Iš šiltųjų kraštų būriais į Lietuvą jau grįžta paukščiai, o tai rimtas signalas suklusti naminių paukščių augintojams. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įspėja, kad migruojantys, laukiniai vandens paukščiai gali pernešti paukščių gripo virusą, kuris augintojams atneša didžiulių nuostolių.

Pasak specialistų, pats laikas pasirūpinti savo laikomų paukščių apsauga. Siekiant išvengti viruso patekimo į paukščių laikymo vietas, patariama:

• laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o stogas uždengtas).

• negirdyti paukščių atvirų vandens telkinių vandeniu;

• laikyti naminių paukščių pašarą ir vandenį uždarose patalpose taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų;

• griežtai kontroliuoti transporto priemonių, žmonių ir įrangos patekimą į paukščių laikymo patalpas;

• nuolatos valyti ir dezinfekuoti gyvūnų laikymo vietas ir naudojamą priežiūros įrangą, laikytis higienos reikalavimų, dažnai keisti darbo rūbus ir batus;

• nepirkti paukščių iš nepatvirtintų paukščių laikytojų ir neįsileisti į paukščių laikymo patalpas paukščių su ligos požymiais;

• užtikrinti tinkamą mėšlo ir kraiko šalinimą;

• žąsis ir antis laikyti atskirai nuo vištų, kalakutų ar kitų paukščių.

Prašo elgtis atsakingai

Kėdainių rajone, VMVT duomenimis, nėra didelių paukštininkystės ūkių, tačiau nemažai gyventojų laiko po kelis ar keliasdešimt paukščių. Deja, ne visi augintojai yra užregistravę laikomus paukščius, o tai reikia padaryti.

Jei augintojai randa nugaišusių paukščių, gaišenų negalima užkasti. Reikia sulaukti VMVT nurodymų, inspektoriai informuos apie reikiamus atlikti veiksmus. Atvykę jie paims gaišenų mėginius paukščių gripo tyrimams atlikti bei suteiks reikiamą informaciją, atsakys į iškilusius klausimus.

Patvirtinus užsikrėtimą laikymo vietoje, VMVT organizuos saugų paukščių nugaišinimą, bus atlikta tinkama dezinfekcija bei nurodyti tolimesni veiksmai.

Įprastai, esant paukščių gripo protrūkiui paukščių ūkyje, yra nustatomos apsaugos ir stebėsenos zonos, stabdoma ūkio veikla, draudžiama išvežti paukščius ar jų produkciją.

Gyventojai turėtų žinoti, kad paukščių gripo virusas gali būti pernešamas mechaniškai ant rūbų, apavo ar transporto priemonių, todėl, įtarus ligą, privalu nesilankyti pas kaimyną, kuris laiko paukščius. Netoli paukščių fermų gyvenantys žmonės ir jų šeimų nariai taip pat privalo vengti kontaktų su augintojais, kurių paukščiai užsikrėtę ar įtariami sergant paukščių gripu.

Už biologinės saugos reikalavimų nesilaikymą numatyta atsakomybė.

Kaip atpažinti paukščių gripą?

Paukščių gripu sergantys paukščiai gali turėti įvairių klinikinių požymių, kurie priklauso nuo paukščių rūšies, jų amžiaus, lyties, antrinės infekcijos, viruso potipio, aplinkos faktorių. Virusai dažniausiai pažeidžia kvėpavimo, virškinamojo trakto ar reprodukcijos organus, nervų sistemą.

Pasak veterinarijos specialistų, pavojingu virusu užsikrėtę paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvų odoje ir gleivinėse. Paukščiai spiečiasi į grupes, plunksnos būna pašiauštos, paukščiai viduriuoja, sutrinka perėjimas, sumažėja dėslumas. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 % visų ūkyje laikomų paukščių.

 „Vos tik pastebėjus paukščių gripui būdingų požymių naminių paukščių pulke, jiems ėmus gaišti arba aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikėtų apie tai pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui visą parą veikiančia telefono linija tel. 1879 (gali būti taikomi padidinti tarifai) arba +370 5 242 0108 (tinka skambinant ir iš užsienio); el. paštu  info@vmvt.lt arba privačiam veterinarijos gydytojui. Rastų gaišenų negalima liesti, mat jose viruso užkratas gali išlikti net iki 30-ies dienų“, – įspėja veterinarijos specialistai.

„Kėdainių mugės“ ir VMVT inf.

Viršelio nuotr.: Kol vyksta laukinių paukščių migracija (ji tęsis ir balandį), naminius paukščius geriausi laikyti aptvaruose po stogu. (Asociatyvi nuotr.)

Panašios naujienos