Šiuo metu, ligoninėse atnaujinus planines operacijas, ypač trūksta visų grupių kraujo. Todėl kiekvieno donoro atliktas geras darbas – padovanotas kraujas – yra labai svarbus ir reikalingas.

Didėja poreikis

„Vieno donoro padovanotas kraujas gali išgelbėti tris žmones“, – teigė Nacionalinio kraujo centro Panevėžio skyriaus donorų organizatorė Sigita Vienažindienė per vasario 17 dieną Kėdainiuose surengtą kraujo donorystės akciją.

Kraujo atsargos reikalingos nuolat, juk ir karantino metu įvyksta neplanuotų operacijų, traumų, avarijų, o šiuo metu, atnaujinus planines operacijas, jo trūkumas dar didesnis.

Kraujo komponentų nuolat reikia neatidėliotiniems ir gyvybiškai svarbiems atvejams – žmonėms po nelaimingų atsitikimų, traumų, nudegimų, taip pat gimdymo metu, kraujo vėžiu ir kitomis sunkiomis ligomis sergantiems pacientams. Reikalingas visų grupių kraujas, bet visada didžiausias poreikis – pirmos teigiamos ir neigiamos bei antros teigiamos ir neigiamos grupės kraujo.

Kėdainiuose – kas mėnesį

„Atvykstame į Kėdainius kiekvieną mėnesį, esame labai geranoriškai priimami. Žmonės labai geranoriški, ypač buvo dėkingos pastarosios išvykos: per vieną dieną donorų esame sulaukę ir aštuoniasdešimties, ir devyniasdešimties. Šiandien užsiregistravę yra 40, bet tai ne galutinė riba, per dieną paskambina ir ateina dar daugiau kraujo donorų“, – sakė donorų organizatorė Sigita.

Persirgus koronavirusu

Kaip pasakojo donorų organizatorė, kėdainiečiai, kurie persirgę COVID-19 infekcija, apie tai pasisako, nes visiems labai įdomu, ar gali duoti kraujo. Pasirodo, jei žmogus persirgęs koronavirusu, kraujo duoti galima nuo pasveikimo dienos praėjus dar ne mažiau kaip 14 dienų. Pasiskiepijus nuo COVID-19 jokių ribojimų dėl kraujo donorystės nėra, tik rekomenduojama neduoti kraujo tą pačią dieną, kai skiepijatės.

Donorų organizatorė Sigita Vienažindienė sakė, kad kėdainiečiai – aktyvūs kraujo donorai. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

Kas gali duoti kraujo

Kraujo donorais gali būti žmonės nuo 18 iki 65 metų amžiaus, donorai turi būti sveiki, nevartoti jokių cheminių vaistų, neturėti lėtinių, autoimuninių susirgimų. „Kėdainiečių, vyrų ir moterų, sulaukiame labai įvairaus amžiaus: nuo tų, kam ką tik suėjo aštuoniolika, iki 60 metų ir daugiau. Prieš duodant kraujo, rekomenduojame būti pavalgiusiam, atsigerti daugiau skysčių, tą dieną apskritai vartoti daugiau skysčių. Svarbu tą dieną neateiti pavargus: po sunkaus fizinio darbo, naktinės pamainos, taip pat neikite duoti kraujo prieš darbą naktinėje pamainoje. Davę kraujo, neikite į sporto salę, neužsiimkite aktyvia fizine veikla. Ta diena turi būti ramesnė“, – sakė S. Vienažindienė.

Kaip vyksta procedūra

Kraujo ėmimo procedūra užtrunka apie 6 minutes, prieš tai su donoru pasikalba gydytojas, užpildomi dokumentai. Po procedūros kraujo davęs žmogus niekuomet neskubinamas keltis – galima keliolika minučių pasėdėti krėsle. „Jei kraujo duodate pirmą kartą, gali suktis galva, tačiau nuolatiniai donorai sako, kad pažįsta savo pojūčius, jie gerai jaučiasi ir grįžta į darbą, nes kai kurie duoti kraujo atbėga net per pietų pertrauką“, – šypsosi donorų koordinatorė.

Paėmus donoro kraują, per kelias dienas atliekami tyrimai dėl pagrindinių infekcinių ligų (hepatitų B ir C, ŽIV ir sifilio). Tą pačią dieną donoras gali sužinoti savo kraujo grupę, hemoglobino kiekį. Hemoglobino skaičius kraujyje labai svarbus norint tapti kraujo donoru: moterų kraujyje hemoglobino turi būti ne mažiau kaip 125 g/l, vyrų – ne mažiau kaip 135 g/l.

„Pirmą kartą donorais besirengiantys tapti žmonės dažnai klausia, ar kraujo ėmimo procedūra saugi, ar neužsikrės kokiomis nors kitomis ligomis. Noriu patikinti, kad procedūra absoliučiai saugi, nėra jokios galimybės užsikrėsti. Mūsų priemonės yra vienkartinio naudojimo, sterilios ir naudojamos tik vieną kartą“, – patikino donorų organizatorė Sigita.

Atlieka gerą darbą

Kėdainietis Nerijus kraujo donoru tapo trečią kartą. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

Donoro kėdėje sėdintis kėdainietis Nerijus pasakojo kraujo dovanojantis trečią kartą. „Donorystės akcijose dalyvauju mažiau kaip metai, pirmą kartą kraujo dovanojau prieš karantiną. Mintis padaryti gerą darbą kilo kalbantis su draugais, nusprendžiau, kad ir man reikia pabandyti. Taigi esu čia trečią kartą, jaučiuosi puikiai“, – linksmai pasakojo vairuotoju dirbantis, o laisvu nuo darbo laiku ūkininkaujantis vyras.

„Kraujo donorystė šiuo metu yra tik neatlygintina. Mes labai tuo džiaugiamės, todėl, kad tik neatlygintina kraujo donorystė gali būti saugi. Šie žmonės ateina ne dėl atlygio. Ateina kraujo donorai, kurie nori gelbėti žmones“, – pridūrė donorų organizatorė Sigita.