Pozityvus bendravimas, dalijimasis, įsitraukimas, idėjų mainai, mokymasis – tai tik keli svarbiausi žodžiai, kuriais norisi įvardyti vyksmą, keletą mėnesių tekantį „Kultūrinio dialogo klube“ Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Biblioteka yra vienas iš Kėdainių rajono savivaldybės administracijos partnerių, įgyvendinančių projektą „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“ Nr. HOME/2022/AMIF/AG/EMAS/TF1/LT/0013 Kėdainių rajono savivaldybėje. Projekto tikslas – prisidėti prie ankstyvosios trečiųjų valstybių piliečių integracijos.

Atsižvelgė į poreikį

„Bendraujant su ukrainiečiais, apsilankančiais bibliotekoje dėl įvairių paslaugų, paaiškėjo, kad reikalingos specifinės paslaugos ir iniciatyvos, skirtos moterims migrantėms, auginančioms vaikus, siekiant didesnio jų įsitraukimo į bendruomenės gyvenimą, lingvistinės integracijos ir užimtumo“, – teigia bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

Atsižvelgdama į šį poreikį biblioteka nuo 2023 m. gegužės mėn. vykdo veiklą, skirtą vietos bendruomenės narių ir užsieniečių sutelktumui ir tarpusavio pasitikėjimui stiprinti; bendruomenės narių kultūrinę ir švietėjišką veiklą. „Kultūrinio dialogo klubas“ – tai jau veikianti ir projekto metu plečiama bendrystės erdvė, kurioje siūlome mišrų mokymąsi vieniems iš kitų, kultūrinę ir laisvalaikio veiklą: edukacinius rankdarbių gamybos ir meno užsiėmimus, biblioterapijos užsiėmimus, teminius-pažintinius susitikimus, pokalbių ir diskusijų popietes. Užsiėmimus vykdo ir juose dalyvauja vietos bendruomenės nariai bei pabėgėliai iš Ukrainos.

Veiklos tikslas – stiprinti vietos bendruomenės ir užsieniečių sutelktumą, tarpusavio pasitikėjimą, skatinti tarpkultūrinį mokymąsi, gerinti kalbėjimo lietuvių kalba įgūdžius, sudaryti galimybes kokybiškai praleisti laisvalaikį, padėti integruotis.

Veikla finansuojama projekto „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“ lėšomis. Iš viso skirta 2150 eurų.

Aktyviosios moterys – klubo veiklos variklis

„Užsiėmimai klube vyksta kiekvieną antradienį ir penktadienį, nuo 10.15 val., tačiau planuojame rengti susitikimus ir popietiniu laiku. Malonu, kad pasiūlymus ir poreikius išsako pačios moterys – tad mes mokomės bendrauti lietuviškai, susipažįstame su lietuvių ir ukrainiečių kultūra, gyvenimo būdu, sprendžiame praktinius klausimus. Daug gražių bendradarbiavimo pavyzdžių galima išvardyti: ukrainietės moterys įsijungė į Šeimos dienos veiklas miesto parke, padėjo išversti į ukrainiečių kalbą „Kultūrinio dialogo klubo“ informacinius bukletus, dalyvavo dviejuose susitikimuose su ukrainiete bibliotekininke Olena Kostrica, šiuo metu gyvenančia Vilniuje, šią savaitę kartu eisime į šeimos krautuvėlę „Ragauk“ ir dalyvausime lietuviškų produktų degustacijoje. Gegužę ir birželį įvyko keturių edukacinių skrebinimo užsiėmimų, kuriuos vedė Ukrainos menininkė Olena Maškina, ciklas. O nuo birželio vidurio, antradieniais ir ketvirtadieniais ryte nuo 9 val., Olesios Klymchuk iniciatyva bibliotekos kiemelyje vyksta aktyvios mankštos. Mielai prisijungiame ir ateityje prisijungsime prie kitų projekto partnerių iniciatyvų“, – vardija „Kultūrinio dialogo klubo“ veiklos koordinatorė, bibliotekininkė Irmina Pryvalova.

Užsiėmimai vienija, džiugina ir šildo

Gegužės 20 ir 27 bei birželio 16 ir 17 dienomis bibliotekoje vyko edukaciniai užsiėmimai skrebinimo ir mišria technika, kuriuose iš viso dalyvavo 35 žmonės. Užsiėmimus vedė Kėdainiuose gyvenanti ir kurianti ukrainietė Olena Maškina, kuri nuoširdžiai ir negailėdama jėgų bendravo, konsultavo kiekvieną užsiėmimų dalyvę. Dalyvės pasigamino reljefinį paveikslėlį, atviruką arba užrašų knygelę.

„Talentingosios Olenos vadovaujamos, sugebėjome sukurti nerealų grožį! Laikas, kurį praleidome geranoriškoje aplinkoje, prabėgo nepastebimai. Nekantriai laukiame kitų užsiėmimų. Be to, norime padėkoti bibliotekos darbuotojams už šiltą priėmimą“, – tokiu įvertinimu po edukacijos pasidalino Tatjana ir Anastasija.

„Ačiū už galimybę išbandyti savo jėgas mokant kitas moteris kūrybos paslapčių, už pasitikėjimą ir įkvėpimą tolesnei veiklai“, – savo ruožtu, dėkoja kūrėja Olena.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu, iki 2024 m. kovo mėn. pradžios, kėdainiečius ir mūsų mieste gyvenančius ukrainiečius kviesime į kitus edukacinius užsiėmimus: biblioterapiją, tapybą, siuvimą, vilnos vėlimą. Maloniai kviečiame prisijungti prie „Kultūrinio dialogo klubo“ veiklos. Informacijos teiraukitės bibliotekoje, Didžiosios Rinkos a. 5; el. p. kultura.krvb@gmail.com.

Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos informacija