Nuo birželio pabaigos, kai baigėsi karantinas, po truputį įsibėgėja Daiktų banko, įkurto Kėdainių moterų krizių centro, veikla. Čia vėl laukiami ir tie, kurie nori pasidalinti gerais, bet nereikalingais daiktais ir apranga, ir tie, kurie viso to labai stokoja.

Persikėlė žemiau


Pasak Kėdainių moterų krizių centro vadovės Ritos Stakniūnienės, po tris mėnesius trukusio karantino Kėdainių specialiosios mokyklos patalpose veikiantis Daiktų bankas vėl atviras lankytojams.

„Gera žinia, kad Daiktų bankas, veikiantis trejus metus, iš trečiojo pastato aukšto persikėlė į pirmąjį, todėl dabar daug patogiau visiems – ir atvežantiems daiktus, ir norintiems juos pasiimti. Tiesa, vis dar primename žmonėms, kad neteikiame iškraustymo paslaugų, nes pastebėjome tendeciją, jog neretai į Daiktų banką skambinantieji mūsų prašo atvažiuoti ir išsigabenti jiems nebereikalingus daiktus. Mes tokių paslaugų neteikiame. Jeigu turite gerų, bet nebereikalingų daiktų: baldų, buitinės technikos, indų, drabužių, avalynės, knygų, atvežkite patys ir mes mielai visa tai išdalinsime stokojantiems“, – sakė R. Stakniūnienė.

Išsprendė du dalykus

Specialiosios mokyklos patalpų pirmajame aukšte esantis Daiktų bankas buvo pirmoji tokio pobūdžio daiktų priėmimo-dalinimo stotelė Lietuvoje. Kėdainių moterų krizių centras ją įkūrė 2017 metais.

Anot R. Stakniūnienės, Daiktų banko idėja kilo daug dirbant su sunkiai besiverčiančiomis šeimomis, vienišomis mamomis ar tėčiais, buvusiais vaikų globos namų auklėtiniais.

„Mes, Moterų krizių centro darbuotojos ir savanorės, bendraudamos su aplinkiniais pastebėjome, kad žmonėms trūksta daugelio dalykų – nuo avalynės ir drabužių iki baldų. Tuo tarpu kiti turi jų perteklių. Tad aptarėme du dalykus – dalinimąsi ir vartotojiškumo mažinimo aspektą. Jeigu daiktas dar yra geras, kam jį išmesti, tegul jį naudoja kitas, kuriam jo tikrai reikia“, – kalbėjo R. Stakniūnienė.

Idėja pasiteisino

Šiandien Daiktų bankas yra vienas iš pasiteisinusių ir sėkmingai gyvuojančių tokios veiklos pavyzdžių. Tai rodo nenutrūkstantis lankytojų srautas. Kai kurios kėdainiečių šeimos kaskart keičiantis sezonams peržiūri namuose esančius daiktus, drabužius, avalynę ir dalį, kurie nebereikalingi, bet geros kokybės, atveža į Daiktų banką. Tuo tarpu kiti čia užsuka, kad namo parsineštų tai, ko šiuo metu jiems labiausiai reikia.

„Labai paklausios yra vaikų auginimo prekės, vežimėliai, nešyklės, automobilinės kėdutės. Vis dar trūksta indų, baldų, buitinės technikos, namų tekstilės“, – vardijo R. Stakniūnienė.

Ne piniguose laimė

Moterų krizių centro vadovė negailėjo gerų žodžių savanorei Giedrei Sutkienei, kuriai kartais noriai talkina ir jos mama. Vienerius metus Daiktų banke savanoriaujanti moteris tikino, kad namuose trūko veiklos, todėl ir nusprendė užsiimti savanoryste.

„Namuose auginame du mokyklinio amžiaus vaikus, kurie išeina į mokyklą, todėl likdavo nemažai laisvo laiko. Mąsčiau ką prasmingo galiu nuveikti, nes norėjau būti naudinga, o ne beprasmiškai trintis namuose. Ieškojau širdžiai artimos veiklos, nes juk ne visada piniguose laimė. Čia savanoriaudama galiu realizuoti save, o ne „užgesti“ sėdėdama namuose“, – kalbėjo G. Sutkienė.

Pasak savanorės, dabar ji patenkinta, nes lankytojų čia netrūksta. Žmonės ieško įvairiausių daiktų, pasakoja savo istorijas, prašo patarimų ar pagalbos.

„Būna, kad atėjusi į darbą randu jau laukiančius. Tikrai jaučiuosi naudinga“, – pabrėžė G. Sutkienė.