Kėdainiečių pamėgtas Babėnų šilas šią vasarą ypač apleistas ir kelia žmonių pasipiktinimą, o neretai – ir nusivylimą. „Ar seniai buvote pasivaikščioti Babėnų pušyne? Jei seniai, tai ir neskubėkit, nes šiųmečiai pokyčiai ten ne į gera“, – štai tokį skaitytojos laišką prieš kelias dienas gavo „Kėdainių mugės“ redakcija.

Trūksta ir priežiūros, ir fantazijos

„Takai paplauti liūčių, medžių šaknys styro. Vietomis vidury tako telkšo balos, išminti apėjimai miško paklotėje. Žolynai palei takus šiemet dar nematę pjovėjų, dilgėlės lenkia viršūnes į praeivius. Keli nuvirtę medžiai liūdnai guli, tik patraukti nuo tako. Nenuostabu, kad toks vaizdas netraukia žmonių. Anksčiau sekmadienio popietę takai buvo pilni vaikštinėtojų, šunų vedžiotojų. Dabar šilas net geru oru bemaž tuščias…

Kol mieste plytintį mišką prižiūrėjo miškų urėdija, bent takai ir žolynai palei juos buvo prižiūrimi, nuvirtę medžiai tvarkomi.

Kai buvo paskelbta, kad Babėnų miškas perduodamas savivaldybės žinion, trumpam blykstelėjo mintis – gal jis galėtų tapti ne vien jaukia vieta pasivaikščioti gamtoje, koks iki šiol buvo, bet ir traukos objektu, kuris viliotų platesnį žmonių ratą. Juolab, kad pušynas remiasi į vandens telkinį, kuris dar praplečia pramogų spektrą.

Su lengvu pavydu žiūriu į miestus, tapusius populiariomis atostogų kryptimis. Kas būtų pasakęs, kad Anykščiai gali tapti viena iš madingiausių savaitgalio poilsio krypčių Lietuvoje? Kai 2015 metais ten atidarytas „Medžių lajų takas“, mieste buvo gal viena kavinukė, nespėjusi aptarnauti visų atvykėlių. Dabar ten visų įdomybių per porą dienų neapibėgsi. Miestas gyvas, atvykėliai leidžia klestėti kavinėms, parduotuvėlėms, paslaugų teikėjams, o nuotoliu dirbančios jaunos šeimos bėga iš sostinės, ten kuria savo namus.

Jonava įrengė slidinėjimo, kalnų dviračių trasas – į miestą sportuoti važiuoja iš visos Lietuvos.

Į Kėdainius atvažiuoja žmonės pasigrožėti senamiesčiu. Apeina visas pusantros gatvės, trumpam pasijunta kaip Vakarų Europos mieste. Papietauja kavinėje (pasijunta kaip Lietuvos provincijoje). Kas toliau? Nieko, važiuoja namo arba į Kauną…

O jeigu Babėnų pušyne  rastųsi pramogų trasa, karjere – veikinimo parkas (vandenlenčių parkas – red. past.) ar bent modernus paplūdimys, valtys ir vandens dviračiai… Pramogų pasaulio žmonės tą sąrašą tęstų ir tęstų…

Tačiau tam, kad įvyktų pokyčiai, savivaldybėje reikalingi žmonės su fantazija, entuziazmu, gebantys rasti finansų savo idėjoms įgyvendinti. Deja, kol kas net kasdienės priežiūros gražiam gamtos kampeliui stinga“, – nusivylimo neslepia laiško autorė Fausta Kurševičienė.

Šeimininkaus savivaldybė

Trumpa priešistorė – po urėdijų pertvarkos, įvykusios prieš ketvertą metų, Kėdainių miškų urėdijos prižiūrimas Babėnų šilas tapo Radviliškio miškų urėdijos priklausiniu. Taip pat – natūraliai augančiu, virstančiu, krūmynais želiančiu mišku. Tačiau kėdainiečių toks požiūris netenkina. Babėnų šilą žmonės mato kaip potencialą rekreaciniam parkui, vieną iš kraštiečių ir turistų traukos centrų.

Dar prieš metus, 2021 m. birželį, Aplinkos ministerijos, Valstybinės miškų urėdijos ir krašto politikų nuotoliniame susitikime prieita sutarimo, kad Babėnų šilas bus perduotas Kėdainių rajono savivaldybei. O ši, savo ruožtu, galėsianti ten bent minimalius priežiūros darbus organizuoti. Bent dilgėles nušienauti…

Perdavimo procedūros, kaip įvardija rajono savivaldybė, „dėl įvairių priežasčių“, užtruko, ir tik šių metų rugpjūčio 19 dieną meras Valentinas Tamulis gavo ir pasirašė priėmimo-perdavimo aktą, kuriuo valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypai, kėdainiečiams žinomi kaip Babėnų šilas, patikėjimo teise perduodami Kėdainių rajono savivaldybei.

Tvarkymo darbus aptarė, o kada padarys – nežinia

Pasidomėjome, kokių darbų ir kada imsis Kėdainių rajono savivaldybė nuosavybėn perimtame Babėnų šile? Prašėme konkretaus atsakymo.

„Su miesto seniūnu A. Krivičiumi aptarta situacija Babėnų šile. Artimiausiu metu šile bus įrengta suolelių prisėsti, pastatytos šiukšliadėžės. Ruošiamos nuorodos, kuriose bus nurodyta kryptis ir atstumas. Bus sutvarkytos sunkiau praeinamos vietos. Taip pat bus įvertinta šile esančių takelių būklė ir jų poreikis. Tokie patys pirmieji darbai dabar jau tikrai perėmus šilą savivaldybės žinion“, – rašoma Kėdainių rajono savivaldybės mero Valentino Tamulio atsiųstame atsakyme.

Kėdainių mugės“ inf.

Panašios naujienos