Atėjusi vasara dažną mokinį verčia suklusti – o ką veikti vasaros atostogų metu? Ilsėtis, maudytis, o gal įsidarbinti ir taip užsidirbti pinigų savo poreikiams? Tačiau dėl teisinių apribojimų darbo laikui, darbo pobūdžiui bei sąlygoms, gana nemažas skaičius darbdavių nenori įdarbinti nepilnamečių.

Tačiau atkakliems jauniems žmonėms vasaros laikotarpiu darbo pasiūlymų įmanoma rasti ir mūsų rajone. Praėjusiais metais vasarą dirbę jauni žmonės džiaugiasi – pavyko ne tik uždirbti pinigų, bet ir įgyti bendravimo įgūdžių su pačiais įvairiausiais žmonėmis. Be to, galima ir savanoriauti – be jokio atlyginimo dirbti pasirinktoje įstaigoje, institucijoje ir įgyti darbo patirties, iš arti susipažinti su darbo kultūra.

Pinigai vairavimo teisėms

Kėdainietė Vaida Mockevičiūtė – septyniolikametė mergina, norinti prasmingai praleisti šią vasarą.

„Man jau 17metų, tad kažkaip noriu laiką praleisti prasmingai ir užsidirbti, o ne gulėti lovoje ir tinginiauti. Nenoriu iš mamos prašyti pinigų automobilio vairavimo teisėms, tad ši priežastis būtų pagrindinė, kodėl nusprendžiau ieškotis darbo vasarą. Ir šiaip, dirbdama įgaunu patirties, naujų pažinčių. Esu dirbusi prieš dvejus metus Palangoje – labai patiko“, – pasakojo mergina.

Ji teigė, kad kol kas jokių darbo pasiūlymų nebuvo gavusi, o ir dirbti norėtų likti gimtuosiuose Kėdainiuose. Jai priimtiniausia būtų dirbti padavėja, barmene.

„Šiuo metu mano bendraamžiai ieško darbo, o vyresni – 19–23 metų draugai – tiesiog atostogauja“, – pažymėjo V. Mockevičiūtė.

Gali kreiptis į jaunimo darbo centrą

Tokių jaunų žmonių kaip Vaida yra nemažai. Todėl jaunuoliams įsidarbinti padeda Kėdainiuose veikiantis jaunimo darbo centras. 2018 metais spalio 1 dieną Užimtumo tarnyba pradėjo veiklą pagal naują struktūrą. Kėdainių klientų aptarnavimo skyrius priklauso Šiaulių klientų aptarnavimo departamentui. Kėdainiuose veikiantis jaunimo darbo centras priklauso Šiaulių jaunimo užimtumo skyriui.

Į įstaigą jau kreipiasi pavieniai mokiniai, ieškodami jiems patrauklių darbo pasiūlymų, susipažįsta su teisine baze, mat neretas atvejis, kuomet jauni žmonės darbe būna išnaudojami, negauna viso jiems priklausančio darbo užmokesčio.

Tad nuo ko jaunam žmogui reiktų pradėti darbo paieškas, ką turi žinoti tiek darbdavys, tiek nepilnametis darbuotojas bei kaip tapti savanoriu, pasakoja Ineta Naktinienė, Šiaulių klientų aptarnavimo departamento bendradarbiavimo koordinatorė.

Kiek į Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Šiaulių jaunimo užimtumo skyriaus, Kėdainių jaunimo darbo centrą šiais metais jau kreipėsi mokinių iki 18 metų? Kokią informaciją šioje įstaigoje jaunuoliai gauna?

– Kol kas moksleiviai nėra aktyvūs, nes birželio mėnesį dar vyksta pamokos. Šiuo metu Kėdainių Jaunimo darbo centre savo kontaktus yra palikę 7 jaunuoliai (14–17 metų amžiaus). Užimtumo tarnybos specialistai konsultuoja jaunuolius dėl sezoninių darbų, supažindina su teisine baze, moko naudotis Užimtumo tarnybos internetiniame puslapyje pateikiama informacija. Jaunuoliai yra mokomi susikurti gyvenimo aprašymą (CV), jiems siūloma atlikti įvairius testus, suteikiama informacija apie laisvas darbo vietas, padėtį darbo rinkoje, konsultuojama renkantis profesiją, planuojant karjerą, tarpininkaujama įdarbinant.

Gal Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Šiaulių jaunimo užimtumo skyriaus Kėdainių jaunimo darbo centre yra organizuojami kursai ar paskaitos jaunuoliams, norintiems įsidarbinti? Kaip jiems rasti aktualią informaciją?

– Jaunuoliams organizuojami užsiėmimai kaip pasirengti pokalbiui su darbdaviu, kaip pasiruošti tinkamą gyvenimo aprašymą, supažindinama su šiuolaikiškais darbo paieškos būdais. Kaip jau minėta, visa naudinga informacija skelbiama Užimtumo tarnybos internetinio puslapio atskiroje platformoje – „Jaunimui“, taip pat JDC „Facebook“ paskyroje. Specialistai supažindina jaunuolius, kaip naudotis ir kaip atsirinkti tinkamiausią informaciją.

Visos darbdavių užregistruotos laisvos darbo vietos yra skelbiamos viešai Užimtumo tarnybos interneto svetainėje www.uzt.lt, tad visi asmenys, ieškantys sau tinkamo darbo, sau patogiu metu gali peržiūrėti skelbiamas laisvas darbo vietas visoje šalyje. Šioje svetainėje yra išskiriami darbo pasiūlymai moksleiviams ir studentams. Darbdavių užregistruotos laisvos darbo vietos, klientų patogumui, yra skelbiamos ir Jaunimo darbo centre. Tad jaunuoliai dėl darbo paieškos gali kreiptis į Jaunimo darbo centrą, kur specialistas suteiks informaciją apie registruotas laisvas darbo vietas bei pretendentams keliamus reikalavimus.

Ar Užimtumo tarnyboje buvo registruota 18 metų jaunuolių iš Kėdainių rajono, norinčių įsidarbinti?

– 2019 m. birželio 3 d. duomenimis, Užimtumo tarnyboje registruotų jaunuolių iki 18 metų iš Kėdainių rajono nebuvo. Aktyvesni yra mieste gyvenantys jaunuoliai, kurie ateina į Jaunimo darbo centrą, palieka savo kontaktus, prašydami informuoti apie užregistruotus darbo pasiūlymus. Jaunuoliams iš kaimo vietovių gelbsti vyresni artimieji, giminės, kurie užsuka į Jaunimo darbo centrą ir pasidomi esamais pasiūlymais.

Ar jau turima darbo pasiūlymų mokiniams Kėdainių rajone? Kokie tai darbai? Kokiose srityse jaunuoliai įsidarbinti pageidauja dažniausiai?

– 2019 m. birželio 3 d. duomenimis, darbdaviai yra pateikę 4 darbo pasiūlymus pramonės, gamybos, žemės ūkio srityse. Pirmumą pramonėje ir gamyboje dirbančios įmonės teikia pilnamečiams jaunuoliams, tačiau galimybę planuoja suteikti ir septyniolikmečiams. Jaunesnio amžiaus moksleiviai gali dirbti žemės ūkyje. Didžioji dalis moksleivių pageidauja dirbti nekvalifikuotą darbą, tačiau dalis jų domisi kvalifikuotu darbu, kuriame galėtų panaudoti turimas kompetencijas (anglų k. žinias, kompiuterinį raštingumą).

Kokiais būdais ir kanalais mokiniams patartumėte ieškoti darbo?

– Užimtumo tarnybos Jaunimo darbo centrų darbuotojai pataria, kur ieškoti darbo pasiūlymų. Pirmiausia patariame laisvas darbo vietas stebėti Užimtumo tarnybos puslapyje, kitoje internetinėje erdvėje, tikslingai tikrinant kompanijų puslapius, paliekant gyvenimo aprašymus tiesiogiai darbdaviams, darbo paieškoms apjungiant visus artimuosius. Jaunimo darbo centrų darbuotojai pataria būti drąsiems bei aktyviems ieškant darbo.

Apskritai, ar naudinga darbdaviams įdarbinti asmenis iki 18 metų? Kodėl?

– Būtent dėl teisinių apribojimų darbo laikui, darbo pobūdžiui bei sąlygoms darbdaviai nenori įdarbinti nepilnamečių. Tačiau labai daug priklauso nuo jaunuolių motyvacijos, mokėjimo save pateikti bei išsiskirti iš kitų darbo ieškančių asmenų.

Kiek nepilnamečių Kėdainių rajone buvo įdarbinta per praėjusią vasarą?
 
– 2018 metais Kėdainių Jaunimo darbo centre savo kontaktus buvo palikę 23 jaunuoliai, apie savo įsidarbinimą informavo 10, manoma, kad įsidarbinusių buvo daugiau, tiesiog jie apie tai neinformavo Jaunimo darbo centro specialistų. Galime paminėti kelis pavydžius iš praėjusiais metais sėkmingai įsidarbinusių jaunuolių. 15 metų moksleivis visą praėjusią vasarą dirbo šiltnamio darbininku, kaip pats minėjo, uždirbtų pinigų neišleido, o taupė didesniam pirkiniui. 16 metų mergina, praėjusią vasarą dirbusi giros pardavėja, šią patirtį vertino ne tik dėl papildomų pajamų, bet ir dėl įgytos patirties bendraujant su skirtingais žmonėmis.

Šiuo metu tarp jaunimo populiarėja ir savanorystė. Kuo ji jaunam žmogui naudinga? Kaip tapti savanoriu?

– Savanorystė – įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunamas piniginis atlygis. Pagal įstatymą savonoriui numatomi reikalavimai:

Savanoriais gali būti vyresni kaip 14 metų Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje teisėtai esantys užsieniečiai.
Asmenys, jaunesni kaip 18 metų, gali dalyvauti savanoriškoje veikloje, jeigu tam neprieštarauja vaiko atstovas pagal įstatymą.

Savanoriui kvalifikacija nėra būtina, išskyrus tokį savanoriškos veiklos pobūdį, kuris reikalauja specialios kvalifikacijos pagal kitus teisės aktus arba pagal savanoriškos veiklos organizatorių reikalavimus.
Savanoriui pagal atliekamos veiklos pobūdį gali būti taikomi kiti reikalavimai, nustatyti atskiras sritis reglamentuojančiuose teisės aktuose.

Savanorystė padeda jaunuoliams:

Patobulinti gyvenimo aprašymą bei padidinti įsidarbinimo galimybes;
sužinoti, kokia specialybė jiems tinkamiausia;
padeda įgyti naujų žinių bei įgūdžių;
savanoriavimo patirtis padidina pasitikėjimą savimi, savigarbą bei pasitenkinimą gyvenimu;
užimtumo tarnybos specialistai tarpininkauja, ieškant savanoriavimo sričių, organizuoja atviro stalo diskusijas ir dialogus su potencialiomis priimančiomis organizacijomis, veda informacinius seminarus moksleiviams.

Panašios naujienos