Kone kiekvieną pavasarį kyla nesibaigiančios diskusijos dėl medžių genėjimo ir retinimo mieste – vieni šiais darbais džiaugiasi, kiti dėl jų nervinasi ir niršta. 

Išvešėjusias liepas tikrai reikėjo genėti, tačiau toks jų apipjaustymas gyventojams primena medžių kankinimą.

Išvešėjusias liepas tikrai reikėjo genėti, tačiau toks jų apipjaustymas gyventojams primena medžių kankinimą.

Visgi panašu, kad viena pagrindinių tokių ginčų priežasčių – nepakankamas kalbėjimasis su žmonėmis.

Žmonės pyksta
Praėjusią savaitę į redakciją kreipėsi susirūpinę Žemaitės gatvės 16-ojo namo gyventojai. Žmonės pyko, kad itin nemokšiškai genimi medžiai.
Šio namo gyventoja Dovilė Pavilonienė sielojosi, kad aplinką puošę medžiai nugenėti itin stipriai.
„Suprantu, kad medžius reikia prižiūrėti. Tačiau tai, kas daroma mūsų gatvėje, panašu į kankinimą – taip negailestingai jie pjaustomi bei genimi.
Išlapojusias liepas tik­rai reikėjo apgenėti. Tačiau buvo apipjaustytas ir šalia namo augantis beržas. Skaudu matyti, kaip dabar jis srūva sula. Nežinia, ar išvis išgyvens.
Dvejonių kelia ir būtinybė iškirsti prie gatvės augusius krūmus: juk jie prilaikydavo dalį dulkių, buvo puiki, niekam netrukdžiusi aplinkos puošmena“, – nuogąstavo D. Pavilonienė.

Iš apipjaustyto beržo gausiai srūva sula – tai medį gali nualinti.

Iš apipjaustyto beržo gausiai srūva sula – tai medį gali nualinti.

Išduota 60 leidimų
Pasak rajono savivaldybės žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Agnės Čerenkovaitės-Sinickienės, šįmet jau išduota 60 leidimų tvarkyti medžius.
„Kai kuriais leidimais suteikiama teisė nugenėti ne vieną, o kelis medžius, ypač – prie daugiabučių, kur tamsinami langai.
Paprastai gyventojai dėl tokių leidimų kreipiasi į seniūniją. Tada jos atstovai rašo prašymus savivaldybei, o šios speciali komisija sprendžia, ką daryti.
Kartais prašoma medį tik nugenėti, bet apžiūrėjus paaiškėja, jog jis senas, papuvusiu kamienu bei šakomis, kelia pavojų aplinkiniams.
Tokius medžius įpareigojame nupjauti, o jų vietoje – pasodinti kitus. Tačiau bet kas ir bet kaip medžių negali nei pjauti, nei genėti. Tai privalo atlikti tik specialias licencijas turintys darbuotojai“, – sakė savivaldybės specialistė.

„Gaila, kad pradeda karus“
Laikinojo miesto seniūno Algirdo Krivičiaus teigimu, ypač daug nesutarimų dėl medžių pjovimo ir genėjimo būna daugiabučiuose namuose:
„Paprastai dėl medžių kyla kone karai. Vieniems jų reikia, kitiems ne. Seniūnija privalo ne tik atsižvelgti į gyventojų pageidavimus, bet ir pasirūpinti saugumu, tad dažnai tvarkomės savo nuožiūra.

Šalia gatvės augantys krūmai sugerdavo dulkes ir puošė aplinką. Dabar juos teprimena iškirsti stagarai.

Šalia gatvės augantys krūmai sugerdavo dulkes ir puošė aplinką. Dabar juos teprimena iškirsti stagarai.

Šį pavasarį ypatingas dėmesys teko Žemaitės gatvei, kur medžiai itin išvešėję ir gožė tiek kiemus, tiek važiuojamąją dalį – kai kur net apšvietimą stelbdavo“, – sakė A. Krivičius.
Laikinasis seniūnas prasitarė žinąs Žemaitės gatvės 16-ojo namo gyventojų nesutarimus dėl greta namo augančių medžių: „Gaila, kad jie nesutaria, neieško bendros kalbos, o pradeda vidinius karus.“

Privalu laikytis taisyklių
Aplinkosaugininkas Alfonsas Čeida sakė Kėdainiuose matąs gana daug nemokšiškai nugenėtų medžių.
„Medžius formuoti reikia nuo pat jų pasodinimo, o ne sulaukus keturiasdešimtmečio. Net nejauku girdėti, kad pavasarį genimi klevai ir beržai. Tai griežtai draudžiama, nes iš pažeistųjų vietų pradeda tekėti sula, kuri medžius gali nualinti.
Medžių priežiūra reglamentuojama specialiomis taisyklėmis, už kurių pažeidimus numatytos baudos. Vadinasi, patiems tokio darbo geriau nesiimti. O turintieji tokio darbo licencijas privalo dirbti atsakingai, kad nepadarytų žalos“, – sakė A. Čeida.