Švietimo, mokslo ir sporto ministerija su šalies savivaldybėmis pradeda diskusijas dėl jungtinių 5–8 klasių naikinimo. Kėdainių rajone politikų sprendimu vyresnių mokinių, besimokančių jungtinėse klasėse, nebeliko nuo 2020-ųjų rugsėjo 1 dienos.

Toks rajono savivaldybės tarybos sprendimas buvo pagrįstas tuo, kad vyresnių klasių vaikai negauna geriausio kokybiško ugdymo, o ir jų rezultatai būna prastesni.

Mokosi tik pradinukai

Nors jungtinių 5–8 klasių mūsų rajone ir nebėra, tačiau trijose krašto mokyklose tokiose klasėse mokosi pradinukai. 

Krakių M. Katkaus gimnazijos Meironiškių skyriaus jungtinės 1–3 klasės viename komplekte mokosi po tris skirtingų klasių vaikus, iš viso per pamokas kartu sėdi devyni pradinukai. Šios gimnazijos Pajieslio skyriuje – dešimt: keturi pirmokai, po tris trečiokus ir ketvirtokus.

Labūnavos pagrindinės mokyklos Pelėdnagių „Dobiliuko“ skyriuje kartu mokosi po keturis trečios ir ketvirtos klasės mokinius.

Truskavos pagrindinėje mokykloje jungtinę klasę lanko šeši pirmokai ir penki trečiokai.

Kokybė kiekvienam

Pasak rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus, nedidelėse jungtinėse klasėse mokinių rezultatai nėra prastesni, be to, vaikai iš socialinės rizikos šeimų jose gauna daugiau dėmesio.

„Vis tik privalome sukurti tokias ugdymo sąlygas, kad kokybiškas išsilavinimas kiekvienam taptų realiu. O tai pasiekti galima ne jungtinėse klasėse“, – sakė J. Lukoševičius.

Galima ir įmanoma

Truskavos pagrindinėje mokykloje yra jungtinės 1 ir 3 klasės. Pirmoje klasėje mokosi šeši mokiniai, o trečioje – penki. Truskavos pagrindinės mokyklos direktorės Rasos Lemkės nuomone, kai jungtinėse klasėse mokinių skaičius nėra didelis galima dirbti ir veiklą derinti. Dirbant tokiu būdu mokytojui reikia atsakingiau ruoštis pamokoms, gerai apmąstyti jose taikomus ugdymo metodus, įvertinti situaciją. 

„Pas mus kiekvienai klasei pagrindinės pamokos vedamos atskirai, jungiamos dailės, technologijų, muzikos ir fizinio ugdymo pamokos. Nesutinku, kad jungtinėse klasėse mokinių rezultatai būna prastesni. Apskritai, rezultatas priklauso nuo mokinio bei šeimos požiūrio ir atsakomybės į vaiko mokslus ir pareigą mokytis“, – kalbėjo R. Lemkė.

Mokyklos direktorė pati ne vienerius metus dirbo su jungtinėmis klasėmis, todėl drąsiai teigia, kad galima ir įmanoma vienu metu mokyti kelių klasių vaikus.

„Suprantu, šiandien XXI amžius, tačiau geriau arčiau turėti mokyklą su jungtinėmis klasėmis nei mokyklą už 20 kilometrų“, – įsitikinusi R. Lemkė. 

Dvigubas pasiruošimas

Labūnavos pagrindinės mokyklos Pelėdnagių „Dobiliuko“ skyriuje yra viena jungtinė pradinukų klasė. Šios mokyklos direktorė Rita Karnilavičienė įsitikinusi, kad jungtinių klasių privalumas tas, jog ugdymo įstaiga yra arčiau namų, tai ypač svarbu pradinukams, tačiau sudėtinga mokytojui, nes pasiruošimas pamokai yra dvigubas.

Be to, jungtinės klasės būna nedidelės, todėl lengviau pastebėti kiekvieną mokinį, jam padėti, skirti daugiau dėmesio ne tik socialinės atskirties, bet ir kiekvienam klasės vaikui.

„Mūsų tikslas ­– pastebėti kiekvieno vaiko asmeninę ūgtį. Ugdymo kokybė labai priklauso nuo mokytojo profesionalumo, jo gebėjimo parinkti ugdymo metodus, turimų ir kūrybiškai panaudojamų mokymo priemonių, laiko vadybos ir kitų dalykų. Mokinių rezultatams įtakos turi kiekvieno mokinio gebėjimai“, – sakė R. Karnilavičienė.

Spręs Vyriausybė

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, maždaug trečdalyje Lietuvos mokyklų yra jungtinių klasių. Ar šalies mokyklose bus naikinamos jungtinės klasės, spręs Lietuvos Respublikos Vyriausybė.