Lauko apšvietimas turi atlikti bent tris funkcijas. Jis turi leisti jums ar jūsų svečiams naktį saugiai vaikščioti lauko teritorijoje. Taip pat turi būti gera apsaugos priemonė nuo vagių bei turi padėti atkreipti dėmesį į lauko aplinkos grožį. Daugelis žmonių neskiria pakankamai dėmesio lauko apšvietimui, nesugeba pasirinkti tinkamų šviestuvų laukui ir priemonių, kurios užtikrintų pakankamą elektros tiekimą. Lauko apšvietimas turėtų draugiškai pasitikti atvykstančius svečius. Taip pat turėtų sėkmingai prisidėti prie jaukios atmosferos sukūrimo.

Planavimas

Lauko apšvietimas reikalauja tiek pat planavimo, kiek ir namo statymas. Priešingu atveju jūs sukursite painią netvarką, kuri neatitiks jūsų poreikių. Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurias žmonės daro kurdami lauko apšvietimą, tai neturėjimas gero plano. Pradėkite savo lauko apšvietimo projektą sukurdami planą, kurį galėtumėte užbaigti etapais. Tame plane gali būti pateiktos elektros linijų, reikalingų apšvietimo elementų, vietų ir lempučių schemos. Laikui bėgant jūs galėsite po truputį įgyvendinti tą planą. Jame bus numatyta kiekviena detalė, todėl klaidoms neliks vietos.

Per daug ryškus apšvietimas

Dalykas, kurio jūs tikrai nenorite, tai per didelė kilovatų galia jūsų lauke, kuri naktį stipriai apšviečia jūsų kaimyno langus. Per didelis namų apšvietimas automatiškai kainuos daugiau ir kartu sukels didelių nepatogumų jūsų kaimynams. Naktinis sodo apšvietimas turi būti subtilus ir suteikti šviesos, kuri sukurs saugumo jausmą ir leis grožėtis jūsų aplinka. Ta šviesa neturi atstoti dienos šviesos. Jei nerimaujate dėl saugumo jūsų namų teritorijoje, tai pasirinkite žibintus su judesio detektoriais. Nukreipkite juos žemyn takų kryptimi, o ne į viršų. Tai padės nustebinti nepageidaujamus lankytojus ir leis jums pamatyti, kad kažkas naktį vaikščioja po jūsų teritoriją.

Fokusavimas

Jei norite sutelkti dėmesį į gražų medį ar kitą jūsų sode esantį augalą ar daiktą, tai nedėkite šviesos šaltinio tarp augančios lapijos. Padėkite jį už augančio lapijos krašto, bet pasukite kampu taip, kad jis sutelktų dėmesį į tą vietą, į kurią norite, kad būtų nukreipta šviesą. Spalvoti lauko žibintai geriausiai išryškina jūsų kraštovaizdžio ypatybes, nes jie nėra tokie ryškūs kaip baltos šviesos, o spalvų ir šešėlių sąveika sukuria įdomų efektą.

Apšvietimo funkcijos

Atskirkite apšvietimo funkcijas židinio taškais. Pavyzdžiui, įsitikinkite, kad važiuojamosios dalies žibintai yra pakankamai nukreipti žemyn, kad apšviestų įėjimą į garažą, o ne apakintų vairuotojo akis. Norėdami apšviesti lauko teritoriją, pasirinkite keletą savo kieme esančių augalų, kuriuos norite paryškinti. Tačiau šioje vietoje nereikėtų persistengti. Jums nereikia apšviesti kiekvieno sode esančio augalo.

Laikmačiai

Apšvietimo sistema, kurioje yra laikmačiai ar programuojamos funkcijos, taupo jūsų pinigus. Tai leidžia jums turėti žibintus, kurie pagal tvarkaraštį įsijungia ir išsijungia, kad atrodytų taip, lyg kažkas būtų namuose, net jei jūs atostogaujate. Naudojant energiją taupančius apšvietimo elementus, šviesos diodų lemputes ir minėtas apšvietimo sistemas su laikmačiais galima sutaupyti nemažą pinigų sumą.

Straipsnį parengė Aurimas Barauskis