Asta Raicevičienė

Birželio mėnesį Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija įgyvendino kultūros projektą „Žaidžiame simpoziumus Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje“. Projekto tikslas – organizuoti turiningą vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumą aktyvia edukacine-kūrybine veikla, siekiant pagilinti žinias apie įvairius meninius procesus ir įgyvendinant mini simpoziumus Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje. 25 projekte dalyvavę mokiniai iš įvairių bendrojo lavinimo mokyklų, kaip tikri menininkai, prisilietė prie įvairių meno šakų, improvizuodami, padedami mokytojų kūrė darbus, kurie virtualiai bus eksponuojami Europos muziejų naktį, o vėliau atiduoti autoriams.

Projektas pavyko

J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė sakė, kad įgyvendinti projekte numatytas veiklas iš tiesų pavyko. ,,Nors simpoziumų, kuriuose dalyvauja menininkai, mastai būna daug platesni, bet ir šiuose, pavadintais mini simpoziumuose, jo dalyviams pavyko parodyti, kaip iš tiesų jie vyksta, kad simpoziumuose vykdomas konkrečios meno šakos populiarinimas. Kaip mūsų surengtuose – odos, tekstilės, keramikos, fotografijos, skulptūros ir kt. Kiekvienais metais muziejus vykdo panašius projektus, bet norisi, kad juos įgyvendinant veiklos nesikartotų, kad atėjusieji išmoktų, patirtų vis ko nors naujo, nes jei darysi ir rodysi tą patį – niekas neis“, – teigė muziejaus direktorė. Anot jos, pirmiausia reikėjo pakalbinti mokytojus, ar jie sutiktų vykdyti tokias veiklas, o tik paskui jas ,,įtraukti“ į projektą.

Jau daug metų muziejuje, vykdant projektus, organizuojama įvairiapusiška veikla, kurios metu vystomi dalyvių meniniai gebėjimai, panaudojamos profesionalios priemonės, medžiagos bei technikos, pasitelkiant menininkus, savo srities profesionalus.

Vykdoma įvairiapusiška veikla

Penktus metus šiame muziejuje rengiant kūrybinius projektus dalyvauja menininkė Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Neformaliojo vaikų švietimo skyriaus mokytoja. ,,Atsivedu čia ir savo mokinius, kurie dalyvauja edukacijose, įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse. Pernai su muziejumi vykdėme tęstinį projektą, kuris užsitęsė net iki gruodžio mėnesio, kadangi buvo įvairių apribojimų. Šiemet dirbome labai intensyviai, birželio mėnesį rinkomės po du kartus per savaitę, iš viso buvo surengtos septynios edukacijos arba mini simpoziumai“, – pasakojo ji.

Kalbėdama apie simpoziumų reikšmę, menininkė pastebėjo, kad tai grupė tos pačios rūšies menininkų arba bendraminčių, kurie per tam tikrą laiką kažką kuria, o paskui savo darbus eksponuoja surengtoje parodoje. ,,Ir mes darėme kažką panašaus, tik darbų mastas buvo mažesnis bei mažiau buvo skirta laiko“, – teigė Aistė.

Tekstilės mini simpoziumas

Birželio 1 dieną, bendradarbiaujant su Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name amatų meistre Loreta Steponavičiene, projekto dalyviams surengtas ,,Tekstilės mini simpoziumas“, kurio metu jaunimas kūrė pasirinktomis tekstilės technikomis. Dalyviai kūrė aksesuarus iš organzos medžiagos, pynė juostas bei gamino grafiškus atspaudus ant audinių. Dekoruotus audinius galima pritaikyti rūbų detalėms, rankinėms, dovanų maišeliams ar tiesiog įsirėminti kaip mini paveikslėlį.

Draugystės apyrankių pynimas su meistre Loreta Steponavičiene.

Fotografijos mini simpoziumas

Birželio 2 dieną, bendradarbiaujant su Kėdainių krašto fotografų draugija, organizuotas ,,Fotografijos mini simpoziumas“, kurio metu dalyviai mokėsi pastebėti ir fotografuoti įvairius atspindžius. ,,Dirbome su veidrodžiais, su įvairiais paviršiais, nuo kurių atsispindi kažkoks fotografinis vaizdas. Darėme autoportretus, draugų portretus, įvairiausius objektus, netgi stoglangius panaudojome. Veidrodžio šukes purškėme, imitavome rasą, rūką, bandėme įvairius eksperimentus, ką vaikai tik sugalvojo. Buvome įsirengę fotostudiją, paskui viskas išsirutuliojo į fotosesiją“, – pasakojo edukaciją vedusi fotografų draugijos narė A. Kanapeckaitė-Čerenkovienė. Edukacijoje dalyvavo ir kitos narės – Daiva Amalevičienė ir Asta Federavičiūtė-Jasiūnė.

Atspindžių gaudymas fotografijos mini simpoziume.

Tapybos mini simpoziumas

Birželio 3 dieną surengta kūrybos gamtoje diena – ,,Tapybos mini simpoziumas“. Buvo bendradarbiaujama su Kėdainių dailės mokykla, o moksleivius mokė profesionali dailininkė Irina Dima. Kūrybai pasirinkta Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos parko su skulptūromis erdvė. Vaikai, būdami arti gamtos, savo tapybos darbuose atspindėjo gamtos motyvus.

Odos mini simpoziumas

Birželio 8 dieną vyko ,,Odos mini simpoziumas“. Konsultuojami odos meistrės Aistės Kanapeckaitės-Čerenkovienės, dalyviai kūrė originalius knygų skirtukus. Jie buvo dekoruoti tam tikrais markeriais, padengti spalvomis ir impregnuoti. Vaikai dekoravo piešiniais – kai kurie panaudojo gamtos motyvus, kiti ornamentus, treti – abstrakcijas. Skirtukai dar buvo papuošti kutais.

Specialiai apdorotos odos teko atsivežti iš Kauno, nes tokios Kėdainiuose paprasčiausiai nėra.

Knygų skirtukų gamyba iš odos.

Keramikos mini simpoziumas

Birželio 9 dieną vyko ,,Keramikos mini simpoziumas“ su keramike Jurgita Grigariene. Pirmąją dieną projekto dalyviai lipdė dekoratyvines puošmenas, papuošalus, kuriuose atspaudė gamtos motyvus. Darbus keramikė išdegė krosnyje. Kitą užsiėmimą šiuos darbus vaikai dekoravo spalvomis, kuriuos vėl reikėjo išdegti krosnyje.

Skulptūros mini simpoziumas

Birželio 16 dieną buvo surengtas ,,Skulptūros mini simpoziumas“, kurį įgyvendino šeimyninis Aistės ir Viačeslavo Čerenkovų duetas. Tai buvo paskutinis projekto dalyviams organizuojamas simpoziumas. Iš marlės tvarsčių, vadinamo impregnuoto medicininio gipso, vaikai gamino simbolinius angelus. Vienų skulptūros, anot V. Čerenkovo, buvo panašesnės į angelus, kitų – į raganas, trečių – į vaiduoklius, bet tai visai nesvarbu. Svarbiausia, kad vaikai kūrė, lipdė, išmoko šios technikos, nors gipso milteliais apsibarstė drabužius ar net nosis, tačiau visi buvo labai patenkinti.

Domėjosi viskuo

Pasidomėjus, kokia kūrybinė veikla sulaukė didžiausio susidomėjimo, A. Kanapeckaitė-Čerenkovienė pastebėjo, kad vaikai panašiai vienodai domėjosi viskuo. Didžioji dauguma lankė visus užsiėmimus – nepraleido nei vieno.
Kaip siurprizas projekto dalyviams buvo surengta šokio edukacija. Šokio studijos „Izzadora“ vadovė Jurgita Liebienė vedė nuotaikingą šokio improvizacijų pamoką, kurioje vaikai atsipalaidavo, netrūko juoko ir gerų emocijų. Vaikai, susiskirstę komandomis, per šokio judesį turėjo suvaidinti emociją, jie labai noriai dalyvavo šiame žaidime, taip pat išbandė ir linijinius šokius.

Kad patys kurtų meną

Skulptūros mini simpoziume dalyvavęs interjero dizaineris, menininkas V. Čerenkovas prisipažino prisidedantis prie savo žmonos bei muziejaus kūrybinių idėjų.

,,Aš manau, kad kiekvienas vaikas, norintis tapti išsilavinusiu žmogumi, turėtų, o gal ir privalėtų, išmokti šokti, groti kokiu nors instrumentu, savo pirštais pajusti tapybą ar skulptūrą, turėti kūrybinių emocijų. Jeigu kurdamas vaikas pajunta kažką įdomaus ir ta patirtis jį užvaldo, jis galbūt atranda tolesnį savo kelią, save tobulina – pasineria į menus, tampa menininkas. Aš labai džiaugiuosi, kad kūrybiškų ir meniškų vaikų yra daug, jie žingeidūs ir tai labai svarbu. Kad jie meną matytų ne tik mobiliojo telefono ekrane, bet savo rankomis pabandytų kažką sukurti“, – filosofiškai dėstė žinomas kėdainietis.

,,Ką tu supranti, ką sukaupęs esi per patirtį, norisi atiduoti vaikui arba suaugusiems. Duok Dieve, kad jie tai supranta, o mes džiaugiamės, kad jie dalyvauja. Kad prie meno jie prisiliečia ne kur kitur, bet pačiame muziejuje, kai nusiteikti kūrybiškai įpareigoja net pati aplinka. Čia gali būti tikra meno kalvė“, – išreiškė viltį V. Čerenkovas.

Dalyvių įspūdžiai patys geriausi

Savo įspūdžiais pasidalinę projekto dalyviai buvo patenkinti visomis muziejuje vykusiomis edukacijomis ir sakė labai laukiantys, kada galės į namus parsinešti savo darbus.

,,Atžalyno“ gimnazijos moksleivė Miglė Kareivaitė:
,,Kiekviena meno šaka man yra artima. Aš neturiu dailios rankos, negaliu piešti, nesu dalininkė, bet aš mėgstu muzikuoti. Aš labai gerbiu kitas meno šakas, dažnai lankausi Vilniuje ir vaikštau po meno galerijas, muziejus ir man tai palieka didelį įspūdį ir teikia didelį malonumą. Dažnai apsilankau ir J. Mokutės-Marks muziejuje. Mano draugė pasiūlė dalyvauti šiame projekte ir aš sutikau. Aš manau, kad tokia veikla ir tie darbai, kuriuos mes patys darėme, ramina, atpalaiduoja, padeda atrasti dvasinę ramybę. Turėjome puikią galimybę prisiliesti prie įvairių meno šakų.

Miglė Kareivaitė: ,,Turėjome puikią galimybę prisiliesti prie įvairių meno šakų.“

Didžiausią įspūdį man paliko tekstilės edukacija – tai toks darbas, kai ant lininės medžiagos atspaudus dažus, ant jos liko piešti ornamentai. Šį darbelį parsinešusi į namus aš norėsiu išsaugoti. Patiko ir keramikos edukacija, o prieš ją šokio pamokėlės. Buvo puiku. Aš labai džiaugiuosi, kad dalyvavau šiuose mini simpoziumuose.

Labai simboliška, jog paskutinio užsiėmimo metu kūrėme angelus, tai bus graži dovana mums į namus prisiminimui.“

Lietuvos sporto universiteto Kėdainių ,,Aušros” progimnazijos moksleivė Darija Dilytė:
,,Man labai patinka piešti arba kurti įvarius darbelius. Man ir mokykloje pati mėgstamiausia pamoka yra dailė, mokykloje dar lankau dailės būrelį. Šiame muziejuje tokiame projekte dalyvauju pirmą kartą. Man labai patiko iš šlapio medicininio binto gaminti angelą, norėčiau ir namuose iš tokios medžiagos dar ką nors pasidaryti. Patiko pinti draugystės apyrankes, dirbti su baltuoju moliu. Vieną pamoką darėme darbelius, ant jų – gėlių atspaudus, o kitą pamoką juos dekoravome.

Darija Dilytė: ,,Vasaros atostogų metu namuose pasigaminsiu tai, ką čia išmokau.“

Įspūdį paliko šokio pamoka, nes aš ir pati lankau gatvės šokius, taip pat fotografuoti, gaudant atspindžius veidrodyje, baloje ar ant langų. To gyvenime dar nesu dariusi. Manau, kad tai, ko išmokau, vasaros atostogų metų tikrai pratęsiu ir ką nors namuose pagaminsiu.“

Laukia Europos muziejų naktis 

Per tarptautinę Europos muziejų naktį – liepos 3 dieną – vyks baigiamasis, atviras visuomenei, simpoziumų veiklas apibendrinantis renginys, kurio metu bus pristatyta virtuali simpoziumuose sukurtų darbų paroda, vyks prof. dr. Remigijaus Venckaus – Vilnius Tech (Vilniaus Gedimino technikos universitetas) paskaita „Kaip aš kuriu fotografiją?“. Taip pat kėdainiečiai kviečiami į „Pripučiamo filmo“ kino seansą po atviru dangumi Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos parkelyje.

A. Raicevičienės ir J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos archyvo nuotraukos

Panašios naujienos