Kėdainių rajono mero sprendimas artimiausią savivaldybės tarybos posėdį sušaukti antroje kovo pusėje, jau po rinkimų, sukėlė nemažai aistrų. Pasigirdo gąsdinimų, kad rajono laukia krizė – esą laiku nepatvirtinus biudžeto, nebus mokami atlyginimai valstybės įstaigų darbuotojams, nebus už ką valyti kelių, sustos kiti būtini darbai. Kitaip tariant, prieš netrukus įvyksiančius rinkimus piešiamas pats niūriausias, apokaliptinis scenarijus, nesigilinant į tai, ar tokiai įvykių eigai lemta išsipildyti.

Reikalaujama sušaukti neeilinį posėdį

Pasak Kėdainių rajono mero S. Grinkevičiaus, prieš priimant sprendimą savivaldybės biudžetą tvirtinti keliomis savaitėmis vėliau, nei įprastai, buvo tartasi su savivaldybės administracijos skyrių vadovais, todėl jokių nesklandumų tikrai nekils.

Šią savaitę aštuoni Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai (iš 27) raštu kreipėsi į rajono merą Saulių Grinkevičių ragindami sušaukti neeilinį tarybos posėdį, iki vasario 21 dienos patvirtinti rajono biudžetą. Tiesa, vienas politikų vėliau atšaukė savo parašą, tad jų liko septyni.

Esą to nepadarius, bus pažeistas Biudžeto sandaros įstatymas, iš valstybės biudžeto laikinai nebus pervedamos lėšos. Nurodoma, jog visos įstatymo pažeidimo pasekmės teks naujos kadencijos tarybai, biudžetinių įstaigų darbuotojams ir savivaldybės gyventojams.

Kas ketveri metais, prieš rinkimus, savivaldybės biudžetą priima vienos sudėties taryba, o „gyvena“ su tuo biudžetu jau kitos sudėties taryba. Kitaip tariant – vienerius metus iš ketverių kadencijos metų savivaldybės taryba gyvena „iš palikimo“. Ką ankstesnieji nusprendė – tą jau ir reikia daryti. Pasitenkinimo tokia sistema buvo ne daug.

Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius.

Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius sakė neeilinio savivaldybės tarybos posėdžio nesirengiantis sušaukti. Visų pirma dėl to, jog nepakankamas jį inicijuojančių politikų skaičius. Įstatymuose įtvirtinta nuostata, jog neeilinis posėdis šaukiamas tuomet, kai to prašo 1/3 visų savivaldybės tarybos narių. Todėl šiuo atveju trūksta dar 2 politikų parašų, kad susidarytų trečdalis tarybos narių.

Kita priežastis – šiuo metu dar laukiama atsakymų dėl muziejaus ir buvusios sinagogos remonto darbams skiriamų Europos Sąjungos paramos lėšų, prie kurių finansiškai turės prisidėti ir rajono savivaldybė. Institucijoms vėluojant pateikti atsakymus, kol kas nėra iki galo aiškus būsimasis lėšų poreikis, o tai neabejotinai turės atsispindėti rajono savivaldybės biudžeto projekte.

Ko verti gąsdinimai krize?

Šiais metais kiek pavėlinus savivaldybės biudžeto tvirtinimą, pasigirdo gąsdinimų, kad rajono laukia krizė – esą laiku nepatvirtinus biudžeto, nebus mokami atlyginimai valstybės įstaigų darbuotojams, nebus už ką valyti kelių, sustos kiti būtini darbai.

Būtent toks apokaliptinis, šiuo metu vykstantį Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybės uždarymą primenantis scenarijus piešiamas iki rinkimų likus kiek daugiau nei mėnesiui.
Šie teiginiai grindžiami Biudžeto sandaros įstatymo nuostata, teigiančia, kad savivaldybei laiku (iki vasario 21 d. – red.) nepatvirtinus biudžeto, lėšos iš valstybės biudžeto atitinkamai savivaldybei iki biudžeto patvirtinimo laikinai nepervedamos.

Tačiau šiuo atveju tai toli gražu nereiškia, jog savivaldybės bei jai pavaldžių įstaigų darbuotojai negaus atlyginimų, o nesant finansavimui sustos visi darbai. Pasak savivaldybės administracijos atstovų, numatyta, kad ir nepatvirtinus biudžeto, dirbama toliau. Tik išlaidos kiekvieną mėnesį negali būti didesnės kaip 1/12 praėjusių metų biudžeto asignavimų.

„Visais metais biudžetai juk ir buvo tvirtinami vasario pabaigoje – tai šiais metais, palyginus su ankstesniais metais, biudžetas planuojamas priimti tik vienu mėnesiu vėliau.

Be to, prieš priimant tokį sprendimą buvo tartasi su savivaldybės administracijos skyrių vadovais, kurie patvirtino, kad dėl to, jog biudžetas planuojamas tvirtinti keliomis savaitėmis vėliau nei įprastai, jokių nesklandumų nekils“, – akcentavo rajono meras S. Grinkevičius.

Sprendimui pritarė administracijos skyrių vadovai

Pirmasis šiais metais Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdis numatytas kovo 20 dieną, jame ir ketinama priimti savivaldybės biudžetą 2019 metams.

Šį sprendimą šaukti posėdį kiek vėliau nei įprasta, jau po savivaldos rinkimų, meras S. Grinkevičius grindžia siekiu nutraukti daugelį metų gyvuojančią ydingą praktiką.

„Kas ketveri metai, prieš rinkimus, savivaldybės biudžetą priima vienos sudėties taryba, o „gyvena“ su tuo biudžetu jau kitos sudėties taryba. Kitaip tariant – vienerius metus iš ketverių kadencijos metų savivaldybės taryba gyvena „iš palikimo“. Ką ankstesnieji nusprendė – tą jau ir reikia daryti. Pasitenkinimo tokia sistema buvo ne daug. Kiekviena išrinkta taryba turi savo matymą, ir programą, o galimybių ne – juk priimant biudžetą jų nuomonės niekas neklausė“, – sakė rajono vadovas.

Logiškai mąstant Kėdainių rajono savivaldybės meras nuėjo sunkesniu keliu: galėjo, kaip ir visi jo pirmtakai – nieko nekeisti. Ir gyventi taip, kaip būdavo anksčiau: vieni biudžetą apsvarsto ir priima, o kiti pagal jį gyvena.

Norint išvengti tokios situacijos, Kėdainių rajono savivaldybės meras biudžeto projekto svarstymo ir pristatymo visuomenei datą numatė jau po rinkimų. Žinodami, kad jie dirbs taryboje, žmonės aktyviau dalyvaus biudžeto svarstyme, išsakys savo nuomonę, argumentuotai galės daryti įtaką, kad biudžetas būtų suplanuotas taip, kaip yra geriausia.


Vėliausiai metinis biudžetas, per visą Kėdainių rajono savivaldybės gyvavimo istoriją, buvo patvirtintas 1998 metais, vadovaujant tuometiniam merui Viktorui Muntianui.

1998 metų savivaldybės biudžeto projektui pritarta tik tų pačių metų birželio 2 dieną vykusiame rajono savivaldybės tarybos posėdyje.

Panašios naujienos