Neabejingų kėdainiečių ir laukinius gyvūnus globojančių entuziastų dėka jau ne pirmą kartą Kėdainiuose išgelbėta gulbės nebylės gyvybė.

Iš mirtino pavojaus didingą laukinį vandens paukštį vakar, kovo 11-ąją, prie Nevėžio upės vadavo praeiviai ir asociacija „Gamtos parkas“. Tiesa, siekiant išgelbėti gulbės gyvybę, teko amputuoti dalį smarkiai sužaloto sparno, tačiau gera žinia ta, kad paukštis išgyvens ir juo bus rūpinamasi toliau.

Apgynė nuo lapės

Kaip pasakojo kėdainietis Edvinas, šventinę ketvirtadienio popietę išėjęs pasivaikščioti prie Nevėžio upės, už „Vaivorykštės“ tilto, Kauno gatvės kapinių pusėje, pastebėjo gulbę ir šalia stovinčią moterį. „Priėjęs arčiau paklausiau, ar nereikia pagalbos, o moteris, prisistačiusi Vilma, papasakojo, jog eidama iš Kauno gatvės pėsčiųjų ir dviračių taku į parduotuvę pastebėjo sužeistą gulbę ir paskambino telefono numeriu 112. Eidama atgal iš parduotuvės, pamatė, kad šalia gulbės jau sukiojasi lapė, tad paukštį apgynė ir ėmėsi saugoti. Ji sakė, kad gulbės vienos nepaliks“, – pasakojo vyras.

Jis tuomet taip pat paskambino numeriu 112 ir sužinojo, kad apie gulbę pranešta aplinkosaugininkams, tačiau kada jie atvyks, nebuvę aišku. Tuo metu pagalbos ėmė ieškoti ir internautai, apie sužeistą gulbę socialiniame tinkle pranešdami ne kartą laukinius paukščius ir gyvūnus gelbėjusiam asociacijos „Gamtos parkas“ vadovui Gyčiui Gaubiui.

Atsiliepė į pagalbos šauksmą

„Dirbome įprastus darbus „Adomaitynėje“ prie mūsų auginamų ir globojamų gyvūnų, kai socialiniais tinklais gavome pagalbos šauksmą. Įvertinę situacijos rimtumą, supratome, kad čia kiekviena minutė yra brangi, tad, paprašę komentatorių patikslinti vietą ir greitai negavę atsakymo (net tos kelios minutės mums atrodė labai daug), puolėme ieškoti įrašo autoriaus kontaktų. Dėkui Dievui, vyriškį pavyko surasti ir pakalbėti su juo telefonu, ir jis aiškiau nurodė vietą. Atvykę į nurodytą vietą, radome gulbę bei ją saugančius žmones. Apžiūrėjęs pastebėjau atvirą sparno lūžį. Kaip pasakojo vienas iš praeivių, mačiusių įvykį, ore skrendančią gulbę užpuolė maitvanagis ar kitas paukštis, gulbė staigiai krito žemėn“, – pasakojo G. Gaubys.

Gulbę, visiškai nesipriešinančią, jis nedelsdamas pakėlė, nunešė į automobilį ir saugiai parsivežė. Veterinaro specialybę turintis vyras paukštį atidžiai apžiūrėjęs skubiai operavo. „Operacija buvo sudėtinga, truko apie dvi valandas. Buvo lūžusi vidurinė sparno dalis atviru lūžiu, daugybė lūžusio kaulo skeveldrų, gulbė smarkiai kraujavo, sparnas laikėsi tik dėl apatinės sparno dalies odos, o norint išgelbėti jos gyvybę, teko amputuoti dalį sparno. Labai smagu pranešti, kad gulbė išgyveno ir šiuo metu karantinuojasi pas mus. Šį rytą gulbė jau šnypščia, o jei pyksta, vadinasi, gyvens“, – šypsojosi vyras.

Tačiau įtarimų kelia ir jos dešinė koja, todėl penktadienį, 14 val., yra paskirtas vizitas  vienoje iš Kauno veterinarijos klinikų, kur gulbei bus atliktas rentgenas, norint įsitikinti, jog nėra daugiau užslėptų lūžių. „Manau, kad tai patinas, tačiau tai dar reikės patikslinti, kadangi sunku nusakyti, kai paukštis dar šoko būsenoje, susigūžęs, aplaužytomis plunksnomis“, – sakė pašnekovas.

Imsis globoti

Koks tolesnis gulbės likimas? Pasak asociacijos „Gamtos parkas“ vadovo, laukinėje gamtoje ši gulbė jau neišgyventų, todėl asociacija imasi reikalingų žingsnių ir formalumų, kad galėtų ją globoti. Viena besparnė gulbės patelė „Adomaitynėje“ jau gyvena. „Privalėsime gauti Aplinkos apsaugos departamento leidimą, tam reikės veterinaro pažymos apie diagnozę ir kitų dokumentų. Reikės gulbę užregistruoti, išimti autentifikavimo numerį, aprašyti, kur ir kokiomis sąlygomis ji gyvens. Ši gulbė yra žieduota, su Kauno zoologijos sodo žiedu, todėl reikės pranešti žiedavimo centrui ir aiškintis šias detales. Laukia ilgas dokumentų pildymo maratonas, atimantis daug laiko – vien dokumentų tvarkymas užima tris dienas, kurios virsta mėnesiu, kol gauname Aplinkos apsaugos departamento leidimą ją globoti“, – sakė G. Gaubys.

Pasak asociacijos vadovo, gelbėti laukinius paukščius ir gyvūnus, gavus pilietiškų kėdainiečių pranešimus, tenka kiekvieną savaitę. „Nebuvo nė vienos savaitės, kad nebūtų tekę gelbėti gyvūnų sudėtingais atvejais, kai prireikia nemažai pastangų, patirties bei žinių, na, o smulkesnių atvejų jau ir nebeskaičiuojame“, – patikslino G. Gaubys. Štai praėjusią savaitę gelbėta į miestą atklydusi stirna ir gulbė, kuriai snapą buvo pervėręs žvejybinis kabliukas. Na, o šiandien asociacija dėkoja Gintarui Kairiui ir Dovilei Pavilonienei, kurių dėka sužinojo apie sužeistą gulbę, ir Vilmai bei Edvinui, saugojusiems gulbę nuo lapės nasrų.

Kovo 11-ąją asociacijos „Gamtos parkas“ vadovas Gytis Gaubys skubėjo gelbėti gulbę nebylę stipriai sužalotu, kaip paaiškėjo – lūžusiu, sparnu. (Skaitytojo nuotr.)
Sužalotą paukštį neabejingi kėdainiečiai pastebėjo prie Nevėžio upės, už „Vaivorykštės“ tilto. Gulbė buvo patraukusi ir lapės dėmesį, tačiau žmonės paukštį apsaugojo. (Skaitytojo nuotr.)

Panašios naujienos

3 Responses

 1. Caras

  Irmina, prieš rašydama tokias nesąmones bent pasikonsultuok su specialistais, su aplinkosaugininkais. Vanagas maitinasi gulbėmis, jis būtų ją sumedžiojęs ir suvalgęs. Taip pat būtų pavalgiusi ir vaikinga laputė. Toks žmonių kišimasis į gamtą yra nusikalstamas ir neleistinas, tad bent jau jūs nerašykite nesąmonių. Gal dar pradėkim stirnas ginti nuo vilkų, nuo lūšių. Kodėl jūs vadonate gelbėjimo operacija tai, kas iš tiesų yra natūralaus gamtos ciklo trikdymas. Negi jūs to nesuvokiat pati?

  Atsakyti
 2. Gytis

  Kas būtu jeigu būtu? O kodėl jus suakcentuojate plėšrūnus? Plėšrūnams yra skirti gamtoje menkaverčiai gyvūnai kaip pelės ir tt kurie ir gamtos surėdyta kad dauginasi greitai ir užpildo visą mitybinę bazę. Akcentuojate vilkus kurie daro neapsakoma žalą paskutiniu metu viskam pradedant nuo gamtos ir baigiant žmonėmis ir ūkininkais. Vanagas šiuo metu taipogi pasielgė netinkamai nes grobis per didelis ir tik žaloja. Tai tas pats kas žvejai žvejoja ir žuvį metą į krantą jos nepasiimdami. Lapė? Kad dramatiškiau skambėtu dar net pavadinote vaikinga 😀 deja ne, ji pilnai susiranda aplinkui maisto ir dar per anksti būti vaikingai ypač kai ją kažkos žmogėnas atvežė į miestą ir specialiai paleido kad ji gaudytu prie tilto esamas antis ir gulbes kadangi jos jam nepatiko! Tad savo pasisvaiciojimus kaip laido ryteris gali pamėtyt tačiau buk drasus ir man į akis tai pasakyk – aš tau argumentais be išvedžiojimų atsakysiu taip, kad dings bet koks noras skleisti tokias nesamones.

  Atsakyti
 3. Gytis

  Carai, demonstruoji visišką neišmanymą. Bent jau normaliu vardu butum prisistatęs o ne po anonimu slapstesi bele papeizėt. Ir kodėl stirna? Kuo ji tau nepatinką? Pasidomėkite prašau kas yra vilkas ir kuo jis.minta bei kokia naudą neša ekosistemai. Taipogi ir lapė kuri yra pripažintas gyvūnas kaip pats didžiausias ligų platintojas ypač niežų. Gyvena šalia miesto ir tarp daugiabučių, ko kontaktuoja su šunimis kurie perneša naminiams šunims niežus ir visas kitas žmogui bei naminiams gyvūnams pavojingas ligas. Tad kur žiūri visuomės sveikatos centras? Ar tai irgi nagurali atranka kai vaikai suserga neaikiomis ligomis, vaikų žaidymo aikštelės užterštos parazitais ko pasekoje šioje apylinkėje visi vaikai serga žarnyno ligomis…

  Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.