Penktadienį, vasario 28 dieną, lietuvių kalbos mylėtojai jau tryliktą kartą palinko virš baltų popieriaus lapų ir susikaupę rašė Nacionalinį diktantą.  Šiais metais per LRT Radiją ir portale LRT.lt buvo diktuojamas rašytojos Birutės Jonuškaitės specialiai šia proga sukurtas tekstas „Milinė“.


Kėdainiečiams ši diena – šventė

Mūsų rajone 15 suaugusių kėdainiečių diktantą rašė Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje, o miesto ir rajono mokiniai – savo mokyklose.

Nei vieno Nacionalinio diktanto nepraleido trys kraštietės: Jolita Bačinskaitė, Aloyza Gaučienė ir Simona Markevičienė. Joms, pasveikinusi visus diktanto dalyvius, Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja Rūta Švedienė įteikė atminimo dovanas – po knygą.

„Nacionalinis diktantas skatina žmones domėtis lietuvių kalba, ją puoselėti, ja didžiuotis. Manau, kad diktanto dalyviai ateina ne tik pasitikrinti savo žinias, bet ir vedami šventiško jaudulio, puikios nuotaikos. Rašantieji diktantą yra lietuvių kalbos patriotai“, – kalbėjo R. Švedienė.

Pasak visus trylika kartų Nacionalinį diktantą rašiusios A. Gaučienės, ši diena jai – kaip šventė, kasmet laukiama, o diktantą ji rašanti ne vien norėdama pasitikrinti žinias. Taip ji išreiškia savo meilę lietuvių kalbai.

„Taip prisidedu prie Lietuvių kalbos dienų minėjimo, noriu parodyti pavyzdį anūkams, manau, kad taip mes galime parodyti savo pilietiškumą“, – sakė senjorė. Lietuvių kalbos svarba ji neabejoja ir skatina jaunąją kartą nevartoti „parazitų“, o didžiuotis gimtąja kalba.

Pirmą kartą dalyvauti Nacionaliniame diktante pasiryžo Lančiūnavos kaime gyvenanti Marytė Bielkuvienė, kuri sakė: „Jau seniai norėjau išbandyti save, esu rašiusi diktantą namuose, klausydamasi radijo, ir štai pirmąkart pasiryžau atvykti ir rašyti drauge su visais. Labiausiai neramina skyryba ir diktavimo tempas – pastebėjau, kad turiu stengtis rašyti gana greitai.“


Grakštus ir intriguojantis tekstas

Kaip ir kasmet Nacionalinio diktanto tekstas buvo rašomas specialiai šiam konkursui. Šių metų diktanto teksto „Milinė“ autorė – prozininkė, publicistė ir poetė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė Birutė Jonuškaitė.

Pasak diktanto organizatorių, šių metų tekstas apjungė lietuvių kalbos grožį ir sudėtingą daugiasluoksnę sostinės Vilniaus, o kartu ir Lietuvos istoriją. Tekstas ne tik grakštus ir žavintis lietuvių kalbos gyliu, bet ir intriguojantis.

Na, o įspūdžiais po diktanto pasidalijusios kraštietės sakė, kad jis nepasirodė labai sunkus, abejonių sukėlė tik skyryba kai kuriose vietose, o ypač patikęs sklandus, jautrus teksto turinys.

Bus galima pasitikrinti

Rašyti Nacionalinį diktantą buvo kviečiami ir įmonių bei organizacijų atstovai, jie tą daryti galėjo savo patalpose. Taip pat –  užsienio lietuvių bendruomenės.

Pasitikrinti, kaip parašė diktantą, jo dalyviai galės jau kovo 2 dieną. Diktanto organizatoriai žada, kad tekstas bus paskelbtas kovo 2 dieną svetainėse www.diktantas.lt, ir www.vlkk.lt (su rašybos ir skyrybos paaiškinimais).

Pasak R. Švedienės, I-ojo etapo rezultatai bus paskelbti kovo 11 dieną, o geriausiai parašiusieji bus pakviesti į Nacionalinio diktanto finalą, vyksiantį balandžio 4 d. 11 val. Vilniuje. Finalo dalyviai varžysis raštingiausio moksleivio, raštingiausio suaugusiojo bei raštingiausio užsienio lietuvio kategorijoje.

Nacionalinio diktanto konkurso rengėjas – VšĮ Pilietinės minties institutas ir partneriai, Vilniaus prekybos paramos fondas „Dabar“. Nacionalinis diktantas rengiamas bendradarbiaujant su Valstybine lietuvių kalbos komisija.

Irmina Pryvalova