Kaip elgtis mokykloje kilus gaisrui ar įsiveržus užpuolikui? Ką daryti patyrus traumą, namie kilus gaisrui, kaip suteikti pirmąją pagalbą sau ar draugui, tinkamai informuoti gelbėjimo tarnybas? Visų šių įgūdžių ketina apmokyti Kėdainių rajono mokyklų vaikus, jau paskelbtas viešasis pirkimas.

Dėmesys 5–7 klasių mokiniams

Išgyventi pačiam ir apsaugoti kitus. Tai specialių kursų idėja, kuriuos jau šį pavasarį ketinama surengti Kėdainių rajono moksleiviams.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras prieš kurį laiką paskelbė konkursą vaikų mokymams „Išsigelbėk per 30 sekundžių“ organizuoti.

„Mokymų programai keliami tikslai ir uždaviniai: ugdyti Kėdainių rajono gyventojų sveikatos raštingumo įgūdžius, rengiant mokymus traumatizmo ir nelaimingų atsitikimų temomis, siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų ir traumų“, – teigiama pirkimo dokumentacijoje.

Taip pat nurodoma, jog tikslinė mokymų grupė – 5–7 klasių moksleiviai, taip pat pedagogai, socialiniai pedagogai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.

Norima, kad konkurso laimėtojai sukurtų po keturis mokomuosius filmus priešgaisrinės saugos, skubios medicininės pagalbos ir asmens saugos temomis.

Patarimus dalins policininkai, medikai ir ugniagesiai

„Mokomoji medžiaga turi pateikti aktualiausias problemas (situacijas), pasitaikančias nelaimingų atsitikimų ir traumų skaičiumi tikslinėje grupėje. Medžiaga turi būti ruošiama konsultuojantis su priešgaisrinės saugos, skubios medicininės pagalbos, asmens saugos ekspertais“, – nurodoma pirkimų reikalavimuose.

Norime, kad mūsų vaikai įgytų tam tikrų, kritinėse situacijose labai reikalingų žinių ir išmoktų jas taikyti praktikoje. Mokymus orientuojame į konkrečių, gyvenimiškų situacijų modeliavimą ir jų aptarimą su savo srities profesionalais – policininkais, medikais, ugniagesiais.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Parengus mokomuosius filmus ketinama juos demonstruoti mokiniams, kur konkrečias situacijas vertintų pakviesti ekspertai – policijos pareigūnai, ugniagesiai bei medikai. Planuojama, jog 3 akademines valandas truksiančius mokymus išklausys 800 Kėdainių rajono moksleivių.

„Norime, kad mūsų vaikai įgytų tam tikrų, kritinėse situacijose labai reikalingų, žinių ir išmoktų jas taikyti praktikoje. Mokymus orientuojame į konkrečių, gyvenimiškų situacijų modeliavimą ir jų aptarimą su savo srities profesionalais – policininkais, medikais, ugniagesiais“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Išgyventi mokė ir Kauno moksleivius

Tikimasi, kad pabaigus viešųjų pirkimų procedūras ir parengus vaizdo medžiagą, moksleivių mokymai Kėdainių rajono mokyklose prasidės jau šį pavasarį. Tikimasi, kad po šių kursų vaikai gebės adekvačiai vertinti įvairias netikėtas situacijas: gaisrą, apiplėšimą, springimą ir t.t.

Pasak D. Avyžiuvienės, išgyvenimo kritinėse situacijose mokymai, kuriuos ketinama surengti Kėdainių rajone, nėra naujiena.

Išgyvenimo kritinėse situacijose mokymai, kuriuos ketinama surengti Kėdainių rajone, nėra naujiena. Prieš kelerius metus jie buvo surengti Kauno mokyklose, kur 5–6 klasių mokiniams aiškinta, kaip svarbu tinkamai elgtis pavojingose situacijose.

Mintis įgyvendinti tokio pobūdžio projektą kilo išsiaiškinus, kad tik nedaugelis vaikų išmano, kaip reikėtų tinkamai reaguoti nelaimės atveju. Ypač svarbios yra pirmosios įvykio sekundės, per kurias, atlikus reikiamus veiksmus, galima sumažinti nelaimės padarinius ar net išgelbėti gyvybę.

Šis projektas unikalus tuo, kad jame dalyvavo visos Kauno miesto specialiosios gelbėjimo tarnybos: apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Lietuvos paramedikų asociacija, Kauno Greitosios medicinos pagalbos stotis.

Mokyklose vyksta ir policijos pratybos

Jau ne vienerius metus šalyje rengiamos ekstremalios specialiųjų tarnybų pratybos, kurių metu mokyklose imituojama spontaniško smurto proveržio situacija. Užsienyje ji vadinama AMOK ir dažniausiai įvardinama kaip staigus netikėtas įniršio ir agresijos protrūkis ar smurto aktas su siaubingomis pasekmėmis (žmonių žudymas, sunkūs sveikatos sužalojimai), neretai vykstantis vaikų ugdymo įstaigose.

Policijos pratybos, kai pamokų metu į mokyklą įsiveržia tariamas teroristas, sulaukė dviprasmiško vertinimo. Pareigūnų veiksmai kritikuoti, esą itin realistiškų situacijų modeliavimas su kruvinais statistais ir aidinčiais šūviais traumuoja apie vyksiančias pratybas nežinojusius mokinius.

Oponentai atkerta, jog tokio pobūdžio situacija, kurių užsienio šalyse pasitaiko gana daug, anksčiau ar vėliau gali įvykti ir mūsų šalyje. Dėl to būtina apmokyti pareigūnus, kaip elgtis vaikų pilnoje mokykloje, o mokiniams svarbu žinoti pagrindines taisykles, kaip saugiai evakuotis iš mokyklų esant kritinei situacijai.

Panašios naujienos