Remonto darbai kiekvienuose namuose atsieina brangiai, o jei tai didžiulė, aukšta bažnyčia – išlaidos dar didesnės. Šėtos Švč. Trejybės bažnyčios bendruomenė susidūrė su rimtu iššūkiu. Reikia remontuoti bokšto smailėje esančias konstrukcijas. Tai kainuos 21 tūkst. eurų. Parapija tokių pinigų neturi, tad prašo visuomenės pagalbos.

„Šiuo metu vyksta didžiausi per pastaruosius 50 metų Šėtos bažnyčios remonto darbai. Kai audra išplėšė bažnyčios bokšto smailės liuką, jį remontuojant buvo rasta, kad vertikalus statramstis, į kurį įstatytas metalinis kryžius, visiškai supuvęs. Aplinkinės palaikomosios konstrukcijos taip pat supuvusios, kai kur net visai atitrūkusios nuo laikančių vertikalių sijų. Teko nedelsiant pradėti remontą“, – teigė bažnyčios klebonas Robertas Gedvydas Skrinskas.

Netrukus darbai persikels į išorę

Sudėtingus darbus ėmėsi vykdyti Sauliaus Viliaus individuali įmonė „Alpinistiniai statybos darbai“.

„Apžiūrėję objektą, pamatėme, kad situacija yra pavojinga. Kryžių laikantis statramstis yra tokios būklės, kad galima trupinti rankomis. Taip atsitiko todėl, kad prieš kelerius metus pakrypusį kryžių atitiesinti ėmęsi meistrai darbą atliko labai nemokšiškai.

Parapijiečiai su kunigu R. G. Skrinsku priešakyje suskubo ieškoti galimybių atstatyti šį Šėtos istorijai svarbų paminklą.

Užkalė porą kuolų, pripurškė makroflekso, apvyniojo viela ir tokiu būdu padarė tarsi piltuvą, į kurį subėga ne tik lietaus vanduo, bet ir nuo rūko susidaranti drėgmė, kuri ir supūdė statramstį. Savo akimis pamatėme, kaip nuo jo vanduo laša žemyn ant prilaikančių konstrukcijų, jos taip pat pūva ir nuo kondensato, susidarančio dėl temperatūrų skirtumo.

Kai prieš kelerius metus reikėjo ištiesinti ant bokšto smailės įtaisytą pakrypusį kryžių, jį tebuvo galima pasiekti tik specialiu kranu, kurio strėlės ilgis – 52 metrai.

Pirmiausia, ką padarėme, tai susitvarkėme bokšto vidų, ten buvo palikta daug visokių nereikalingų daiktų, kurie galėjo kam nors ant galvos užkristi, po to pakeitėme lipynes, suremontavome aikšteles, kad galėtume ramiai laipioti. Netrukus darbai persikels į išorę“, – apie Šėtos bažnyčioje pradėtus darbus pasakojo įmonės „Alpinistiniai statybos darbai“ vadovas.

Prireiks alpinizmo įgūdžių

Šiaulietis Saulius Vilius neslėpė, kad, atliekant darbus bokšto išorėje, teks pasitelkti turimus alpinizmo įgūdžius, kuriuos jis ir jo komanda įgijo kopdami į kalnus.

„Esu antras žmogus Lietuvoje, įkopęs į aukščiausią pasaulio viršukalnę – Everestą. Ir mano darbuotojai turi alpinistinės patirties, todėl, nors ir turime kėlimo įrangą, manau, jos neprireiks. Išlipę per bokšto langus, viršutinėje dalyje planuojame susimontuoti pastolius, įrengti išlipimo aikštelę, tada, atkėlę skardas, galėsime demontuoti kryžių ir keisti jį laikiusias medines konstrukcijas.

Ar ir daugiau kažkas yra supuvę, pamatysime tik atidengę skardas. Beje, esame suplanavę sutvirtinti visas bokšto skardas, nes nemažai jų kleba, užtaisyti plyšius, kad audros neplėšytų skardos lakštų. Darbai Šėtos bažnyčioje gali užtrukti ilgiau nei mėnesį“, – pasakojo jau ne vieną bažnyčią Lietuvoje su komanda remontavęs S. Vilius.

Darbams atlikti trūksta lėšų

Iš pradžių skaičiuota, kad Šėtos bažnyčios bokšto smailės konstrukcijų keitimo darbai atsieis daugiau nei 25 000 eurų, bet rangovai šią sumą sumažino iki 21 000 eurų. Tačiau net ir tokią sumą nedidelei parapijai sunku surinkti, ir nors vietiniai žmonės aukoja kiek galėdami, lėšų labai trūksta, tad prašoma visuomenės pagalbos.

Kelerius metus vidun besismelkusi drėgmė visiškai supūdė kryžių laikančias medines atramas. Jei jos kristų, tai pakenktų bokšto smailei.

Kunigas R. G. Skrinskas sakė, kad būtų labai dėkingas, jei atsilieptų verslininkai ar kokia arčiau Šėtos esanti lentpjūvė, galinti padėti, nes ir pačioje bažnyčioje yra supuvusių lentų. Galbūt ir iš gyventojų galėtų kas nors paaukoti.

Galima prisidėti ir kitais būdais, pavyzdžiui, pasidalinti šia žinute savo socialiniuose tinkluose, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šėtiškius užklupusią bėdą ir atsilieptų į kvietimą paaukoti šiai Dievo šventovei. Taip pat galima paskirti 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio ir taip prisidėti prie vykdomų darbų, kurių ne vieną šimtmetį skaičiuojančioje Šėtos bažnyčioje atsiranda nuolat.

Buvo ir kitų bėdų

2021-ieji metai Šėtos bažnyčiai pateikė ir daug kitokių iššūkių. Kai kuriuos jų geros valios žmonių – aukotojų ir ištikimų pagalbininkų – dėka pavyko įveikti. Atnaujinta dalis supuvusių grindų Krikšto koplyčioje, suremontuoti bei išvalyti lietaus vandens surinkimo latakai ir santakos, pakeista dalis elektros instaliacijos, baigti kelerius metus užtrukę zakristijos langų gamybos ir pakeitimo darbai.

„Apžiūrėję objektą, pamatėme, kad situacija yra pavojinga. Kryžių laikantis statramstis yra tokios būklės, kad galima trupinti rankomis“, – S. Vilius.

Balandžio mėnesį, po audros, nugriuvo priekyje bažnyčios daugiau nei prieš 30 metų atstatytas ir pašventintas Pavasarininkų kryžius. Parapijiečiai su kunigu R. G. Skrinsku priešakyje suskubo ieškoti galimybių atstatyti šį Šėtos istorijai svarbų paminklą.

Surinkus reikiamą pinigų sumą ir suradus meistrus, darbai jau vyksta. Dedama daug pastangų ir tikimasi, kad kryžių pavyks atstatyti iki Vasario 16-osios, nes būtent tai datai 1928-ais metais ir buvo pirmą kartą pastatytas Pavasarininkų kryžius, kuris sovietų okupacijos metu buvo nugriautas.

Rūdijanti stogo skarda – dar viena Šėtos bažnyčios bėda. Reikia dangą keisti arba atnaujinti esamą, ją nuvalant ir nudažant. Tam reikėtų keliasdešimties tūkstančių eurų. (Šėtos parapijos nuotraukos)

Darbai nesibaigia

Prieš daugiau nei 200 metų statyta Šėtos bažnyčia turi ir daugiau bėdų. Pakėlus droną, paaiškėjo, kad bažnyčios stogo danga jau yra prastos būklės.

„Ant stogo, ypač šiaurinėje pusėje, auga kerpės, kurios sulaiko drėgmę, o tai sukelia metalo eroziją, skarda rūdija, atsiranda skylučių. Stogas senas, reikės spręsti, ar čia keisti visą dangą, ar dar bandyti valyti ir dažyti esamą skardą. Aukštalipiai preliminariai paskaičiavo, kad atnaujinimo darbai kainuotų apie 30 000 eurų.

Mūsų miestelis mažas, tokia suma mums yra labai didelė, bet kažką vis tiek reikės daryti, nebus kitos išeities, juolab, kad, kai pakyla vėjas, pietrytinėje pusėje kažkas garsiai baladojasi. Ką tik rangovai man pranešė nustatę, kad šį triukšmą kelia atitrūkusi stogo skarda. Ją būtina pritvirtinti. Kiek visa tai kainuos ir koks skardos plotas yra atitrūkęs, dar nežinia. Baiminamės, kad, papūtus stipriam vėjui, mūsų neištiktų Vilniaus katedros, Kamajų, Obelių ar Žeimių bažnyčių likimas. Specialistų vertinimu, situacija yra pavojinga“, – užgriuvusiais rūpesčiais dalijosi Šėtos klebonas R. G. Skrinskas, neprarandantis tikėjimo, kad ir šią bėdą su Dievo bei žmonių pagalba pavyks įveikti.


Aukoti bažnyčios remontui galima pavedimu:
ŠĖTOS ŠVČ. TREJYBĖS PARAPIJA
Adresas: Ramygalos g. 2 A, Šėta, LT-58127 Kėdainių r.
Juridinio asmens kodas 291248420
Atsiskaitomoji sąskaita Swedbank: LT54 7300 0101 4683 9527
Banko kodas 73000