Lietuvos rinkai pristatoma novatoriška karvių melžimo įranga – naujieji „BouMatic Robotics“ melžimo robotai. Jie turėtų prisidėti didinant pieno gamybos efektyvumą ir sprendžiant darbo jėgos stygiaus problemas. Naująją įrangą pristato bendrovė „Dotnuvos projektai“.
Technologijos tobulėja, auga vartotojų norai ir poreikiai, todėl „Dotnuvos projektai“ imasi iniciatyvos ir siūlo šalies rinkai efektyvesnes, pažangesnes sistemas, kurios yra ne tik modernios, bet ir draugiškos gyvuliui. Viena iš paskutinių naujovių – „BouMatic Robotics“ melžimo robotai.
Trūksta kvalifikuotos darbo jėgos
„Melžimo proceso automatizavimas – vienas iš žingsnių, didinant pieno gamybos efektyvumą bei gerinant gyvulių gerovę ir sveikatą. Tai padėtų išspręsti ir šių dienų žemės ūkio iššūkį – kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo problemą. Siūlome tai padaryti pažangiausiu, naudingiausiu ir itin patraukliu būdu, – teigia bendrovės „Dotnuvos projektai“ projektų vadovas Dalius Aksenavičius. – Dar vienas privalumas – melžiant karves robotu, nebėra griežtos dienos darbotvarkės, galima laisviau planuoti laiką.
Pasak D. Aksenavičiaus, karvių melžimo robotai tampa vis populiaresni Europos ūkiuose. Taip yra dėl to, kad visoje Europoje darbo jėga brangsta, o kvalifikuotų specialistų trūksta. Dėl to Skandinavijos šalių ir Vokietijos pienininkystės ūkiuose iš visų investicijų į melžimo įrangą 50 proc. tenka melžimo robotams. Olandijoje ši dalis sudaro net 70 proc.. Norėdami konkuruoti Europos pieno gamybos rinkoje Lietuvos ūkininkai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į automatiškai valdomą techniką ir technologijas.
Neerzina gyvulio
Olandijos gamintojos „BouMatic Robotics“ sukurta karvei iš užpakalio pusės prijungiama melžimo įranga yra naujiena mūsų šalyje. Novatoriško automatizuoto melžimo proceso metu karvės jaučiasi ypač patogiai. Šioje technologijoje beveik neliko gyvulį erzinančių ir blaškančių dirgiklių.
Roboto kompiuterinės programos dėka melžimo režimas nustatomas individualiai pagal kiekvienos karvės poreikius. Sistema identifikuoja į roboto patalpą atėjusią karvę. Automatiškai įvertinama, ar laikas ją melžti ir kiek koncentruotų pašarų konkrečiam gyvuliui patiekti. Esant nukrypimams nuo melžimo proceso režimo, sistema iškart informuoja apie tai fermos darbuotoją: melžimo duomenys gali būti perduodami į išmanųjį telefoną ar kompiuterį.
Lietuvos gyvulininkystės ūkiams šiuo metu siūlomi dviejų tipų robotai. MR-S1 sistema pritaikyta vienai karvei, ji turi ir karvių rūšiavimo funkciją. Šis robotas skirtas pamelžti vidutiniškai 60 karvių. MR-D1 sistema pritaikyta vienu metu melžti dvi karves. Ji tiktų fermai su vidutiniškai 100 karvių.
Abiejų tipų robotus galima įrengti jau eksploatuojamuose tvartuose. Juos nesunku sumontuoti ar išmontuoti, jeigu prireiktų robotus perkelti į kitą vietą. MR-S1 užima ypač nedaug vietos.
„Melžimo robotai MR-S1 ir MR-D1 – vientisi, lengvai ir greitai montuojami įrenginiai. Tai yra kokybiškos, ilgaamžės, nesudėtingos konstrukcijos sistemos. Jų paprastumas užtikrina itin mažas techninės priežiūros išlaidas“, – aiškina bendrovės „Dotnuvos projektai“ projektų vadovas.
Gali būti valdoma išmaniuoju telefonu
Į roboto patalpą karvės patenka, kai to nori pačios. Integruota karvių atskyrimo sistema nereikalauja papildomų aptvėrimų ar vartų. Ši įranga yra itin saugi bei patogi fermų darbuotojams. Pažangi sistema gali būti valdoma nuotoliniu būdu išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu.
Olandų gamintojų fermos įrangos koncepcija atspindi kokybiškai naują požiūrį tiek į melžimo procesą, tiek į gyvūnų gerovę bei sveikatą. Tai yra viena Europos Sąjungos gyvulininkystės politikos krypčių.
Šalies rinkoje „BouMatic Robotics“ yra vienintelis gamintojas, siūlantis tokį naujovišką automatizuotą melžimo būdą.