Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) specialistai pastebi, kad per pastaruosius ketverius metus sumažėjo mokinių, rūkančių įprastas cigaretes, skaičius ir žymiai padaugėjo vartojančiųjų elektronines cigaretes.

„Ką pamatėme iš tyrimų, geroji žinia ta, kad 2018–2022 metais sumažėjo rūkančių cigaretes. Ir panašu, jog pasirinko kitą rūkymo būdą, kaip mes jį bepavadintume, veipinimu ar kitaip, bet pradėjo vartoti elektronines cigaretes“, – Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje tyrimo rezultatus pristatė NTAKD Prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė.

„Matome, kad kuo didesnė klasė, tuo daugiau rūkančiųjų, kas nėra nei paslaptis, nei siurprizas, nei naujovė. Tačiau, kas yra šiek tiek nauja, tai kad mergaitėms pavyko pasivyti berniukus rūkančiųjų skaičiumi. Dabar rūkančių mergaičių ir berniukų skaičius yra panašus“, – pridūrė A. Želvienė.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus patarėjos Jelenos Talačkienės teigimu, Lietuvoje pastebimos įvairios tendencijos – kai kur jauni žmonės labiau mėgsta rūkyti elektronines, o kitur įprastas cigaretes.

„Iš kitos pusės, tikrai matome įvairias tendencijas šalyse – vienur jaunimas labiau mėgsta garinimą ir kaitinimo priemones, kitur kitokias. Tai vis tiek randa savo produktą ir gaminį, įvairių šalių kultūriniai kontekstai tam turi įtakos“, – posėdyje teigė J. Talačkienė.

Vis gilėjant nepilnamečių rūkymo ir narkotinių medžiagų vartojimo problemai, ministerija teigia ruošianti prevencines priemones, kurios turėtų padėti apsaugoti vaikus nuo žalingų įpročių.

Primenama, kad nuo 2022 m. liepos 1 d. yra įsigaliojęs Seimo įstatymo projektas, kuriuo buvo uždrausta elektroninių cigarečių skysčių su skoniais prekyba.

Šaltinis: ELTA