Lietuvoje jau ne vienerius metus organizuojamas moksleivių makaronų tiltų čempionatas neaplenkė ir Kėdainių. Penktadienį „Atžalyno“ gimnazijoje vyko rajoninis etapas, kuriame varžėsi kelios dešimtys dalyvių.

„Dėkojame visiems dalyvavusiems. Sveikinimai komandai ,,KTU spagečiai“, kurių tiltas atlaikė net 3 kilogramų 250 gramų svorį. Laimėtojai gavo kvietimą dalyvauti finaliniame šio čempionato etape“, – teigia organizatoriai.

Nors statyti tiltus iš makaronų ir plastilino, atrodytų, juokų darbas, iš tiesų tai yra tikras inžinerinis iššūkis. Mat ilgus ir plonus makaronus (spagečius) reikia taip sutvirtinti, kad tam tikrų išmatavimų tiltas atlaikytų kuo didesnę apkrovą. Tam skirtos vos 45 minutės.

Statant kuo patvaresnį tiltą reikia prisiminti ir gebėti pritaikyti fizikos dėsnius. Bet kokia medžiaga gali patirti 3 rūšių apkrovą: tempimą, gniuždymą ir lenkimą. Esant per didelei apkrovai, medžiaga lūžta. Tad moksleiviams teko gerokai pasukti galvas, kaip tiltą sukonstruoti taisyklingai, kad makaronai neperlūžtų, pakabinus ant jų svorį. Tam moksleiviai pasitelkė ir žinias, ir fantaziją.

Susidomėjimas – didžiulis

Statyti tiltus iš gan neįprastų „statybinių“ medžiagų – makaronų ir plastilino – moksleiviai mėgsta, tai įrodo čempionato dalyvių skaičius. Atrankoje Kėdainiuose, kurią organizavo TŪM socialinis partneris VILNIUS TECH ir „Atžalyno“ gimnazijos fizikos mokytojos metodininkės Giedrė Paškevičienė bei Vida Micevičienė, varžėsi maksimalus leidžiamas dalyvių skaičius – 15 komandų, kurias sudarė po kelis moksleivius.

Konstravimo metu dalyvius konsultavo vienas iš čempionato „Makaronų tiltai 2024“ organizatorių Statybos fakulteto doc. dr. Ronaldas Jakubovskis. Tilto statybai skirtas laikas prabėgo nejučia. Tuomet komandos nešė savo kūrinius, kad būtų išbandyta, kokią didžiausią apkrovą jie gali atlaikyti. Kas geriau sugalvojo, kaip sutvirtinti makaronus, tie ir laimėjo.

Panašios naujienos