Dabar pats vidurvasaris, tad uogų pasiūla tikrai didelė. Soduose sirpsta vyšnios, trešnės, avietės, noksta juodieji ir raudonieji serbentai, šilauogės, kai kur dar ir braškių yra. Kas neturi savų uogų, skuba į turgų, o čia galima nusipirkti ir sveikatai ypač naudingų mėlynių. Nors kainos nemažos, pirkėjų centriniame turguje šiandien buvo tikrai nemažai.

„Kai ką parsivežu iš kaime gyvenančių tėvų sodo, o kai ką perku turguje. Pavyzdžiui, šiandien pasižiūrėjau, kokios kainos aviečių, nusipirkau nedaug, nes labai patinka aromatas ir skonis. O uogienei virti reikės didesnio kiekio, tad dar kiek palauksiu, gal kainos pakris.

Kadaise aviečiauti važiuodavome į mišką, bet dabar ten viskas iškirsta, augimvietės nebeliko, gaila, miško avietės būdavo dar gardesnės“, – sako pirkėja Vaida.

„Pirkau mėlynių, nes jos turi daug vitamino A, mokėjau 6 eurus už litrą. Kainos dantų neturi, tai nesikandžioja. Praėjusį sekmadienį irgi iš tos pačios pardavėjos pirkau. Šiaip, uogas perku dažnai ir visokias, nes reikia organizmą vitaminais pastiprinti, o braškių turiu savų. Kai perku uogas į pardavėją nelabai ir žiūriu, gi ne žmogų perki, o jo prekę. Bet, aišku, iš kokio apsisnarglėjusio nepirkčiau“, – tikino turguje sutikta Birutė.

Miško gėrybių turguje mažai

Nors socialiniuose tinkluose žmonės jau giriasi randantys grybų, centriniame Kėdainių turguje šiandien nesimatė nei jokios voveruškos. Vos vienas kitas prekiavo mėlynėmis. Pardavėjai sakė, kad šių miško gėrybių šiemet reikia labai paieškoti.

Mėlynėmis prekiavusi Janina, už litrą šių miško gėrybių prašiusi 6 eurų, sakė, kad prekyba gerai einasi. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

„Šios mėlynės atvežtos iš Jonavos rajono, Upninkų. Derlius miškuose tikrai labai mažas, pavyzdžiui, Zapyškyje (Kauno r.), visai nėra nė vienos uogelės. Šie metai labai išsiskiria, gal uogų žiedai pašalo, po to buvo sausra, tai ir uogos yra mažesnės.

Aš pati į mišką nevažiuoju, uogauja mano sūnus, jis – „baisus miškininkas“, žino tas vietas, uogauja dviese, tai kažkiek ir prirenka. Dar Širvintas žada „prazonduoti“.

Už litrą mėlynių prašau po 6 eurus ir perka žmonės. Šiandien turėjau apie 20 kilogramų, tai beveik baigiu išparduoti. Jau į kokį ketvirtą turgų atvažiuoju ir visada panašiai tiek parduodu. Nepasakyčiau, kad labai derėtųsi žmonės.

Sūnus sakė, kad šiemet miškuose turėtų būti nemažai bruknių, bet jos prinoks tik rugpjūčio gale“, – pasakoja mėlynėmis turguje prekiavusi Janina.

Uogų – nors kibirais nešk

Asta braškes, trešnes ir avietes superka iš vietinių augintojų, o šilauoges veža iš Lenkijos. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

„Prekiauju braškėmis po 4,50, (mažesnės po 4 Eur), avietėmis po 3 eurus už pusę kilogramo, dar turiu šviesių ir tamsių trešnių (3,50 ir 4,50 Eur/kg). Visa tai yra lietuviška produkcija, kurią supirkome iš savo vietinių žmonių – pelėdnagiškių ir aplink gyvenančių. Uogų kokybė tikrai gera. Kai veždavome iš Lenkijos, tai visokių papuldavo, o mūsų žmonės bet kokių nesiūlo. Tiesa, kainos gal kiek didokos, bet buvo saura, laistyti reikėjo, tai ir brangiau tenka mokėti.

Dabar gal žmonės labiausiai perka braškes ir avietes, o šilauogės, beje, jos vienintelės iš Lenkijos atvežtos ir kainuoja 7 eurus už kilogramą, yra mažiau populiarios.

Dažniausiai pirkėjai ima po pusę ar visą kilogramą uogų, pasitaiko, kad net ir po 10 ar 15 kg vienu kartu nuperka. Trečiadieniais gal daugiau sulaukiame pagyvenusio amžiaus pirkėjų, o šeštadienį ateina ir jaunų“, – pasakoja prekeivė Asta.

Viskas iš savo ūkio

Miesto centriniame turguje visada galima sutikti ir Dotnuvos seniūnijoje, Beržų kaime ūkininkaujantį Joną Bytautą, kuris sako, kad viskas, kas yra ant prekystalio, atkeliavo iš jo paties valdų.

Greta įvairių daržovių, ant prekystalio puikuojasi šilauogės (6 Eur/kg), avietės ir juodieji serbantai (5 Eur), vyšnios (2,5 Eur), geltonieji ir raudonieji serbantai po 2 eurus už kilogramą. Vitaminų gal labiau išsiilgusios jaunos mamos, pagyvenusieji tai savų uogų užsiaugina, o jauni gal neturi tam laiko, arba užaugina per mažai, tada eina į turgų. Perka kiek kam reikia. Vienam ir kilogramo pakanka, o kitas ir viso kibiro prašo.

Teko girdėti, kad šiemet vyšnios ir trešnės yra su „pagardais“ (kirmėlėmis – aut. past.). Viena moteris pasakojo kažkur kibirą vyšnių pirkusi, tai net „liežuvis riebus pasidarė“ (juokiasi).

Pernai ir pats įsitikinau, kad vyšnios ar net trešnės kirmyja. Bet aš esu agronomas, žinau, kaip su tais dalykais kovoti. Apskritai, kenkėjai šiemet labai puola. Nueikite į daržą, pažiūrėkite, kas darosi. Yra tokių kenkėjų, kurių niekada nebuvo ir šiemet didelis jų antplūdis.

Dotnuvos sen., Beržų kaime ūkininkaujantis Jonas Bytautas augina įvairias daržoves ir uogas, kuriomis nuolat prekiauja turguje. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

O serbentai tai mano gražūs kelmeliai. Norint, kad jie būtų sveiki, reikia nupurkšti ūkiniu muilu. Žmogui tai nekenkia, juk, kai einame valgyti, rankas irgi su muilu nusiplauname, taip ir čia, nupurškei ir vėliau nusiplovus uogas, jas galima valgyti). O kenkėjams ši priemonė nepatinka. Principas yra toks, įsivaizduokime, kad ant galvos uždedi maišelį ir jį užriši, juk ilgai taip nepakvėpuosi, taip ir čia, ūkinis muilas uždeda plėvelę ir kenkėjas žūsta. Ši ekologiška priemonė tinka ir nuo miltligės, ir nuo kenkėjų. Tik muilas turi būti be kvapų, tas tikras ūkinis. Išbandykit, liuks veikia“, – tikina ūkininkas J. Bytautas.

Viršelio nuotr.: Trečiadienį Miesto centriniame turguje pirkėjų netrūko. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)