Koronaviruso akivaizdoje, siekiant sustabdyti infekcijos plitimą, reikšmingi, matyt, tik eilinių susirgusių piliečių maršrutai – į prekybos centrus, sporto klubus, poliklinikas, svečius. Tuo tarpu bet koks valdžios vizitas, net į senelių globos namus, nevertas dėmesio.

Tokia išvada peršasi paanalizavus Kėdainių rajono socialinių globos įstaigų, į kurias įsisuko koronavirusas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento „Kėdainių mugei“ atsiųstus duomenis.

Delsė atsakyti?

Lapkričio 6 dieną „Kėdainių mugė“ paprašė NVSC Kauno departamento statistikos apie sergamumą ir pirminius šaltinius, nuo kurių galimai užsikrėtė mūsų rajone esančių socialinių globos įstaigų darbuotojai. Pasidomėjome – gal žinoma, nuo ko kilo protrūkiai?

Juk, stengiantis sustabdyti koronaviruso plitimą, ypač svarbu išsiaiškinti, kur lankėsi, su kuo kontaktų turėjo COVID-19 infekcijos nešiotojas. Taip pat įvertinti turėtų kontaktų riziką, kad didelės rizikos sąlytį turėję žmonės izoliuotųsi. Specialistai tai vadina epidemiologiniu tyrimu.

Informacijos nesulaukę iki lapkričio 9-osios popietės, elektroniniu paštu pasiteiravome dar kartą ir – koks sutapimas! – po trijų minučių „atskriejo“ atsakymai. Juos pateikė NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Kristina Rudžinskaitė.

Galimai kontaktavo

„Kėdainių mugė“: „Gal turite duomenų apie Kėdainių rajono Šėtos, Josvainių ir Dotnuvos socia­linės globos įstaigas: kiek iš viso jose yra asmenų, kuriems nustatytas COVID-19?“

NVSC: „Kėdainių rajono slaugos ir socialinės globos įstaigose registruoti penki ligos atvejai.“

„Kėdainių mugė“: „Kiek atskirai kiekvienoje iš jų – Josvainių, Dotnuvos ir Šėtos globos namuose, yra darbuotojų ir gyventojų, kuriems patvirtintas koronavirusas? Kada šiose įstaigose nustatyti pirmieji užsikrėtimų COVID -19 atvejai? Tai buvo gyventojai ar darbuotojai?“

NVSC: „Spalio 31 d. registruotas vienas koronaviruso ligos atvejis Kėdainių socialinės globos namuose (susirgo darbuotojas), spalio 30-ąją ir lapkričio 4-ąją patvirtinti du atvejai Josvainių socialiniame ir ugdymo centre (susirgo 2 darbuotojai), lapkričio 4 d. užfiksuoti du COVID-19 ligos atvejai Dotnuvos slaugos namuose (susirgo 2 darbuotojai).“

„Kėdainių mugė“: „Ar nustatyti pirminiai šaltiniai, nuo ko užsikrėtė šie penki darbuotojai? Ar jų užsikrėtimo aplinkybės yra žinomos?“

NVSC: „Kėdainių socialinės globos namai: nežinomas, tirtas profilaktiškai. Josvainių centras: pirmasis atvejis nežinomas, nustatytas tiriant profilaktiškai, antrasis greičiausiai užsikrėtė nuo pirmojo. Dotnuvos slaugos namai: tiesioginis kontaktas nenustatytas, galimai turėjo kontaktą su patvirtintu atveju, siejamu su savivaldybe.“

„Yra žinoma, kad 3 dienos iki pasireiškiant simptomams arba 73 valandos iki atvejo patvirtinimo laboratoriniais tyrimais žmogus gali platinti virusus ir užkrėsti kitus.“ (NVSC inf.)

„Kėdainių mugė“: „Nuo ko kilo šie protrūkiai trijose globos įstaigose?“

NVSC: „Protrūkius galime traktuoti du, nes vienas atvejis nelaikomas protrūkiu. Šiuo metu protrūkiai lokalizuoti, atvejai galėjo atsirasti dėl vėlyvos diagnostikos, darbo jaučiant simptomus.“

„Kėdainių mugė“: „Gal galite paaiškinti, kiek laiko iki teigiamo testo atsakymo asmuo galėjo užkrėsti kitus asmenis?“

NVSC: „Yra žinoma, kad 3 dienos iki pasireiškiant simptomams arba 73 valandos iki atvejo patvirtinimo laboratoriniais tyrimais žmogus gali platinti virusus ir užkrėsti kitus.“

„Kėdainių mugė“: „Kadangi, mūsų duomenimis, šiose Kėdainių slaugos įstaigose lankėsi rajono savivaldybės atstovai, norėtume gauti šių viešų asmenų maršrutus: mero, vicemero, savivaldybės administracijos direktoriaus, jiems trims teigiamas COVID-19 testas patvirtintas spalio 23 dieną, ir direktoriaus pavaduotojo, jam teigiamas testas buvo spalio 20 d.“
NVSC: „Epidemiologiškai reikšmingų maršrutų, išskyrus vykimą į darbą, nenustatyta.“

Tą pačią dieną NVSC atstovės paprašius paaiškinti, kurie maršrutai yra epidemiologiškai reikšmingi, o kurie – ne, atsakymo negavome iki šiol.

Vizitas – netikėtas

Kadangi vienas iš susirgusių Dotnuvos slaugos namų darbuotojų galimai turėjo kontaktą su patvirtintu atveju, siejamu su savivaldybe, „Kėdainių mugė“ dėl išsamesnės informacijos kreipėsi į šios įstaigos direktorę Ireną Staliorienę.

Dotnuvos slaugos namuose susirgęs darbuotojas galimai turėjo kontaktą su patvirtintu atveju, siejamu su savivaldybe. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

„Spalio 19 dieną apie 11.40 val. įstaigoje lankėsi Kėdainių rajono savivaldybės vicemeras Paulius Aukštikalnis ir socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė. Apie darbinį vizitą iš anksto nebuvau informuota. Vizito tikslas – pažiūrėti, kaip esame pasiruošę COVID-19 atvejams, tai yra karantininio kambario paruošimas, atsarginio įėjimo / išėjimo paruošimas, dokumentacijos, susijusios su koronavirusu, patikrinimas. Susitikimas truko, manau, iki 25 minučių“, – atsiųstame laiške išsamiai išdėstė įstaigos vadovė I. Staliorienė.

Apžiūrėjo patalpas

Dotnuvos slaugos namų direktorės teigimu, pagal galiojančią tvarką, atvykusieji privalo dezinfekuoti rankas, batų padus, užpildyti deklaraciją. Savivaldybės atstovai buvo aprengti apsauginėmis priemonėmis: antbačiais, pirštinėmis, veido kaukėmis, chalatais. Šios procedūros buvo atliekamos dalyvaujant slaugytojai.

„Po to su manimi vicemeras su vedėja aplankė karantininį kambarį ir pasižiūrėjo atsarginį įėjimą / išėjimą. Tada ėjome į mano kabinetą, kur administratorė atnešė dokumentų segtuvą. Tai buvo labai trumpalaikis kontaktas. Administratorė naudojo veido apsauginę kaukę ir pirštines. Aš taip pat naudojau apsauginę veido kaukę ir pirštines. Kabinete sėdėjome saugantis atstumo. Susipažinę su dokumentais, jie išvyko“, – kalbėjo I. Staliorienė.

Gyventojas – ligoninėje

Lapkričio 10 d. Dotnuvos slaugos namuose buvo patvirtinti keturi teigiami COVID-19 atvejai – trims darbuotojams ir vienam gyventojui.
„Gyventojas, tik nustačius koronavirusą, išvežtas į Kauno infekcinę ligoninę, turi šalutinių ligų. Vienas darbuotojas turėjo trumpalaikį kontaktą su svečiais“, – sakė I. Staliorienė.

Įstaigos vadovė nedetalizavo, kuris darbuotojas, turėjęs kontaktą su svečiais, susirgo.

Toks pat vizitas

Šėtos socialinio ir ugdymo centro, kuriame spalio 19 dieną taip pat lankėsi du savivaldybės atstovai, direktorė Eleonora Ramonienė patikino, kad mero pavaduotojo P. Aukštikalnio ir Socialinės paramos skyriaus vedėjos vizito tikslas – įstaigos pasiruošimas įstaigos veiklos organizavimo būtinoms sąlygoms šiuo metu. Domėtasi, ar parengti ir patvirtinti įstaigos vidaus dokumentai, užtikrinantys infekcijų kontrolės priemonių taikymą, gyventojų lankymo ir apgyvendinimo tvarkas, kiti dokumentai.

„Jie apžiūrėjo karantinines patalpas ir išėjimus, skirtus įtarus ar patvirtinus COVID–19 atvejį įstaigoje. Vizitas, kurio metu svečiai susitiko tik su manimi, truko apie 25 minutes. Globos įstaigoje šiuo metu (lapkričio 10 d. ­– aut. pastaba) niekas neserga ir kol kas nesirgo. Su svečiais niekas daugiau nekontaktavo“, – teigė E. Ramonienė.

Surengtas atidarymas

Pasak Josvainių socialinio ir ugdymo centro direktorės
Erikos Markovos, spalio 16 d. 14 val. savivaldybės vadovai ir administracijos darbuotojai – meras  V. Tamulis, vicemeras P. Aukštikalnis, Socialinės paramos skyriaus vedėja J. Blinstrubaitė, lankėsi savarankiškų gyvenimo namų priestato atidaryme.

Josvainių socialiniame ir ugdymo centre taip pat yra užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejų. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

„Atvykę savivaldybės darbuotojai pabrėžė, kad yra pasidarę COVID – 19 testą ir jų atsakymai neigiami (V. Tamulio neigiamas testo atsakymas gautas spalio 11 d., P. Aukštikalnio ir A. Kacevičiaus spalio 15 d.  – aut. pastaba). Jie atvyko į Savarankiškų gyvenimo namų  priestato atidarymą“, – sakė E. Markova.

Dalyvavo dešimt

Įstaigos vadovės tvirtinimu, šventė prasidėjo 14 val. o baigėsi po valandos – 15 val.

„Pusę valandos atidarymas vyko lauke, o pusvalandį aktų salėje vyko šventinis koncertas. Aktų salė buvo parengta laikantis visų saugumo reikalavimų. Svečiai dalyvavo šventėje. Asmeniškai nebendravo su darbuotojais ir gyventojais. Šventėje dalyvavo dešimt svečių, įskaitant ir savivaldybės vadovus, ir keletas įstaigos darbuotojų. Šventėje globos namų gyventojai nedalyvavo“, – pasakojo E. Markova.

Spalio 16-ąją Josvainių socialiniame ir ugdymo centre šventiškai atidarytas naujas priestatas. Pasak įstaigos direktorės E. Markovos (trečia iš kairės), po šventinio koncerto buvo pateiktos mini vaišės – tortas ir kava, kuriose dalyvavo meras ir socialinio skyriaus vedėja.(„Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Izoliuota atskirai

Direktorė tvirtino, jog į naują priestatą svečiai ėjo per atskirą įėjimą ir jokio kontakto su globos namų gyventojais neturėjo. Darbuotojai su svečiais taip pat asmeniškai nekontaktavo. Jie dalyvavo ir stebėjo šventinį koncertą, sėdėdami saugiu atstumu.

„Aktų salėje šventės metu buvo išlaikytas dviejų metrų atstumas. Šalyje spalio 16 d. nebuvo paskelbtas karantinas. Šiuo metu, t. y. lapkričio 12 d. , neserga nei vienas darbuotojas. Lapkričio 5 d. vienai gyventojai buvo nustatytas teigiamas COVID–19.  Dvi darbuotojos, kurios turėjo kontaktą su sergančia gyventoja, yra saviizoliacijoje 14 dienų. Gyventoja  izoliuota į atskirą patalpą“, – sakė E. Markova. Pasak jos, globos įstaigoje sudaryta darbuotojų komanda, dirbanti tik su izoliuota gyventoja.

Priminsime, kad NVSC atsiųstoje informacijoje teigiama, kad Josvainių socialiniame ir ugdymo centre spalio 30 ir lapkričio 4 dienomis registruoti 2 COVID-19 ligos atvejai darbuotojams.

Nurodė maršrutus

Šįkart neįtikėtinai operatyviai „Kėdainių mugė“ sulaukė rajono savivaldybės atsakymo apie koronavirusu susirgusių rajono vadovų maršrutus:
„Spalio 11 dieną buvo gauti mero Valentino Tamulio, o spalio 15 dieną mero pavaduotojo Pauliaus Aukštikalnio bei administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus koronaviruso atsakymų (COVID-19) PGR testai, kuriuose viruso nebuvo nustatyta. Šiuos tyrimus darėsi asmenine iniciatyva.  
Spalio 21 d. PGR testai Kėdainių PSPC Karščiavimo klinikoje atlikti merui, mero pavaduotojui ir administracijos direktoriui kartu su visais kitais asmenimis, kurie buvo priskirti didelės rizikos grupei užsikrėsti koronavirusu.  

Spalio 19 dieną mero pavaduotojas P. Aukštikalnis kartu su socialinės apsaugos skyriaus vedėja (jos COVID-19 testo atsakymai buvo neigiami spalio 15 d. ir spalio 26 d. – aut. pastaba) lankėsi Šėtoje ir Dotnuvoje socialinės globos įstaigose. Susitiko tik su įstaigų vadovais ir personalu. Vizitai truko apie 30–40 minučių. Vizito tikslas buvo įvertinti įstaigų pasirengimą, kaip būtų vykdomas epidemiologinės situacijos valdymas, jeigu įvyktų atvejis įstaigoje. Sprendimas patikrinti realią situaciją globos įstaigose buvo priimtas po spalio 13 dieną savivaldybėje įvykusio socialinių įstaigų ir savivaldybės vadovų susirinkimo, kuriame buvo dalinamasi informacija ir dar kartą priminti nurodymai, kaip elgtis atsitikus atvejui bei atsakyta į visus klausimus.

Savivaldybės vadovų 72 valandų maršrutai iki teigiamo koronaviruso testo nustatymo: Kėdainių rajono savivaldybė, Šėtos socialinis ir ugdymo centras, Dotnuvos slaugos namai, „Maxima“ prie autobusų stoties, Sekmadieninis turgus Gedimino gatvėje, Karščiavimo klinika, AB „Lifosa“, Šventybrasčio bažnyčia.“

Meras kartu su pavaduotoju 16 dieną lankėsi Josvainių socialinio  ir ugdymo centre naujo korpuso atidaryme. Su gyventojais nebendravo.
Vadovai laikėsi visų saugumo reikalavimų, visi susitikimai buvo organizuoti saugiai ir atsakingai.

Savivaldybės vadovų 72 valandų maršrutai iki teigiamo koronaviruso testo nustatymo: Kėdainių rajono savivaldybė, Šėtos socialinis ir ugdymo centras, Dotnuvos slaugos namai, „Maxima“ prie autobusų stoties, Sekmadieninis turgus Gedimino gatvėje, Karščiavimo klinika, AB „Lifosa“, Šventybrasčio bažnyčia.“

Tokia komunikacija

„Kėdainių mugei“ iš savivaldybės atstovų nepavyko gauti išsamesnės informacijos apie administracijos direktoriaus pavaduotoją G. Muzniką. Mero patarėjos ryšiams su visuomene Jorūnės Liutkienės pakartotinai buvo paklausta apie šio valdininko, kuris pirmasis iš savivaldybės vadovų gavo teigiamą atsakymą dėl COVID-19 infekcijos, maršrutus.

„Maršrutų nėra, testas darytas spalio 19 dieną Karščiavimo klinikoje,“ – parašė J. Liutkienė.

Štai ir visi „atsakymai“ apie G. Muzniko, vieno iš aukščiausio rango rajono valdininkų, maršrutus.

Pabaigai…

Ironiška, tačiau po savivaldybės atstovų patikrinimo, kaip socialinės globos įstaigos pasirengusios valdyti infekciją ir po šventiško priestato atidarymo, jose ir pasipylė pirmieji susirgimai koronavirusu. Galbūt valdžios atstovams drąsiai jaustis leido neigiami koronaviruso testo atsakymai, kuriuos jie buvo gavę likus 4-5 dienoms iki savo vizitų po įstaigas, besirūpinančias ypač pažeidžiamoms grupėms priklausančiais žmonėmis. Nors, pavyzdžiui, į Lietuvą parvykstančių gyventojų ar į ligonines guldomų pacientų prašoma turėti ne anksčiau kaip prieš 48 valandas darytus testus su neigiamais atsakymais.

O sunerimus dėl pirmojo savivaldybėje susirgusio darbuotojo, jau po vizitų į socialinės globos įstaigas, spalio 21 d. testai valdžios vyrams atlikti ne kaip eiliniams „profilaktiniams kėdainiečiams“, kurie vargo negalėdami prisiskambinti ir užsiregistruoti tyrimui mobiliajame punkte Kaune.

Valdžios atstovai, priskirti didelės rizikos grupei, tyrėsi Kėdainių PSPC Karščiavimo klinikoje, į kurią paprastai galima patekti tik jaučiant koronavirusui būdingus simptomus, karščiuojant ir turint šeimos gydytojo nukreipimą. Nors meras ir vicemeras socialiniuose tinkluose išsijuosę gyrėsi gera savijauta: vienam tik perštėjo gerklė, kitas jokių simptomų, išskyrus „nemalonumą, kad reikia izoliuotis“, nejautė.

Ir dar viena detalė. Ar nekvepia perdėtu rūpestingumu tai, kad socialinių globos įstaigų tikrinimas, kuriam dirigavo vicemeras P. Aukštikalnis, aktyviai palaikęs vieną iš kandidatų į Seimą, surengtas pačiame rinkiminės kampanijos įkarštyje – spalio 19 dieną, likus savaitei iki antrojo rinkimų turo? Tuo metu dalis senjorų globos įstaigų šalyje jau buvo tapę negęstančiais COVID-19 židiniais, o likusios nepriėmė lankytojų.

Aušra Malinauskienė, Irmina Pryvalova

Panašios naujienos