaila“, – puikiai nusiteikę juokavo kėdainiečiai Elena ir Pranas, atnaujinantys savo sodą, kuriam, kaip beregint suskaičiavo – jau 46 metai.

Tradicinių lietuviškų gėrybių pardavėjams darbo nestigo.

Dažnas Senojoje Rinkoje sutiktas kėdainietis nešėsi ne tik įsigytą sodinuką, bet ir pirkinių krepšelį su tradicinėmis lietuviškomis gėrybėmis – dešromis, lašinukais, namine duona, šakočiais, medumi. Prie palapinių, kuriose buvo prekiaujama šiais maisto produktais, tradicinių skonių mėgėjai būriavosi gana gausiai. Nosį kuteno ir aikštės pakraštyje šviežiai rūkoma žuvis. Prie aukštumas pasiekusių maisto kainų įpratę lietuvaičiai jomis nebesistebėjo, užtat keturi eurai už rūkytą karšį apstulbino iš emigracijos atostogų grįžusį kraštietį. „Ačiū, nebereikia“, – persigalvojo vyriškis.

Viliojo gardėsiai

Rudens gėrybių mugės prekiautojai turėjo ką pasiūlyti ir kitokių skonių mėgėjams. Buvo galima įsigyti ekologiškai mūsų rajone užauginto šamo, medaus iš biodinaminio ūkio Šiaulių rajone, žvėrienos. O smaližių laukė dar viena naujiena. Pirmą kartą į mugę Kėdainiuose atvyko pieniškos karamelės fėja – kaunietė Greta Putnaitė, verdanti pasakiško skonio karamelę su riešutais, braškėmis, avietėmis, kokosu… 250 ml indelis skanėsto mugėje kainavo 3,50 euro.

„Vaisių džiovinimui naudoju pakankamai brangią, bet gerąsias vaisių savybes išsaugančią technologiją, kai drėgmė iš vaisių ir uogų pašalinama šaltuoju būdu. Na, o karamelė puikiai dera su ožkos arba varškės sūriu, ledais, natūraliu jogurtu, skrebučiais, blynais, – vaišindama vaikus ir suaugusiuosius, noriai pasakojo mergina, neseniai pradėjusi šį verslą. – Karamelę verdu patalpose Aleksandro Stulginskio universitete – jie suteikia geras sąlygas startuoliams.“ Pašnekovė pastebėjo, kad didžiuosiuose miestuose į muges ateina daug jaunų šeimų su vaikais, kurie ir yra didžiausi smaližiai, o štai praėjusį šeštadienį Senosios Rinkos aikštėje siautėjęs vėjas ir lietus jaunimo į mugę beveik nepriviliojo…

Nuo arbatų iki guminių batų

Rudeniška mugė taip pat kvietė pasiruošti šaltajam sezonui – aikštės prieigose, Paeismilgio gatvelėje ir dalyje Česlovo Milošo gatvės prekiauta žolelių arbatomis, žiedadulkėmis imunitetui stiprinti (170 gramų kainavo 4 eurus), močiučių megztomis vilnonėmis kojinėmis, veltos vilnos šlepetėmis ir net guminiais batais ar puspalčiais. Už įdomesnio dizaino, kaip tvirtino pardavėja – Lietuvoje siūtus, moteriškus puspalčius prašyta nuo 65 iki 90 eurų. Keliose palapinėse buvo galima įsigyti ir rankų darbo papuošalų, pavyzdžiui, nepagailėjus 18 eurų, buvo galima nusipirkti originalesnį vėrinį. Keramikos meistrų ar kitokių amatininkų šeštadienį senamiestyje buvo įsikūrę vos vienas kitas.

Panašios naujienos