Spalio 9–15 dienomis, tikslinės policinės prevencinės priemonės „Dėmesys į kelią“, inicijuotos Europos kelių policijos tinklo ROADPOL (angl. European Roads Policing Network), metu, Lietuvos kelių policijos tarnybos ir apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pareigūnai kartu su socialinės iniciatyvos partneriu UAB „Autoaibė“ dalins vairuotojams rudenį aktualias saugumo priemones – ultragarsinius švilpukus, kurie padeda vairuotojams išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais.

Gyvūnų girdimas garso dažnio diapazonas yra platesnis nei žmonių. Paprastai žmogus girdi garso dažnius nuo 16 Hz iki 20 kHz, o daugumos laukinių gyvūnų viršutinė dažnių riba siekia net 40 kHz ir daugiau. Pavyzdžiui, galvijų girdimas diapazonas yra nuo 16 Hz iki 40 kHz. Garsai virš 20 kHz yra vadinami ultragarsu.

Būtent ultragarsą ir skleidžia apsauginiai švilpukai, jei transporto priemonė važiuoja bent minimaliu 50 km/h greičiu. Jie veikia nuo oro srauto. Skleidžiamo garso spindulys siekia net 400 metrų ir atbaido daugumą laukinių ir naminių gyvūnų nuo ketinimo perbėgti kelią.

Žmonėms toks signalas yra beveik negirdimas, nes veikia 16–20 kHz dažniais. Automobilio viduje tokio garso negirdi nei žmonės, nei keturkojai gyvūnai. Švilpukų montavimui prireiks vos kelių minučių. Ant automobilio lengvai prilipdomos mažos plokštelės, ant kurių uždedami švilpukai.

Šį rudenį akcija išsiplėtė ir vyksta jau 15 miestų – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Gargžduose, Kretingoje, Nidoje, Palangoje, Plungėje ir Šilutėje.

Prevencinės akcijos tikslas – skatinti vairuotojų sąmoningumą laikytis Kelių eismo taisyklių, siekti mažinti eismo įvykių – transporto priemonių susidūrimų su gyvūnais – kiekį ir galimus jų sunkius padarinius, kurti saugią aplinką eismo dalyviams, kartu – palankią gerovę gyvūnams. Priemonės metu pareigūnai taip pat stebės vairuotojų pavojingą ir chuliganišką vairavimą, manevravimą, lenkimą, kur tai draudžiama daryti, važiavimą per sankryžas bei šviesoforo signalų paisymą.

Policijos pareigūnai primena, kad Kelių eismo taisyklių reikia laikytis visada: pasirinkti saugų greitį ir būti budriam, ypač važiuojant miškingose, neaptvertose kelio atkarpose. Būtinai reikia stebėti kelio ženklus. Atkreipkite dėmesį į kelio ženklą „Laukiniai gyvūnai“. Ten, kur jis – didesnė tikimybė, kad kelyje pasitaikys briedis, elnias, stirna ar net šernas.

Eismo įvykiai, į kuriuos patenka vairuotojai, susidūrę su laukiniais gyvūnais, ne retas atvejis Lietuvos keliuose. Dažniausiai apgadinamos transporto priemonės, tačiau nukenčia ir žmonės, žūsta gyvūnai. Tokių eismo įvykių statistika ūgteli ne tik pavasarį (gegužės mėnesį), bet ir rudenį, ypač – spalį, lapkritį, o žiemą – gruodį. Pernai per šiuos tris metų mėnesius įvyko 1 600 susidūrimų su gyvūnais.

Šaltinis ir nuotr.: Lietuvos kelių policijos tarnyba

Panašios naujienos