Kėdainių lietuvių ir švedų draugija sulaukė kvietimo susitikti su birželio 30 d. Kėdainiuose viešėjusia Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton ir ambasadorės asistentė, socialinių reikalų sekretorė Jurgita Tijūnaityte.

Susitikimas buvo šiltas ir atviras

Praėjusio penktadienio popietę Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos nariai su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton susitiko Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje.Tai labai simboliška vieta, kadangi prieš dvidešimtį metų čia lankėsi Švedijos Karalystės ambasadorius Jan Palmstierna, kuris dalyvavo Švedijos šiuolaikinės dailės parodos, kuri vyko Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje, atidaryme.

Susitikimas vyko itin šiltoje aplinkoje, prie puodelio kavos bei švediška simbolika dekoruoto stalo. Prisistačius Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos nariams, draugijos pirmininkė Asta Raicevičienė apžvelgė draugijos veiklą, pabrėždama švediškus ryšius bei akcentus, kurie buvo palaikomi ir atsispindėjo daugiau nei dvidešimties metų draugijos veikloje.

Pažintis su 5-ąją Švedijos ambasadore

Kaip pažymėjo Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos pirmininkė, Švedijos ambasadorė Lietuvoje Inger Buxton – tai jau 5-oji Švedijos ambasadorė, su kuria draugijos nariai susipažįsta.

Prisiminta, kokiomis aplinkybėmis vyko susitikimai su ankstesnių kadencijų Švedijos ambasadoriais.

2002 m. draugija turėjo garbę priimti Švedijos Karalystės ambasadorių Janą Palmstierną su žmona ir supažindinti juos su Kėdainiais. Kitais metais Švedijos Karalystės ambasadorius dalyvavo Švedijos šiuolaikinės dailės parodos, kuri vyko Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje, atidaryme.

Kita pažintis su Švedijos ambasadore įvyko 2009 m. Kėdainių lietuvių ir švedų draugijai organizuojant forumą „Švedija-09“ Kėdainiuose“. Forume dalyvavo daug garbingų svečių, tarp jų ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje Ulrika Cronenberg-Mosberg,

2016 m. gruodžio 13 d. Šv. Jonų bažnyčioje švenčiant Šv. Liucijos dieną draugijos nariai dalyvavo surengtame koncerte, kuriame skambėjo kalėdinės giesmės. Kartu su choristais giedojo ir tuometinė Švedijos ambasadorė Cecilia Ruthström-Ruin. Po koncerto Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos nariai turėjo progos trumpai pabendrauti su Švedijos ambasadore Cecilia Ruthström-Ruin, įteikė jai kalėdinę dovanėlę su Kėdainių simbolika bei kartu nusifotografavo.

2019 m. buvo gautas kvietimas atvykti į Švedijos ambasadą, kur liepos 6-ąją, buvo minima Švedijos Nepriklausomybės diena. Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos nariai susitiko su Švedijos ambasadore Lietuvoje Maria Christina Lundqvist.

Pažintis su Jonu Ohmanu

Susitikimo metu pažymėta, jog kėdainiečiams buvo didelė garbė pažinti ir bendrauti ir su žymiausiu švedu, labiausiai mylinčiu Lietuvą ir Ukrainą – Jonu Ohmanu. bet šiandien jį žino ir pažįsta daugelyje pasaulio šalių.

Pirmoji pažintis su Jonu Ohmanu įvyko 2009 m., kai Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos pastangomis Kėdainių kultūros centre vyko forumas „Švedija-09“ Kėdainiuose“. Forume dalyvavo daug garbingų svečių, tarp kurių ir žinomas švedų žurnalistas, filmų režisierius, vertėjas Jonas Ohmanas, Tada jis dar buvo mažai kam žinomas Lietuvoje, bet šiandien jį žino ir pažįsta daugelyje pasaulio šalių.

,,Kaip šiandien gerai pamenu, imdama interviu iš Jono Ohmano sužinojau, kad Lietuvoje jis gyvena nuo 1995 m. Pirmą kartą atvyko čia po Sausio įvykių ir, jo žodžiais tariant, susižavėjo mažos šalies drąsa stoti prieš Rusijos imperiją. Švedijos provincijoje užaugusiam ir ligi tol nieko apie Lietuvą negirdėjusiam jaunam žmogui mūsų šalis tada pasirodė niūri savo architektūra, tačiau graži žmonėmis, kuriuos jis pamilo,“ – prisiminė Asta Raicevičienė.

Kėdainiečiai dar atsimena, kaip 2018 m. Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio proga, Vasario 16-ąją draugija kėdainiečiams suorganizavo susitikimą su švedu, gyvenančiu Lietuvoje Jonu Ohmanu. Kalbėtasi apie Lietuvą, Švediją, Ukrainos įvykius. Tada mūsų akimis, karas Ukrainoje neatrodė toks baisus, kaip šiandien – jis atrodė labai tolimas. Tuomet J. Ohmanas pasižadėjo, kad Ukrainoje už pergalę kovos iki pabaigos ir dar toliau.

Kartu su Jonu Ohmanu tris kartus organizuota kėdainiečių pagalbos Ukrainos vaikams akcija „Mėlyna ir geltona“ (Blue/Yelow).

Tų pačių metų rugsėjį Kėdainiuose surengus Švedų kultūros dieną, Jonas Ohmanas susitiko su jaunimu Daugiakultūriame centre, o vakare ant Nevėžio kranto dalyvavo švediškų nacionalinių patiekalų ragautuvėse.

Apžvelgta draugijos veikla

Kėdainių lietuvių ir švedų draugija įkurta 2001- ųjų metų pavasarį – registravimo pažymėjimas įamžina datą – gegužės 11- oji diena. Į draugiją, kaip skelbia daugiau nei prieš 20- tį metų, dabar jau istorija tapę dokumentai, atėjo švietimo, savivaldybės darbuotojai, verslininkai, žurnalistai, gydytojai, inžinieriai, menininkai. Tai labai skirtingi žmonės – išsilavinimu, amžiumi, užimamomis pareigomis ir pomėgiais. 20-ies žmonių grupelę jungė tikslai rasti naujų draugų, sužinoti daugiau apie Švediją.

Visų veiklų, kiek nuveikta, kokių vyko susitikimų, renginių, vykdyta projektų, sunku net išvardinti. ,,Anksčiau buvome labiau matomi, buvo rengiami ir įgyvendinami projektai, į renginius buvo kviečiama visuomenė, bendruomenė. Pastaraisiais metais prieš pandemiją ir po jos, labiau koncentruojamės, vykdydami veiklas savo draugijos viduje, tarp savo draugijos narių.

Tradiciškai, besibaigiant vasarai, rugsėjo pradžioje, Kėdainių lietuvių ir švedų draugija surengia pažintinę, pramoginę išvyką po Lietuvą, plečia akiratį, atranda tokias vietas, kuriose dar nebūta, susipažįsta su išskirtiniais žmonėmis. Svarbiausia, bekeliaudami visuomet ieškome ir randame Švedijos istorijos paliktų ir giliai įmintų pėdsakų, o būdami bendraminčiais, puikiai praleidžia laiką. Tai dar labiau suartina nors ir nedidelę draugiją.

Atrandame vis naujų švediškų patiekalų, juos degustuojam, lankomės vieni pas kitus, žaidžiame Švedijoje itin populiarų žaidimą Kubb‘as.

Ir po 20- ties metų draugijos narius tebevienija noras domėtis švediškos istorijos pėdsakais, išlikusiais mūsų krašte, Lietuvoje. Mus jungia bendri patirti įspūdžiai kelionėse, susitikimuose, degustuojant švediškus patiekalus ar svečiuojantis vieniems pas kitus.

Kėdainių lietuvių ir švedų draugiją sudaro šaunūs žmonės. Kai kas išeina iš draugijos, kai kas į ją ateina. Šiandien vėl mūsų yra 20. Kiekvieno žmogaus patirtis, išmintis, iniciatyva, entuziazmas ir noras bendrauti – labai svarbūs ir vertinami draugijoje,“ – teigė Asta Raicevičienė.

Apsikeitė dovanomis

Švedijos ambasadorei prisiminimui apie Kėdainius įteiktas albumas ,,Janina Monkutė-Marks“ bei CD formatu filmų rinkinys apie lietuvių išeivę, gyvenusią JAV, menininkę, Kėdainiams padovanojusią savo vardo muziejų-galeriją Janiną Monkutę-Marks bei austą tautinių spalvų knygų skirtuką.

Švedų ambasadorė draugijai padovanojo albumą apie Švediją, kuriame – Švedijos istorija, papročiai, tradicijos bei švediškos virtuvės patiekalai, kuriuos rekomendavo išbandyti.

Tikrasis ambasadorius yra žmonių ryšys

Susitikimo metu Švedijos ambasadorė Inger Buxton pažymėjo, kad būtent žmonės yra tas tikrasis ambasadorius, kadangi svarbesnis yra ryšys ne tarp šalių valdžios žmonių, bet tarp žmonių iš skirtingų šalių. Viešnia pasidžiaugė, kad būtent draugijos nariai, gyvendami Kėdainiuose, buriasi, rengia renginius, domisi tiek virtuve, tiek švedų tradicijomis ir labai smagu, kad Švedijoje gilias tradicijas turinti gruodžio 13 d. švenčiama Šv. Liucijos diena, randa atgarsį ir Kėdainiuose.

Apžiūrėjo senamiestį

Švedijos ambasadorė Inger Buxton sakė Kėdainiuose besilankanti pirmą kartą. Tądien ji aplankė Kėdainių rotušės kiemelyje pastatytą švedų menininkės Ulos Viotti skulptūrą, skirtą 1655 metų Kėdainių sutarties, pasirašytos su Švedijos atstovais, paminėjimui.

Apsilankė Kėdainių krašto muziejuje bei Daugiakultūriame centre, ji išbandė interaktyvias ekspozicijas, kuriomis labai žavėjosi.

Kėdainiai turi gilias draugystės su Švedija patirtis: kėdainiečius ir švedus vienija ne tik istorija, bet ir 1991 metais tarp Kėdainių rajono savivaldybės ir Švedijos Svaliovo (Svalöv) komunos pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.

,,Kėdainių mugės“ inform., Švedijos ambasados Lietuvoje ir A. Raicevičienės nuotr.

Viršelio nuotraukoje – Kėdainių lietuvių ir švedų draugijos nariai susitiko su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton (trečia iš kairės).

Panašios naujienos