Šiais mokslo metais Kėdainių dailės mokykla pakvietė kėdainiečius į fotografijos pamokas. Užsiėmimus veda daugeliui mūsų kraštiečių žinomas fotografas Algimantas Barzdžius.

„Mūsų mokykloje tokios atskiros programos jaunimui ir suaugusiesiems dar nebuvo. Ši iniciatyva gimė, kai pradėjau vadovauti Dailės mokyklai, norėjosi kėdainiečiams pasiūlyti naujų paslaugų. Ko labiausiai trūko ir apie ką žmonės dažniausiai teiravosi – tai fotografija. Pasikalbėjome apie tai su Algimantu ir ėmėme rinkti grupes. Suaugusiųjų jau yra daugiau nei 10, o į jaunimo (nuo 12 iki 19 metų) grupę priėmimas dar vyksta.

Fotografijos pamokos vyks kartą per savaitę, ketvirtadieniais. Jaunimas rinksis 16.35–18.10 val., suaugusieji – nuo 18.10 iki 19.50 val. Pagal savivaldybės patvirtintus įkainius fotografijos užsiėmimai jaunimui kainuos 16 eurų, suaugusiesiems – 25 eurus per mėnesį.

Programa tęsis iki pat vasaros, jei bus poreikis, tai tęsime ir kitąmet. Naujus studijos narius galėsime priimti bet kada, jei tik turėsime laisvų vietų“, – sako Dailės mokyklos direktorė Jovita Buinevičienė.

Dalinsis sukaupta patirtimi

Fotografas Algimantas Barzdžius, kaip pats teigia, spaudos fotografu įvairiuose šalies leidiniuose su tam tikromis pertraukomis dirbo nuo 1980-ųjų metų. Yra sukaupęs didžiulę patirtį, kuria jis dabar dalinsis su kėdainiečiais.

„Pradedame nuo elementarių dalykų. Pirmųjų užsiėmimų metu mokėmės kadruoti nuotraukas, nes su kuo befotografuotum – su mobiliuoju telefonu ar profesionaliu fotoaparatu, tai yra svarbiausia. O vėliau bus visi kiti dalykai.

Labai džiaugiuosi užsiėmimams skirta erdve, kurioje bus galima įrengti savotišką studiją, atsivežti profesionalų apšvietimą ir rengti praktinius užsiėmimus. Kursų klausytojai turės galimybę fotografuoti ir čia pat kompiuteryje akivaizdžiai pamatyti, kaip viskas gali atrodyti keičiant apšvietimą, nustatymus ir pan. Tokiu būdu žmonės geriau išmoks, kaip, ką ir kada galima panaudoti

Mokymų metu praktikos bus daug. Teoriškai gali kiek nori kalbėti apie fotografavimo subtilybes, bet be praktikos, be fotografavimo, gero rezultato nebus.

Todėl kursų dalyviams pasiūliau kuo daugiau fotografuoti gyvenimiškas akimirkas, o ne vien kai kažkas atsistoja ir pozuoja. Analizavome jų užfiksuotas nuotraukas, parodžiau, kaip galima vienokią ar kitokią, kad ir brokuotą, nuotrauką sutvarkyti ir ją pateikti.

Skaitmeninės technologijos daug ką leidžia, galima panaudoti net ir dirbtinį intelektą ir ką tiktai nori. Palaipsniui mes prie tų dalykų prieisime“, – apie tai, ko kėdainiečiai mokysis fotografijos pamokose kalba Algimantas Barzdžius.

Kėdainių dailės mokykloje fotografijos užsiėmimus ves fotografas Algimantas Barzdžius.
(Nuotr. autorė Viktorija Chorna)

Laukia įdomūs susitikimai

Tam, kad kėdainiečiai geriau susipažintų su fotografijos menu, įgytų naujų žinių ir įgūdžių, A. Barzdžius į Dailės mokyklą planuoja kviesti žinomus fotomenininkus ar fotografija labai besidominčius žmones. Vienas pirmųjų į Kėdainius atvyko Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas, žinomas šalies fotomenininkas Jonas Staselis.

„Šiandien pakalbėsime apie gyvenimą, o viena jo sudedamųjų dalių yra etika. Fotografijoje etika irgi yra svarbu. Aš nekalbėsiu apie tai, ką galima ir ko negalima viešinti, daugiau kalbėsiu apie gilesnius dalykus. Pateiksiu pavyzdžių, panagrinėsime tam tikras situacijas ir bandysime suprasti kas kaip. Nenoriu būti tas, kuris pasako: „tas gerai, o tas – blogai“.

Čia nėra ta tema, kaip nustatyti išlaikymą ar diafragmą, kur gali aiškiai išdėstyti instrukciją, bet kur kas gilesni dalykai ir apie tai mes pasišnekėsime“, – sako susitikti su Dailės mokyklos bendruomene atvykęs fotomenininkas Jonas Staselis.

Ilgus metus įvairiose šalies žiniasklaidos priemonėse dirbęs fotografas pripažįsta, kad dabartiniais laikais fotografavimas tapo prieinamu kone kiekvienam, praktiškai dauguma gyventojų, jei ne kasdien, tai bent jau retkarčiais ką nors fotografuoja, bet ar tai nesumenkina fotografijos meno, kokios yra jo perspektyvos?

„Iš vienos pusės – visi mes skęstame vaizdų šiukšlyne, skaitmeninės technologijos tą padarė, Mes, fotografai, kiek galime edukuojame visuomenę, bet neišgelbėsime viso pasaulio. Iš kitos pusės – dabar kiekvienas gali fotografuoti, tam nebereikia jokios laboratorijos, specialių priemonių, gali imti telefoną ar fotoaparatą ir juos naudoti kaip saviraiškos priemonę. Su senosiomis technologijomis daugelis žmonių, ypač vyresnio amžiaus, fotografavimo gal net nebūtų išbandę. O dabar ši medija tapo prieinama ir jiems. Taigi, ši situacija – kaip lazda su dviem galais.

Žiniasklaida yra mūsų kasdienis susitikimas su vizualiniu menu. Per tas galerijas su dešimtimis ar šimtais nuotraukų mus pasiekia vizualinis triukšmas. Ilguoju periodu žmonės gali atbukti (kaip ir skonio receptoriai atbunka) ir net nebeeiti į fotografijos parodas, nes nebesitikės iš to gauti ko nors prasmingo. Tai nėra greitas procesas ir, duok Dieve, kad tai neįvyktų, bet rizikų yra ir tai gali įtakoti ne vien fotografijos meną“, – savo įžvalgomis dalijasi žinomas fotomenininkas.

Gyvai perduodama patirtis yra vertinga

Kėdainių dailės mokyklos užsiėmimus lankantys kėdainiečiai ne tik dalyvauja įvairiose parodose, konkursuose, stovyklose, pleneruose, bet ir turi ne vieną progą susitikti su įvairių sričių menininkais. Šią savaitę mokykloje lankėsi ir iš Italijos atvykę menininkai Andrea Sbra Perego ir Federica Patera.

„Šie menininkai su savo kūriniais dalyvauja J. Monkutės-Marks galerijoje eksponuojamoje tarptautinėje parodoje. Galerijos parodų kuratorės Astos Fedaravičiūtės-Jasiūnės, kuri yra ir mūsų mokyklos mokytoja, iniciatyva šie menininkai apsilankė ir pas mus, pabendravo su moksleiviais, pristatė savo kūrybą. Nors bendrauta anglų kalba, susitikimas buvo jaukus.

Bendradarbiaujame ir su žinomu keramiku Tomu J. Daunora, kuris, jei tik atidaro kokią parodą „Gobis/Lauko expo“ paviljone, ir pats pabendrauja su mūsų moksleiviais, ir supažindina su į Kėdainius atvykusiais menininkais.

Labai džiaugiamės tokiomis iniciatyvomis, noriai jas visas priimame, nes vaikams tai yra gera patirtis, kuri praplečia pažinimo ratą“, – teigia Dailės mokyklos direktorė Jovita Buinevičienė.