Štai vaizdelis, nuo kurio galima atsispirti. Jis, skubu patikinti, subjektyvus ir neįpareigojantis, tačiau – informatyvus.

Po ilgesnio nesilankymo grįžtu į Kėdainius. Nuotaika puiki, jaučiuosi pakylėtas, sujaudintas. Neskubėdamas žingsniuoju pagrindine gatve. Aplink dūzgia rytinis miestas. Regisi, viskas kaip seniau, įprasti reikalai – vieni dairosi antrosios kavos, kiti jau triūsia pilnomis apsukomis.

Tolėliau tvarkoma šiluminė trasa, užsikosėdamas birbia bobkatas, pirmyn ir atgal stumdydamas gruntą. Staiga tarsi iš po žemių iššoka žmogysta, mažas apskritagalvis, plevėsuoja rankomis, kažką aiškina. Per birbimą neina suprasti, vėjas atbloškia tik nuotrupas: „…ne ten, o taip…”, „…kas čia viršininkas…”. Birbimas pažemėja, tarsi pakeičia kryptį, paskui vėl grįžta į įprastą registrą. O žmogysta jau kitoje gatvės pusėje, rodo stabo ištiktai moteriškei, kaip teisingai plauti vitrinos langą. Dar po akimirkos apskritagalvis jau greta žolės pjovėjo, kuriam aiškina, kad, girdi, ne iš to galo ir ne nuo to krašto.

Kai Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis, praėjus pusantrų metų, matyt, “situacijos aiškinimosi”, ima viešai, per žiniasklaidą aimanuoti, kad, pasirodo, savivaldybės skyriaus vadovas, vadovaujantis dviems specialistams, su tiesioginiu darbu nesusitvarko, todėl jis turėtų dirbti tiesiog specialistu, akivaizdžiai demonstruoja, kad meras nesuvokia esąs meras.

Pjovėjas įmeta laisvą trimerio pavarą ir pasisuka šonu: „O pats kas būsi?”.
„Meras būsiu”, – atsako žmogysta.

„Nu, nu…”, – nutęsia pjovėjas. Ir tas daugiaaukštis nutęsimas – ne tik apie rytinį vaizdelį, bet plačiau – apie gyvenimą.

Apie politiką ir administravimą.

Apie supratimą ir vadovavimo būdą.

Kai Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis, praėjus pusantrų metų, matyt, – situacijos aiškinimosi”, ima viešai, per žiniasklaidą, aimanuoti, kad, pasirodo, savivaldybės skyriaus vadovas, vadovaujantis dviems specialistams, su tiesioginiu darbu nesusitvarko, todėl jis turėtų dirbti tiesiog specialistu, akivaizdžiai demonstruoja, kad meras nesuvokia esąs meras.

Taip, savivaldybės administracijoje turėtų dirbti su savo pareigomis susidorojantys –faktas. Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovų darbas taip pat turi būti kokybiškas ir efektyvus – neabejotina. Tačiau kokiu būdu šitai pasiekiama? Smulkmeniškai klimpstant į konkretybes? Rypaujant bei gąsdinant per žiniasklaidą? Faktas, kad – ne.

Pirmiausia reikia susivokti statusuose ir kompetencijose. Savivaldybės meras neturi aiškinti, kaip stumdyti gruntą, plauti langus, pjauti žolę. Kaip organizuoti viešosios tvarkos užtikrinimo darbus, sudarinėti priemiestinių autobusų maršrutų eismo tvarkaraščius, kontroliuoti boro koncentraciją požeminiuose vandenyse. Tai ne tiesioginis mero darbas. Jei meras turi supratimą apie konkretiką – labai gerai. Jei jis gaudosi kietosiose dalelėse ir vaizdo kamerose – puiku. Tačiau vis dėlto mero pagrindinė funkcija yra kita, tą reikia suprasti.

Meras, išrinktas tiesioginiuose rinkimuose, vadovauja savivaldybės tarybai, kaip atstovaujamajai institucijai, kuri turi vietos valdžios ir viešojo administravimo teises ir pareigas.

Savivaldybės vykdomoji institucija – tai savivaldybės administracija, jai vadovaujantis direktorius. Būtent savivaldybės administracija turi tikslą tinkamai atlikti viešojo administravimo, vykdomosios valdžios funkcijas, organizuoti kokybišką viešųjų paslaugų teikimą gyventojams.

Administracija organizuoja ir kontroliuoja savivaldybės institucijų sprendimų įgyvendinimą, per įgaliotus tarnautojus atstovauja savivaldybei pavaldžių įmonių ir akcinių bendrovių valdymo organuose.

Taip, tiesiogiai rinktam merui, siekiant sustiprinti jo pozicijas, buvo suteikta daugiau administracinių teisių nei anksčiau – merų kompetencijai perduota dalis savivaldybės tarybos atliekamų funkcijų, pavyzdžiui, skirti į pareigas ir atleisti iš savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų, išskyrus mokymo įstaigas, vadovus.

Tačiau vis dėlto meras pirmiausia yra politikas, o ne administratorius.
Į kasdienį administravimą, situacinę mikrovadybą meras, paprastai, pradeda klimpti tuomet, kai nesuvokia savo, kaip politiko, statuso ar nesugeba tinkamai vykdyti atstovaujamųjų funkcijų.

Gal kas merą ir rinko todėl, kad matė, kaip jis asmeniškai dalyvavo žiūrint į bobkatą, pirmyn ir atgal stumdantį gruntą. Tačiau mero pozicijoje būtina žvelgti plačiau, reikia matyti rajoną kaip visumą. Reikia išmokti veikti Lietuvos rajonų, o ne “Kėdbuso” administracijos lygmeniu. Meras rūpinasi rajono plėtros strategijos įgyvendinimu, investiciniais ir integraciniais projektais, palaiko ryšius su ministerijomis ir Vyriausybe. Čia pagrindinis mero politinio veikimo laukas. Tą, matyt, ir norėjo pasakyti paprastas žolės pjovėjas, nutęsęs „nu, nu…”.

Jei sakai, kad meras būsi, juo ir būk. O ne pjauk grybą.

Panašios naujienos

12 Responses

 1. Laima

  O čia tai geras! Valio žurnalistui už straipsnį. Tikrai matosi, kad turi laiko mokinti kaip plauti langus. Dar tikrai turi galią,, užjudinti“poliklinikos direktorę, bet nei meras, nei jo referentė nesugeba atsakyti į laišką, kuriame buvo prašoma apriboti automobilių statymą prie pat S. Jaugelio Telegos 28 namo sienos dėl keliamo jų triukšmo, kylančių dulkių kamuolių. Bet jam nė motais. Vaizdelis išskirtinis:duobės, nuorūkos kontrabandinių cigarečių mėtosi, šiukšlės, žolė visa vasarą nepjauta.Tuoj pirmo aukšto langus pasieks. Jau rugpjūčio 20 dieną bus mėnuo kaip laiškas parašytas ponui merui. Tai tiek šiam kartui.

  Atsakyti
  • Tau, taip tau

   parasyk Nausedai, nes mero igaliojimu per mazai kad kancarus surinktu. Arba eik pati surinkt, tik rubeliu neissitepk, grazuola.

   Atsakyti
   • O žiūrėk kaip nepatiko pelnytas dėmesys šitam ponui. Abejoju, ar dar reikia argumentų. Menkas tu žmogelį. Tavo pezalus į šiukšlyną tau, taip tau.

  • Ignas

   Zino visi sita pijoku nama is kurio kiekviena vakara garsiai skamba rusiska muzika ir girtu dalyviu keiksmazodziai. Policija nespeja vaziuot tu dalyviu ramint. Susikurkit bendrija ir tvarkykites patys savo nama ir teritorija uz savo bendrus pinigus, o ne laukite, kad kiti uz dyka jums tai padarytu. Gal dirbti viena karta reiktu pradeti, o ne sedeti ant pasalpu.

   Atsakyti
   • Rimantas

    Ačiū, kad parašei trintuke, būčiau nežinojęs.
    100% esi,, rinkos“intrigantė +,, langų plovimo instruktoriaus“
    S****laižė. Imk Krekenavos šlapiankės ir niukš į būdą.

 2. huhuhh

  Ne i tas roges isoko, tiksliau per aukstai, eitu geriau savo zeldinius priziuretu. Bet va , ji prastume mazo lovio draugai 😀

  Atsakyti
  • Ignas

   Kokius zeldinius dar? Nieko ir taip nesugeba. Niekaip buvusio mero pradetu darbu nesugeba pabaigt. Plezo prie uztvakos iki galo nesutvarko. Aplinka tai sutvarkyta, bet kur priejimas prie vandens? Visa pakrante apzelusi, dumblynas. Merui totaliai nusispjaut, svarbu tik ant buvusio pavaryt. Nu bet Kedainiu runkeliams svarbu gerai, yra patogi vieta kur prisigert ir pasiukslint.

   Atsakyti
 3. Žiniuonis

  Šaunu, super straipsnis, net Nijolė su ženteliu tikriausiai netures ką pasakyti.Kiek suprantu, jiem naudinga , kad Tamulis ne savo rogėse sėdi, todėl po truputį roges paruoš ženteliui, kuris ne ką supratingesnis negu statytinis.

  Atsakyti
  • Na to> 'Daiva'

   Matosi, kad rašyba šlubuoja. Kitaip, nedrįstumėte rašinėti nešvankių žodžių.

   Atsakyti
 4. Bailys

  Nagi nagi, grizo Astigaitis! Klausimas, kiek dar slapstysies po situo slapyvardziu? KODEL bijai pasirasyti savo pavarde? Neatsakai uz savo zodzius? Ts ts ts velnias velnias velnias.

  Atsakyti
 5. keidanskas

  Kur tik kalba paliesdavo Tamulį-pastoviai primindavau jam Šventybrasčio du nepabaigto asfalto kilometrus.Dabar,žiūriu,jau vyksta darbai.Nežinau ,jo ar taip peikiamo Narkevičiaus nuopelnas,bet mūsų maldos dangų pasiekė.Naudodamasis proga,turiu išsakyt rajono gyventojų,važinėjančių į Šlapaberžę per Kalnaberžę prašymą išasfaltuot tą žvyrkelį,nes ten,perkėlus Apytalaukio pesionatą ,visi dirbusieji turi,,kopėčiomis“trenktis į darbą.

  Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.