Tuo tarpu, kai kitos šalies savivaldybės viešai kvietė savo gyventojus atvirai registracijai skiepytis „AstraZeneca“ vakcina, kad būtų paskiepyta kuo daugiau žmonių, Kėdainių rajono savivaldybė balandžio 3 dieną, Velykų išvakarėse, patyliukais paskiepijo dalį administracijos darbuotojų.

Kėdainių rajone nuo koronaviruso paskiepyta tik apie pusė 80 ir daugiau metų turinčių senolių, daug mažiau nei pusė abiturientų. Tačiau dar balandžio 3 dieną, prieš pat Velykas, kartu su 123 rajono abiturientais nuo koronaviruso pasiskiepijo ir 57 Kėdainių rajono savivaldybės administracijos darbuotojai.

Paprastai apie vakcinuojamus asmenis savo internetinėje svetainėje ir feisbuko paskyroje išsamiai pranešanti ir sėkmingu vakcinacijos procesu besidžiaugianti savivaldybė šio fakto iki šiol taip ir nepaskelbė. Kukli informacija pasirodė tik Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (kuris yra Vakcinacijos centras mūsų rajone) internetiniame puslapyje.

Laisvas vakcinas pasiūlė savivaldybei

 „Kėdainių mugei“ pasidomėjus, kokiai prioritetinei grupei priklauso balandžio 3 d. nuo COVID-19 paskiepyti savivaldybės administracijos darbuotojai bei ar tarp jų yra vadovaujančias pareigas einančių asmenų, Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis į balandžio 13 dieną išsiųstus klausimus neatsakė. Kitą dieną adresavus klausimus mero patarėjai Jorūnei Liutkienei, gautas lakoniškas atsakymas:

„Skiepijimų centras, vadovaudamasis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu bei nurodymais, tik atsisakius skiepytis prioritetinių grupių asmenims „AstraZeneca“ vakcinomis ir tik savaitės pabaigoje likus vakcinų kvietė skiepytis darbuotojus iš įstaigų, abiturientus bei kitus asmenis be vakcinos pasirinkimo teisės, kurie priklauso žemesniam prioritetui pagal iš anksto pateiktus rezervinius sąrašus. Prioritete gyvybiškai svarbių grupių sąrašas sudarytas vadovaujantis LRV 2012 metų gegužės 29 dienos nutarimo Nr.  631 redakcijomis ir  LR  SAM 2020-12-23 įsakymu Nr. V-3006.“

„Gyvybiškai“ svarbios funkcijos – nuotoliu

Galima spręsti, kad neįvardinta įstaiga, kurios darbuotojai buvo pakviesti skiepytis, buvo Kėdainių rajono savivaldybės administracija. Remiantis mero patarėjos nurodytais teisės aktais, paskiepyti valdininkai turėtų priklausyti gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas vykdančių ir tiesiogiai su kitais žmonėmis kontaktuojančių darbuotojų prioritetinei grupei, kuri SAM patvirtintame vakcinacijos plane yra priešpaskutinė – po senjorų, švietimo darbuotojų, onkologinių ligonių ir t.t.

Vis tik į šią grupę, vykdančią gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas, nepatenka darbuotojai, atliekantys funkcijas bendrosiose veiklos srityse: tokiose kaip veiklos planavimas, finansų valdymas, informacinių technologijų valdymas, personalo valdymas, viešieji pirkimai, teisė, dokumentų valdymas, turto valdymas, viešieji ryšiai, tarptautiniai ryšiai, vidaus auditas, korupcijos prevencija.

Tad ir prioriteto skiepytis, pagal savivaldybės atsakyme nurodytą grupę, balandžio 3-ąją bendrąsias funkcijas atliekantys darbuotojai nebūtų turėję.

Be to, abejonių kyla ir dėl tiesioginio kontaktinio darbo, bent jau iki šiol. Ant Kėdainių rajono savivaldybės administracijos pastato durų kabo skelbimas, kuriame aiškiai nurodyta: „Gyventojų aptarnavimas Kėdainių rajono savivaldybėje prioriteto tvarka vykdomas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai prašymų ar klausimų išspręsti telefonu arba elektroniniu paštu neįmanoma.“

Skiepytis ėjo, kas norėjo

Mero patarėjos paprašius patikslinti, ar iš balandžio 3 dieną paskiepytų 57 darbuotojų kiekvienas atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas bei ar jie dirba kontaktiniu būdu, gautas atsakymas: „Buvo pakviesti visi skiepytis su „AtsraZeneca“, kas apsisprendė ir norėjo, ėjo skiepytis – neskirstėme žmonių.“

Pareigybių neatskleidžia

Keletą kartų paprašius patvirtinti, ar tarp balandžio 3 dieną paskiepytų darbuotojų buvo vicemeras, administracijos direktoriaus pavaduotojai, mero patarėjai viešiesiems ryšiams, savivaldybės gydytoja, skyrių vedėjai, patvirtinimo nesulaukta. Buvome informuoti, kad aiškiau atsakyti mero patarėja nebegali ir daugiau nieko nepridursianti.

Susirūpino senjorais

Į balandžio 15 dieną el. paštu pateiktus tokius pačius klausimus kol kas neatsakė ir Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras – šiuo metu esantis ir vakcinacijos centru mūsų rajone.

Taip pat iš savivaldybės nepavyko sužinoti ir to, kiek procentų prioritetinių grupių senjorų jau paskiepyta rajone bei ar išnaudotos visos galimybės, siekiant pakviesti prioritetinių grupių asmenis skiepytis. Tačiau balandžio 15 dieną savivaldybės ir Kėdainių PSPC internetinėse svetainėse pasirodė kvietimas vyresniems nei 65 m. žmonėms, nesulaukusiems kvietimo skiepytis, skambinti specialiai jiems įsteigta atskira telefono linija į Vakcinacijos centrą ir užsiregistruoti.

Viskas dėl „AstraZenecos“?

Kaip balandžio 14 d. Kėdainių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos ir Švietimo ir kultūros komitetų jungtiniame posėdyje teigė Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė, rajone nuo koronaviruso paskiepyta tik apie 50 proc. vyresnių nei 80 metų amžiaus senolių ir mažiau nei pusė abiturientų. „Paskiepyti visi, kurie sutiko skiepytis „AstraZeneca“ vakcina“, – nuotoliniu būdu vykusio posėdžio metu komiteto nariams sakė Kėdainių PSPC vadovė.

„Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija yra tokia – jeigu yra laisvos „AstraZenecos“ vakcinos, o jos atsisako, siūlome žemesnėms prioritetinėms grupėms. Bet vakcinos visos yra geros“, – tame pačiame posėdyje sakė savivaldybės administracijos gydytoja Ramunė Kabošienė.

Statistikos departamento duomenimis, iki balandžio 18 dienos pirmąja vakcinos doze yra paskiepyta apie 21 proc. rajono gyventojų. Abi vakcinos dozes jau gavo apie 7 proc. gyventojų. Didžioji dalis pirma vakcinos doze paskiepytų asmenų yra 70–79 metų amžiaus.

Reikėjo daugiau viešumo

LR Seimo narys Tomas Bičiūnas sakė esąs nemaloniai nustebintas tokios informacijos. „Žinant, kad Kėdainių rajone paskiepyta nedaug vyresnio amžiaus senjorų, apie 40–50 procentų, toks poelgis yra netinkamas. Savivaldybės vadovybei pirmiausia reikėjo visais įmanomais informaciniais kanalais ir priemonėmis skelbti apie galimybę pasiskiepyti, kad atvyktų pažeidžiamiausi mūsų rajono gyventojai. Juk yra žmonių, kurie, nors ir nepatenka į prioritetų sąrašo aukščiausias vietas, tačiau yra pažeidžiami, ir tikrai laukia galimybės pasiskiepyti. Tuo tarpu šiuo atveju, balandžio 3 dieną, pasiskiepijo kabinetuose arba nuotoliniu būdu dirbantys valdininkai, o jeigu jie dar ir tiesiogiai nekontaktuojantys su lankytojais, klientais, tai tiesiog neteisinga iš žmogiškosios ir moralinės pusės.

Kitas dalykas, sklando informacija, kad ne visi žmonės nori skiepytis būtent „AstraZenecos“ vakcina. Tokiu atveju, žmogui atsisakius skiepytis, savivaldybės gali siūlyti vakciną žemiau prioritetiniame sąraše esančioms grupėms“, – sakė kėdainiečių išrinktas atstovas Seime T. Bičiūnas.

(Algimanto Barzdžiaus ir „Kėdainių mugės“ nuotr.)