Praėjusį penktadienį buvo minimas 22-asis Kėdainių krašto muziejaus Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos gimtadienis. Muziejuje buvo rodomi video filmai apie Janiną Monkutę-Marks, jos kūrybą ir muziejaus įkūrimo bei veiklos akimirkas. Visą dieną buvo laukiami lankytojai nemokamai galėję aplankyti šiuo metu veikiančią tarptautinę pluošto meno parodą „Įkvėpimas“.

Atėjusiuosius pavakare kuratorė pakvietė parodą patyrinėti akyliau, aprodė muziejaus kūrinių saugyklas, vadinamus ,,fondais“. Vėliau vyko tekstilės dirbtuvės. Norintieji galėjo pasimokyti austi, rišti, pinti. Kiekvienas į namus išsinešė po dovanėlę.

Vertina užsienio menininkai

Kėdainių krašto muziejaus Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos vadovė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė priminė, kad muziejus buvo įkurtas 2001- aisiais metais spalio 20-ąją. Tą dieną vyko uždaras atidarymas kviestiniams svečiams, o kitą dieną muziejus duris atvėrė visuomenei. Tuo metu buvo eksponuojama Janinos Monkutės -Marks kūryba. Pati Asta teigė į muziejaus veiklą įsitraukusi nuo 2007-ųjų.

Toliau buvo tęsiama muziejaus veikla, su kuria ,,Kėdainių mugės“ skaitytojai yra nuolat supažindinami. Pasak vadovės Astos, muziejus turi ambicijų, kad jis būtų kuo plačiau žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ši paroda ir yra įrodymas, kad užsienio menininkai tikrai vertina šį muziejų, nori dalyvauto parodose.

Atėjusiems pirmą kartą ar jau aplankiusiems parodą, Asta pasakojo, kad ši ypatinga paroda skirta Janinos Monkutės – Marks 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Šioje pluošto meno parodoje eksponuojami dvimačiai ir skulptūros kūriniai, kuriuos įvairiausiomis technikomis iš stulbinančių medžiagų sukūrė menininkai iš trijų pasaulio žemynų – Azijos, Europos ir Amerikos. Šiuo metu muziejuje veikiančioje parodoje ,,Įkvėpimas“, kuri veiks iki lapkričio 11 d., darbus eksponuoja 40 autorių iš 14 šalių. Antroji tarptautinė paroda ,,Kūrybiškumas“ bus atidaroma kitų metų sausio 12 d.

Įdomios kūrinių istorijos

Muziejaus lankytojai apžiūrėdami parodą buvo kviečiami į kūrinius pažvelgti akyliau, bandyti atspėti kokias medžiagas naudojant jie pagaminti. Tuo pačiu muziejaus vadovė dar papasakojo kai kurių kūrinių atsiradimo istoriją, komentavo naudotas medžiagas bei kūrimo techniką.

Nuostaba buvo pamačius, kad naudota širšių lizdų korys, žarnos, rožių spygliai.

Italų menininkės darbe ,,Kasdienis maistas“, pagamintame naudojant dažytą ir rankomis margintą šilką, organzą, medį bei šviesą atspindintį audinį. Jį pašvietus mobilaus telefono blykste, ,,lėkštelėse“ išryškėja keliomis kalbomis – japonų, anglų, lietuvių, italų, parašytas žodis ,,taika ar ramybė“.

Ne vienam kėlė nuostabą, jog lietuvių menininkės darbe ,,Lizdai“ panaudotas širšių lizdas, širšių korys, šilkas, žarnos, rožių spygliai, gipsas bei tušas.

Menininkės iš Suomijos kūrinyje ,,Skaičiuoklė“, naudojant sukimą, autorinę techniką, panaudotas laikraštis.

Arba japonės menininkės darbas ,,Manipuliacija – šukavimas“, ant šilko audinio su spec. pasta, spalvas pašalinant balinant, pieštas pirštais.

Italų menininkės kūrinio ,,Kas 11 minučių“ idėja labai stipri ir sukrečianti. Kūriniu ,,kalbama“ apie Italijoje įvykdytus kriminalinius nusikaltimus, kai pagal pavadinimą, kas 11 minučių žūsta moteris. Visi tie pluoštai, kurie yra panaudoti kūrinyje yra medžiagos, su kuriomis buvo atliekami kriminaliniai nusikaltimai – tai audinys, maistinė plėvelė, užtraukėjai, virvelės, lipni juosta, tvarsčiai, organinis stiklas, popierius.

Dalyvavo tekstilės dirbtuvėse

Muziejaus lankytojai apžiūrėjo Janinos Monkutės-Marks stakles, kuriomis jis ausdavo gobelenus. Kaip sakė muziejaus vadovė, eksponuojamos staklės yra iš Čikagos, kitos vertikalios staklės buvo Floridoje, kur menininkė mėgdavo leisti žiemas, o trečios horizontalios staklės buvo Mičigan mieste, josios vasarnamyje. Ten, kur Janina Monkutė-Marks nuvykdavo, kur ji apsistodavo, ten ir ausdavo. Vienu metu būdavo paruošti trys gobelenai, o iš viso per metus ji nuausdavo 3-4 gobelenus.

Apžiūrėjus parodą, Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė pakvietė pasižiūrėti, kaip saugomi, pakuojami bei sandėliuojami muziejaus fonduose esantys meno kūriniai, tarp kurių ir Janinos Monkutės- Marks bei kitų menininkų dovanoti darbai.

Pavakare lankytojai savo kūrybiškumą galėjo atskleisti dalyvaudami tekstilės dirbtuvėse. Dirbtuvių atsakingos mokytojos Milda Verkauskienė, Loreta Steponavičienė, Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė, Jūratė Čepulytė bei Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė mokė pinti juosteles ir makrame pagrindinių mazgų, austi gobeleną vertikaliose ir horizontaliose staklėse, linoleumo raižinių atspaudais, dekoruoti tekstilinį maišelį.

Šiame muziejuje trečią kartą apsilankiusi Regina pasakojo, kad šią parodą ji apžiūrėjo pirmą kartą.

,,Labai patiko, kad muziejaus kuratorė papasakojo apie meno kūrinius, išaiškino jo pagrindinę mintį, kas juose ,,paslėpta“, kokios medžiagos naudotos, tada tą darbą matai visai kitomis akimis. Aš pati nesu menininkė, todėl daug ko nesuprantu. O dabar patyriau visai kitokius išgyvenimus. Aš pati kilusi iš Tauragės, dalį gyvenimo gyvenau Kaune, o į Kėdainius persikėliau gyventi tik šių metų sausį. Stebiuosi, kaip Kėdainiai turi tokį muziejų, nes Tauragėje nieko panašaus nėra,“ – džiaugėsi moteris, tąkart save išbandžiusi ir kūryboje bei iš muziejaus išsinešusi ir dovanų.