Šeštadienį įvyko istorinis elektros sistemos bandymas: buvo testuojama, ar Lietuva pajėgi užsitikrinti tiekimą be Rusijos kontrolės

0

Šeštadienį, balandžio 22 d., Lietuvoje įvyko šalies elektros sistemos izoliuoto darbo bandymas – pirmąkart elektros sistema buvo pilnai atjungta nuo Rusijoje valdomo tinklo ir veikė savarankiškai.

„Lietuvos elektros sistemos balansą ir dažnį pirmą kartą nepriklausomos šalies istorijoje valdė tik „Litgrid“ dispečeriai“, – šią savaitę pranešė už sklandžią bandymo eigą atsakingas elektros perdavimo tinklų operatorius „Litgrid“.Operatoriaus teigimu, šis bandymas yra vienas svarbiausių pasiruošimo sinchronizacijai etapų.

Jo metu, 11–21 val., nuo šalies elektros sistemos buvo atjungtos visos elektros linijų jungtys su Latvija, Baltarusija ir Kaliningrado sritimi.

Lietuva veikė „energetinės salos režimu“ – elektra vartotojams buvo tiekiama tik iš Lietuvos elektrinių, taip pat jungtimis su Švedija ir Lenkija.

„Bandymu siekiama, kad Lietuva liktų viena sistemoje, o ne susijungusi su kitais, ir pasižiūrėti kaip mūsų sistema viena tvarkosi su iššūkiais, su elektros gamyba ir su vartojimu – kaip subalansuojame, kaip palaikome tinklo parametrus ir kitus dalykus“, – interviu Eltai kovo mėnesį testo reikšmę komentavo „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

„Jei šalis sugeba dirbti izoliuotame režime, tai jau tikrai tada ji įrodo, kad neizoliuota juo labiau gali dirbti. Toks ir yra tikslas visų šių izoliuotų testų – įsitikinti ir patiems, ir patiems parodyti bei testo metu surasti silpnąsias vietas: gal kas nors ir neveikia. Tada – susitvarkyti“, – prieš bandymą teigė „Ligrid“ vadovas.

Anot jo, vartotojai bandymo nepajaus, nes iki jo pradžios užtikrintas reikiamas elektros tiekimas.

„Testas praeis ir jie nepajus nei kada jis prasidėjo, nei kada pasibaigė. Gyventojams tikrai nereikia ruoštis, nieko nerimauti“, – akcentavo R. Masiulis.

„Litgrid“ tikina bandymą suderinusi su Latvijos, Estijos ir Rusijos sistemų operatoriais. Jam pasibaigus Lietuvos tinklai bus vėl prijungti prie bendros Baltijos šalių, Rusijos ir Baltarusijos sistemos.

Vyko be Latvijos ir Estijos

Iki sinchronizacijos su Vakarų Europa visos trys šalys turi atlikti bendrą izoliuoto darbo bandymą, „Litgrid“ teigimu – „sudaryti vieną „salą“. Vis tik Latvija ir Estija šįkart neprisijungė prie iniciatyvos išbandyti elektros sistemos galimybes dirbti be Rusijos. R. Masiulio aiškinimu, jos „neparodė noro tą daryti kartu“.

Lietuva su Baltijos šalimis nėra sutarusi dėl sinchronizacijos spartinimo. Oficialiai, tapti Vakarų Europos elektros tinklų sistemos dalimi planuojama 2025 m. pabaigoje. Lietuva nori procesą paankstinti ir nuo BRELL žiedo atsijungti jau 2024 m. pirmoje pusėje.

R. Masiulis yra pažymėjęs, jog techninių priežasčių greitesnei sinchronizacijai nėra – latviams ir estams tiesiog trūksta politinės valios.

Tikimasi, jog sėkmingas izoliuoto darbo bandymas būtų naujas svarus argumentas įtikinti Baltijos kaimynes prie Europos prisijungti greičiau.

Lietuvos ambicija – rugpjūtį pranešti apie pasitraukimą iš BRELL sutarties

Baltijos šalys, kartu su Baltarusija ir Rusija priklauso vadinamajam BRELL žiedui (IPS/UPS sistemai), kurios elektros dažnis reguliuojamas Rusijoje. BRELL sutartis reglamentuoja šalių elektros sistemų darbą bendrame tinkle.

Norint įgyvendinti sinchronizaciją 2024 m., šį rugpjūtį Baltijos šalys turi sutarti BRELL sutarties nebepratęsti. Jei valstybės per likusį laiką nepraneš apie ketinimus pasitraukti, sutartis bus pratęsta dar metams automatiškai.

Rugpjūtis – galutinis terminas, nes apie pasitraukimą būtina pranešti likus bent pusmečiui iki sutarties galiojimo pabaigos – kitų metų vasario. Kitu atveju, sinchronizacija galėtų įvykti 2025 m. – kaip sutarta su Europos Sąjunga.

Praėjusią savaitę D. Kreivys LRT televizijai sakė, kad, yra tik „vienas langas“ sinchronizuotis anksčiau – apie pasitraukimą iš BRELL pranešus rugpjūčio 8 d. Ministras vylėsi, kad bendras visų trijų šalių sprendimas nepratęsti BRELL susitarimo vasarą bus priimtas.„Jeigu bus studijų rezultatai pozityvūs, tai tokia tikimybė yra“, – yra minėjęs jis.

Savo ruožtu Latvijos ministras viešėdamas Lietuvoje kol kas paminėjo tik tiek, kad Baltijos šalių sinchronizacijos bus siekiama iki 2025 metų.

Izoliuoto darbo bandymas buvo planuotas pernai rudenį

Visos šalies elektros sistemos izoliuoto darbo bandymas turėjo įvykti dar praėjusių metų rugsėjį, tačiau buvo atidėtas. „Litgrid“ tokį sprendimą tuomet motyvavo įtempta situacija elektros rinkoje – norėta užtikrinti maksimalius elektros jungčių pralaidumus su kitomis šalimis.

Ruošdamasi sinchronizacijai „Litgrid“ jau yra atlikusi du elektros sistemos bandymus. 2020 m. pirmąkart izoliuoto darbo testas atliktas su dalimi sistemos, o po metų „Litgrid“ kartu su Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatore PSE atliko avarinės pagalbos su Lenkijos elektros sistema bandymą per išplėstą „LitPol Link“ jungtį.„LitPol Link“ svarbi tuo, kad per ją bus vykdoma Baltijos šalių sinchronizacija.

Šaltinis: ELTA

EPSO nuotr.