Nors Kėdainiuose žydų bendruomenės nebėra, visgi, įdomu, sužinoti, kuo anuomet gyveno dalis miesto gyventojų. Kėdainių krašto muziejus skelbia, kad rugsėjo 29 d., per saulėlydį, prasideda viena pagrindinių žydų švenčių – Sukotas (hebr. ‏סוכות‏‎, angl. Feast of Booths).Sukot yra švenčiama savaitę laiko ir šiemet baigsis spalio 6-osios vakarą.

Kasdienybėje – tai derliaus nuėmimo pabaigos šventė, o religine, bibline prasme ji yra skirta paminėti žydų išsilaisvinimą iš Egipto vergijos ir kelionę iki Šventosios žemės.

Šios šventės metu žydai stengiasi miegoti arba bent jau valgyti ir praleisti kuo daugiau laiko sukoje – palapinėje.

Norint joje praleisti daugiau laiko atšiauresnio klimato Rytų ir Vidurio Europos regionuose, neretai žydai numatydavo specialų priestatą, skirtą Sukot šventei. Vienas toks namas su priestatu iki šiol yra išlikęs mūsų mieste.

Tai Žydų g. antru numeriu pažymėtas namas, statytas XVIII a. pab. – XIX a. pr., prie kurio matomas nedidelis medinis priestatas. Tai – suka (hebr. sukkah), vienas svarbiausių sukot (arba Palapinių) šventės atributų.

Šio namo priestato stogo dalis yra varstoma ir būtent ši konstrukcijos detalė patvirtina, jog tai ne šiaip priestatas, o suka.

Plačiau: https://bit.ly/45a9HAG

Supažindina su šventės tradicijomis

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus/Vilna Gaon Museum of Jewish History kviečia į nuotolinę edukaciją, kurioje muziejininkė edukatorė Natalja Cheifec supažindins su žydų rudens šventės – Sukoto – tradicija. https://www.facebook.com/events/251738814022973

Daugiau įdomybių apie žydų paveldo objektus Kėdainiuose rasite https://www.jewish-heritage-lithuania.org/lt/zydu-kulturos-paveldo-objektai-kedainiu-rajone/

Kėdainių krašto muziejaus inf. ir nuotr.