„Žmogui labai svarbu suvokti, kad jokia stebuklinga dieta neišvaduos nuo negalavimų ar ligų. Tik sąmoningi kiekvienos dienos pasirinkimai pagerins gyvenimo kokybę ilgalaikėje perspektyvoje“, – taip teigia visuomenės sveikatos specialistė Agnė Venckutė, konsultuojanti kėdainiečius gyvensenos klausimais.

Gyvensenos konsultacijas rajono gyventojams rengia Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Plačiau šią naują paslaugą pristato Kėdainių VSB visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, A. Venckutė.

– Kiek svarbus yra žmogaus gyvensenos ir sveikatos ryšys?

– Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, lėtinės ligos – širdies ir kraujagyslių, II tipo cukrinis diabetas, onkologiniai susirgimai, plaučių ligos – yra pagrindinės mirtingumo priežastys Europoje, taip pat ir Lietuvoje. Labiausiai neramina, kad sergančiųjų šiomis ligomis amžius jaunėja. Blogėjantys gyventojų sveikatos rodikliai rodo, kad gyvename neteisingai ir reikia tam tikrus įpročius keisti jau dabar.

Moksliniai tyrimai rodo, jog net apie 80 proc. ankstyvos mirties atvejų nuo šių ligų būtų galima išvengti pakeitus gyvenseną. Todėl gyvensenos keitimas yra aktualus mums visiems. Žmogui labai svarbu suvokti, kad jokia stebuklinga dieta neišvaduos nuo negalavimų ar ligų. Tik sąmoningi kiekvienos dienos pasirinkimai pagerins gyvenimo kokybę ilgalaikėje perspektyvoje.

Esate visuomenės sveikatos specialistė, taip pat Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuojate Gyvensenos mediciną. Kuo gali padėti žmogui ši nauja medicinos šaka?

– Konsultuodama remiuosi gyvensenos medicinos praktika – tai nauja įrodymais pagrįstos medicinos šaka, kurioje gyvensenos keitimas (mityba, fizinis aktyvumas, streso valdymas, socialinė parama, aplinkos kontrolė) naudojamas siekiant išvengti, gydyti ir išgydyti lėtines ligas, veikiant jų priežastis.

Žiniasklaidoje, televizijoje, socialiniuose tinkluose galime rasti įvairiausios informacijos, kaip reikia sveikai maitintis, sportuoti, bet tai nėra individualu, tad natūralu, kad informacijos gausoje pasimetame, kuo tikėti ir kuo – ne. Gyvensenos medicina remiasi tik moksliniais įrodymais pagrįsta praktika, todėl rezultatai – maloniai stebinantys ir užtikrinti.

Šias žinias taikote gyvensenos konsultacijose, kokia tai paslauga ir kas gali kreiptis?

– Konsultacijos vyksta kiekvieną trečiadienį Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure. Kreiptis gali įvairaus amžiaus žmonės, turintys klausimų mitybos, fizinio aktyvumo temomis, patiriantys miego sutrikimus ar stresą. Konsultacijų tikslas – padėti žmogui užsibrėžti ir įgyvendinti tikslus, sumažinti riziką susirgti, sustabdyti ligą arba net visiškai pasveikti. Taip pat siekiama, kad žmonės suprastų gyvensenos ypatumų sąsajas su sveikata ir savijauta, imtųsi gyvensenos pokyčių ir juos palaikytų, remdamiesi moksliniais įrodymais pagrįstomis žiniomis. Dar vienas konsultacijų tikslas – kad žmonės išmoktų praktinių sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, streso valdymo įgūdžių. Žinoma, konsultuodami atsižvelgsime į ligas bei vartojamus vaistus, o esant reikalui nukreipsime pas specialistus.

A. Venckutė į gyvensenos konsultacijas kviečia kreiptis įvairaus amžiaus žmones, turinčius klausimų dėl mitybos, fizinio aktyvumo, patiriamo streso ar miego sutrikimų.

Tad jeigu žmogus kreipsis konsultacijos dėl mitybos ar fizinio aktyvumo, kas jo laukia?

– Konsultacijoje dėl mitybos išsiaiškiname pagrindines problemas, tuomet paruošiamos rekomendacijos, nuo ko pradėti ir ką reikėtų keisti. Esant poreikiui sudaromas mitybos planas. Jeigu žmogus kreipiasi dėl fizinio aktyvumo, taip pat paruošiamos rekomendacijos, koks judėjimo būdas būtų tinkamas, kaip jį reikėtų didinti, atsižvelgiant į esamą būklę. Rekomenduojamos Visuomenės sveikatos biuro organizuojamos nemokamos mankštos.

Stresas – į šiuolaikinio gyvenimo kasdienybę įaugęs žodis, ką patariate dėl jo besikreipiantiems kėdainiečiams?

– Iš tiesų patiriamas stresas šiomis dienomis – viena aktualiausių temų ir dažnai girdimas klausimas konsultacijose. Žinome ir tai, kad stresas – viena iš pagrindinių priežasčių lėtinėmis ligomis susirgti. Yra daug efektingų būdų, kaip valdyti patiriamą stresą. Atsižvelgdama į žmogų, stengiuosi pritaikyti efektyviausią būdą, kuris gali padėti. Stresas, be abejonės, susijęs su miegu ir jo kokybe. Miego sutrikimams išsiaiškinti žmogui duodame pildyti miego dienoraštį, aiškinamės galimas priežastis, dėl ko gali atsirasti miego sutrikimų. Esant lengviems miego sutrikimams paruošiame specialias miego rekomendacijas, jei miego sutrikimai yra rimtesni ir gyvensenos keitimas nepadeda pagerinti miego kokybės, nukreipiame pas tos srities specialistus.

Į gyvensenos konsultacijas galite registruotis skambindami į Visuomenės sveikatos biurą telefonu 8 (347) 57186, mob. 8 685 77209 arba el. paštu: kedainiai.biuras@yahoo.com.